Sari la conținut

Montare Camera Marsarier


Postări Recomandate

Salutari,

Am instalat camera marsarier pe MN, functioneaza, dar ma deranjeaza faptul ca am acel lag de imagine pe display de cca 5 secunde dupa ce scot masina din marsarier, cu mesajul aferent "camera deteriorata sau neconectata".

stiu ca s-a mai discutat modul in care se poate reduce acest timp pe forum dar am o intrebare:

nu as putea scapa de acest lag de imagine daca as alimenta camera direct de pe pinul 9 (rear cam power supply,  iar pinul 3 (rear gear engaged) conectat la + lampa mers inapoi?

schema atasata am gasit-o pe undeva, deci este reprodusa.

media nav pinout.png

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 447
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Iaca si pozele, daca mai aveti nevoie de ceva detalii va stau la dispozitie cand ma intorc din oras

Am mai gasit un film foarte explicit cu montarea camerei  

Le-am dat de capat pana la urma:  

Posted Images

Se poate si cu downgrade in 6.0.4, dar treaba e mult mai complicata. Prin cablul de diagnoza se regleaza cei drept rapid si elegant in cateva minute.

Editat de Neek
  • Like 1
  • Trist 1
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe pinul 9 sunt decat 5V, pt camerele originale OEM, și da, are alimentare încă 6 sec după trecerea din marmației in neutru. Dar asa cum am mai spus, pinul 9 are 6V6pVlus, iar pe pinul 22 se gaseste 6V minus, DOAR pentru camerele OEM. Cele aftermaket se alimentează la 12V și pot fi comandate de un releu comandate de pinii 9 și 22, alimentarea luand-o separat de la un circuit de 12V permanent, gen baterie

  • Like 1
  • Mulțumesc! 1
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 1 month later...

Salutare si La multi ani.

Mi-am cumparat si eu o  Diagnoza DDT4all Renault pe CAN vers. 2019 - ELM327 chip PIC18F25K80 si vreu sa anulez ecranul negru de pe medianav dupa ce ies din marsarier. am modificat valoarea in zero dar nu se pastreaza...cred ca trebuie sa salvez modificarea... rog ajutor...multumesc anticipat

134635684_389677705457744_335529941395409977_n.jpg

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acel timp de intarziere nu poate fi stabilit la 0 ( zero ). Cel mai mic timp care poate fi pus ( si se mentine ) este de 500 ms, adica o juma' de secunda ( aproape insesizabil ). Insa se poate monta un releu care are bobina de comanda alimentata cu cei 6V de la pinii 9, respectiv 22 ai MediaNav-ului ( pini de alimentare dedicati camerelor OEM, NU SI CELOR AFTERMARKET CARE SE ALIMENTEAZA LA 12V!!! ), iar bobina secundara, isi va lua plusul de la o sursa de 12V permanenta gen baterie, apoi va da cei 12V la camera AFTERMARKET. In acest mod se scapa de acel ecran negru enervant, si nu va fi acel mesaj de "camera deteriorata sau neconectata" la camera indiferent de timpul pus in Micom ( camera acum va fi alimentata ca si o camera OEM, MediaNav-ul nu va face diferenta intre camere, crezand ca are o camera OEM. 

Scuze de postul mai lung, dar am dat aceasta explicatie si pentru cei care incearca sa pastreze acel delay de 5 sec in care camera va functiona, cat si celor care vor sa scape de acel delay, dar totodata sa nu apara acel mesaj de "camera deteriorata sau neconectata"

  • Like 1
  • Mulțumesc! 1
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Schema de legătură a unei camere aftermarket prin releu pentru evitarea acelui mesaj de cameră deteriorată

schema.jpg

Editat de t0rquemada
NU SCRIE CU CAPS!, pct.2 Regulament
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



  • Susține forumul

    Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

    și vei susține forumul.

    Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

    De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere.

  • Inregistrare/Autentificare

    Pentru a putea posta, te rugam sa te inregistrezi / autentifici.

  • ForumDuster.ro pe Facebook

  • Topicuri

  • Postări

    • Știe cineva dacă se pot activa și alte funcții în afișajul de bord? M-ar interesa de ex temperatura ulei, presiune exacta roti etc.
    • Salutare, Amortizoarele se inlocuiesc pereche pe axa,asa ca trebuie sa le schimbi pe ambele punte spate. Te sfatuiesc sa pui amortizoare OE sau Monroe.Ambele sunt agreate de Renault.La 4x4,amortizorul are flansa fixa cod 543A06915R, trebuie 2 bucati.Se inlocuiesc cu masina pe elevator sau pe canal.Operatia dureaza in jur de o ora per roata.Se lucreaza sub autovehicul spate si in portbagaj.Atentie la scoaterea arcului de pe amortizorul vechi si montat arc pe amortizorul nou.Trebuie presa si banc de lucru pentru evitarea accidentelor de munca.                                                Service „Bun si Ieftin” nu exista.Ieftin doar la un mecanic care ti le schimba in fata porti ,cu lucru pe genuchi.                   Atentie, dupa inlocuirea amortizoarelor pe axa spate,la 4x4,este recomandat sa se faca geometria rotilor si vei vedea ca sau schimbat valorile fata de cele din fabrica.   Spor la treaba    
    • Salutare! Am o Dacia Duster 2 1.6 SCE 4×4, fabricată în 2018, și am observat că un amortizor de pe puntea spate are scurgere de ulei, deci cel mai probabil este compromis și trebuie înlocuit. Situația curentă: Amortizorul spate prezintă pierderi de ulei/gaz și necesită înlocuire. Întrebări pentru comunitate: Ce coduri OE originale ați folosit sau știți sigur că sunt corecte pentru amortizoarele spate la Duster 2 4×4 (2018)? – Am identificat ca posibil corecte codurile 562107298R și 562103964R; confirmă cineva din experiență? Ce producători aftermarket recomandați pentru amortizoarele spate pe acest model? – Mă interesează experiențe reale legate de fiabilitate și comportament în timp. La schimbarea amortizorului spate, ce alte piese ați înlocuit sau recomandați să fie verificate / schimbate preventiv? – flanșă superioară? – burduf de protecție și tampon de limitare? – bucșe de prindere / șuruburi? – alte elemente specifice punții spate la Duster 2 4×4? Recomandați un service bun și ieftin pentru înlocuirea lor în București? Orice informație din experiență directă este binevenită. Mersi mult!
    • Iar pentru cine doreste atasez si procedura din care au fost date cele doua poze, dar sunt mai multe:
    • Am un bun prieten care lucreaza pentru un producator de transmisii /cutii de viteze, mi-a oferit multe date, cifre si cazuri concrete referitoare la schimbul de ulei, span, uzura componentelor, reclamatii, etc. ..., ceea ce am scris (inclusiv cu bold) ramane valabil. Repet, depinde care este cauza acelui "zgomot deranjant", functie de aceasta se poate schimba si demonta /monta mai putin sau mai mult si sper sa nu ajungi la acele saibe =pozitia 17 (pe care le-ai mentionat si insistat cu ele) pentru ca atunci destul de probabil ca vei mai avea cateva "provocari" (si nevoie de mai multe extrase din Dialogys), iti doresc sa fie ceva simplu si usor de identificat si schimbat, plus ca important poate sa fie asa cum am scris si identificarea cauzei radacina (nu doar "constatarea" si schimbarea componentei defecte). Spor si bafta!
×
×
  • Creează nouă...