Sari la conținut

Montare Camera Marsarier

Postări Recomandate

Sa urmaresc firele este imposibil, fiind incorporate in cablajul masinii (nu sunt separat). Modelul are senzori de parcare din fabrica, deci exista o sansa sa fie precablata pana in spate? Unde sa caut?

Multumesc pentru raspunsuri.

Editat de flavicx
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 423
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Iaca si pozele, daca mai aveti nevoie de ceva detalii va stau la dispozitie cand ma intorc din oras

Le-am dat de capat pana la urma:  

Am mai gasit un film foarte explicit cu montarea camerei  

Posted Images

Da, exista buton oprire senzori. O sa verific daca exita mufa deasupra UCH (care inca nu stiu unde se afla, banuiesc undeva in fata stanga, o sa-l gasesc eu), in cazul in care exista, acelea sunt firele camerei care merg in spate?

Legat de gaura in tabla haionului, unde ar trebui sa fie?

Daca ar trebui sa fie in dreapta, aproximativ in dreptul literei E (poate usor spre R), pot spune cu siguranta ca acolo NU este nici o gaura. Pentru a monta o camera care vine cu bandoul DUSTER va trebui data gaura.

Imi cer scuze daca pun intrebari tampite, dar abia am inceput sa ma documentez despre subiect.

Link spre post

Multumesc pentru capturi, m-au ajutat oarecum, insa nu am identificat cablajul. 

Totusi m-am decis, am comandat camera cu bandou si cablaj si voi trage cablul pana in spatele Medianavului, voi scoate cablajul original si voi introduce noul cablaj. 

Dar daca tot am facut asta pentru Dusterul 2015 al tatalui meu, am comandat camera cu bandou si cablaj si pentru Dusterul meu din 2018 ... maine vor sosi ... si ma apuc de instalat.

Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Voi reveni cu intrebari ... sunt sigur.

Link spre post

Va salut,

Au sosit camerele si le-am montat, insa cu rezultate diferite:

1. Duster 2015: camera si bandoul au venit cu un cablu de aproximativ 7 m, am facut legaturile la medianav si stopul dreapta spate ... totul functioneaza perfect (aproximativ 2 ore a durat totul)

2. Duster 2018: camera si bandoul au venit cu un cablu de 2 m. Cablul se ruteaza pe stanga pana sub geamul din portbagaj (aproximativ deasupra surubului de montare superioara a amortizorului), acolo se afla o mufa de 36 de pini (la care exista acces usor prin scoaterea mascarii de plastic pe care se sprijina acoperitorul portbagajului), in care se introduc cele 4 fire ale cablajului camerei. Firele cablajului primit sunt maro, verde, alb si galben, instructiunile spun sec: maro B6, verde B7, alb C6 si galben C7.  Am facut legaturile conform instructiunilor insa NU FUNCTIONEAZA, apare mesajul Camera este deteriorata sau nu este conectata. (partea buna e ca am instalat totul in 30 de minute, din care 10 am curatat buretele adeziv de la vechiul bandou)

Din cate am reusit sa vad (dupa culorile firelor) B6 corespunde pinului 22 din mufa Medianav (video -), B7 - pin 9 (alimentare), C6 - pin 21 (masa), C7 - pin 10 (video +).  Este corect ce am scris?

Poate cineva sa-mi spuna ce reprezinta cei 4 pini ai camerei originale? Altfel spus care este pinout-ul mufei mama care intra in camera de marsarier? 

Link spre post

Conectare camera Duster II (dupa 2018)

Pinout mufa camera originala: tinuta cu clema de prindere sus, de la stanga la dreapta (sens opus scrierii): pin 1 masa, 2 video +, 3 video - si 4 alimentare.

Pinout mufa Medianav: pin 9 alimentare, pin 10 video +, pin 21 masa, pin 22 video -.

Corespondenta cablajului preexistent din portbagaj cu mufa Medianaviului: pin 9= pin C7, pin 10=B7, pin 21=C6, pin 22=B6.

Astfel cablajul camerei conecteaza in portbagaj dupa cum urmeaza: pin 1=C6, pin 2=B7, pin 3=B6, pin 4=C7.

Asta a functionat la mine, recomand sa masurati continuitatea intre mufa Medianavului si mufa din portbagaj, din cate am inteles pot exista pozitionari diferite ale pinilor din portbagaj (adica B6, B7, C6, C7 pot avea corespondente diferite fata de pinii 9, 10, 21 si 22 din mufa Medianav). 

Link spre post

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...