Sari la conținut

Trepidatii "moare Motorul" - La Relanti


Postări Recomandate

Intro:

- mers bara la bara proximativ vreo 10 minute (DN1; abia ce ajunsesem la coada in trafic la Campina mergand spre Predeal)

- folosit treapta I;

- la un moment dat motorul intra in trepidatii exact ca atunci cand "iti moare motorul"

- deja ma asteptam sa moara (ma gandeam ca nu am accelerat eu suficient) apas ambreiajul si o scot din viteza

- surpriza: motorul nu moare ci trepideaza in continuare!!! (scos din viteza; la liber fiind) :hmm:

- nestiind ce altceva sa-i fac + speriat ca nu mi s-a mai intamplat asa ceva vreodata.... opresc motorul. (in bord nu am vazut nimic aprins)

 

- am repornit motorul, totul parea sa fie ok, fara martori luminosi prin bord, pornire normala

- totusi, in treapta I spre treapta II, facea urat, ca si cum la un moment dat scapa/aluneca in gol, dupa care agata brusc si tindea sa trepideze. Nu apuca sa trepideze prea mult pentru ca ori o acceleram violent si treceam in treapta II ori o scoteam din viteza; Oricum nu a mai facut ca prima oara sa ramana trepidand la nesfarsit.

- de la Campina la Busteni, fara exagerare, am facut 3 ore si jumatate; timp in care s-a mers bara bara; timp in care de fiecare data cand mai mergeam 10 metri ma luptam cu ambreiajul si treapta I; A fost un calvar, imi venea sa-i dau foc dar trebuia sa ma "tin" bine pentru ca eram cu sotia si cei 2 copii plecand in concediu de revelion.

 

De la Busteni, traficul s-a relaxat, am folosit trepte superioare si pana la destinatie nu s-a mai produs fenomenul.

De atunci si pana acum fenomenul nu s-a mai manifestat desi plec de pe loc de multe ori cu treapta I

 

Ieri am fost la service;

- Clip -ul a gasit niste erori: unele legate de faptul ca aveam bujii arse, altele prea putin relevante din spusele specialistului din service.

- Printre cele "putin relevante", era ceva legat de "eroare de captura a vitezei" si ceva cu "transmisie" undeva pe la km ~48700. (adica exact cati kilometri aveam la bord la momentul cand s-a declansat treaba, adica la Campina.

- Baietii din service, au cautat in baza de date Dacia dar nu au gasit nimic care sa semene cu ceea ce am patit eu.

- Concluzia a fost ca au resetat erorile si drum bun cu sanatate iar daca se mai intampla.... sa ma duc iar.

- Eu nu am fost destul de inspirat incat sa-mi notez exact ce erori erau raportate.... am mers pe mana lor...

 

Acum masina merge bine si nu pot sa reproduc fenomenul.

Ce parere aveti?

 

Multumesc.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se pare ca simptomele erau de: ori de DPF colmatat (si calculatorul a incercat o regenerare fortata - uneori se mainifesta mai violent) - plauzibil din cauza regimului de mers (bara la bara), ori ceva mizerie din motorina sau pe admisie (calamina) care s-a blocat pe undeva - injector, clapeta, si care atunci cand i-ai tras sanda s-a dus... Totul e bine cand se termina cu bine nu? :)

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta e ”boala” Dusterului; după un drum lung sau chiar când pleci dimineața din parcare, are acest gen de manifestare, trepidații aproape inexplicabile.

Eu m-am resemnat. Am postat această problemă, pe acest forum , acum 2-3 ani, cred că a fost un topic cu ”probleme ambreiaj”, nu mai țin minte.

Nu apare tot timpul, totul ține, cred, de o anumită excentricitate franțuzească cu arome de plaiuri mioritice. Este, în acest comportament, o anumită taină, care dă în definitiv farmec și unicitate acestei mașini. Trebuie să te obișnuiești cu astfel de comportamente. Ele apar ca o formă de provocare ”tehno-sentimentală”.

Am folosit un limbaj pseudo-metafizic, pentru că explicațiile tehnice nu ajută la înțelegerea acestui fenomen.

În rest numai de bine și cât mai puține evenimente de acest gen!!!!!!!

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1. Io nu inteleg de ce nu ai cerut si primit rezultatul testului CLIP listat, este un document ( dovada ) care insoteste masina si nu mecanicul, daca e in garantie poate fi utilizat ulterior ca referinta, daca nu e garantie ai platit pentru el, i-ti apartine

2. Io as suspecta si senzorii de turatie doi senzori care citesc de pe volanta turatia de moment si contribuie la reglarea turatiei momentului urmator

3. Pentru testarea jucariei ( vad ca ai D 110 ) ti-as recomanda sa cauti un drum lateral ( daca e cu denivelari usoare e si mai bine ) ( nu in trafic!) dupa ce ai pornit in viteza 1 lasa pedala de acceleratie, daca motorul duce Dusterul singur ( merge la ralanti ) inseamna ca totul e OK, daca moare cumva motorul sau scutura ( trepideaza ) inseamna ca inca nu s-a rezolvat problema.

Editat de ISZY56
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum s-a mai scris pe aici procedeul este contraindicat de fabricant. De ce nu stiu. Dar cit de un test nu strica. In viteza 1 ( cu masina pornita ) soliciti mai putin linia motor-transmisie.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu recunosc ca mereu plec cu viteza I incet, apoi dintr-a IIa o calc mai tare daca e. Mi se pare ca patinez cam mult ambreiajul cu a IIa ca sa sa plec lin. In plus e reflexul mainii cand plec sa duc maneta in stanga sus... Daca va trebui la un moment dat sa schimb ambreiajul din cauza asta, ghinionul meu, dar parca nu prea mi se pare natural..

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum s-a mai scris pe aici procedeul este contraindicat de fabricant. De ce nu stiu. Dar cit de un test nu strica. In viteza 1 ( cu masina pornita ) soliciti mai putin linia motor-transmisie.

Citind cartea masini aflam si ce recomanda fabricantul... Ce scrie unul si altul, care nu citeste ce recomanda producatorul in manualul de utilizare, chiar nu are nici o relevanta.

Si eu recunosc ca de cand am masina plec numai cu a II-a de pe loc si... nu mi se pare deloc ca suprasolicit ambreiajul. Dar, asa s-o fi obisnuit masinuta mea :)

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


  • Susține forumul

    Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

    și vei susține forumul.

    Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

    De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere.

  • Inregistrare/Autentificare

    Pentru a putea posta, te rugam sa te inregistrezi / autentifici.

  • ForumDuster.ro pe Facebook

  • Topicuri

  • Postări

    • Salutare tuturor! Revin după 2 ani în care doar am urmărit forumul.  Mașina a ajuns la 5 ani și 85.000 km și a terminat garanția si reviziile incluse în pachetul "fără griji". Cred că pachetul și-a meritat banii la cum pare că s-au scumpit piesele și manopera. Am văzut un deviz aici pe forum de vreo 4000 lei pentru revizia de 4 ani, cu schimb distribuție, iar eu nu am plătit nimic. Între reviziile oficiale, am mai făcut eu schimb de ulei cam la 10-12.000 km (fac cam 20.000 km pe an). Nu am avut nevoie de alte intervenții în service, iar cu antigelul nu au mai fost probleme. Și acum rezumatul acestor ultimi 2 ani Un prim accident în care cineva mi-a tăiat calea atât de hotărât încât pentru un moment am crezut că eu aveam cedează trecerea și nu am observat. Din fericire a apucat să treacă și doar l-am șters în frânare în partea dreapta spate. Dacă eram cu 1 secundă mai în față. cred ca intra destul de tare în mine.  Apoi, după 2 luni, un șofer din spate nu a observat că mă oprisem la trecerea de pietoni în spatele unei mașini care a frânat brusc (zicea că schimbase banda și se uita în spate) - s-a simțit destul de bine impactul. Și al treilea - anul acesta: de pe o străduță laterală a ieșit un șofer când am ajuns in dreptul lui. Am încercat să evit, dar aveam mașină pe banda din stânga si tot ne-am atins, dar a fost destul de ușor. Am mai avut un incident într-o seară, după această iarnă în care șoselele erau pline de găuri. Veneam spre casă pe centura București si am lovit o groapă plină cu apă. Mi s-a aprins senzorul de presiune destul de repede și deja simțeam că roata e dezumflată. Am mers până la prima benzinărie si am văzut că janta era strâmbă, dar din fericire anvelopa nu s-a tăiat - doar a făcut o mică gâlmă. Fix atunci intra în benzinărie un camion. Am împrumutat un ciocan, am îndreptat janta cât am putut, am umflat roata și am mers spre casă. Era sfârșitul iernii și am trecut curând la cauciucurile de vară și jantele pe 17. Probabil dacă aveam jantele de aliaj dauna era mai mare. În toamnă o să cumpăr alte anvelope - probabil voi trece la Grabber Cross A/S să rămân cu un singur set de anvelope și voi avea și lanțuri la mine pentru ieșiri mai grele.  La ultima vizită în service s-a constatat că amortizoarele pe spate au cam curs - simțeam și eu o schimbare în rău a comportamentului mașinii, mai ales la trecerea peste limitatoare de viteză. Încet-încet, vreau să aduc diverse îmbunătățiri mașinii, așa că am profitat de ocazie și am instalat amortizoare Bilstein by Mudster +2cm - pare că este cu totul o altă mașină. S-au schimbat și flanșele de amortizor pe față și asta a rezolvat o altă problemă pe care o aveam: uneori când frânam în timpul parcării, se auzea o bătaie. Inițial am crezut că ar putea fi o bucșă, dar la verificare totul părea în regulă. Repet poate la fiecare mesaj acest lucru: în continuare îmi place mașina foarte mult și nu am în plan să o înlocuiesc. Să fiu sincer, m-am gândit și nu imi vine în minte o altă mașină care să se potrivească momentan stilului nostru, cu un buget decent. Am reînnoit RCA și Casco la Allianz. Probabil o să ajung mai rar în reprezentanță - amortizoarele și schimburile intermediare de ulei au fost făcute în alte service-uri. Drumuri bune și să auzim doar de bine!
    • Mulțumesc pentru sfaturi! Din păcate bateria m-a lasat in concediu departe de casa. Acasa mi-as fi luat direct 7711575175 pentru a evita probleme de genul acesta. A doua varianta era Bosch 0092PE0080 care am inteles ca e aproape identică cu Varta, care insa nu era prea bine in parametri la masuratori. (Cea de pe stoc) Asa ca am optat pentru a 3 a varianta Exide EL700 care se potriveste perfect, insa e "virgina" exact pe partea unde este furtunul de evacuare a gazelor si nubare dop, ci un capac turnat sin plastic. (Am atașat o poza cu situatia din teren) Am scris celor de la Exide cerand sa ma ajute cu informatii referitoare la deblocarea gaurii pe partea bornei plus, insa se pare ca au multe solicitari, sau sunt interesati sa vanda cat mai mult, iar cand ai o problema tehnica se fac ca ploua. (am scris direct la exidegroup.com) Am montat bateria asa pe masina si am lasat-o peste noapte in speranta ca isi citește valorile noii baterii si in timp isi va regla parametrii de încărcare pentru noua baterie. Maine ii dau o cheie.😃
    • Varta are găuri pe ambele părți și, pe capacul de protecție al bornei + are un dop detașabil, pe care îl montezi pe partea opusă furtunului. Soluții: 1. Dai bateria retur 2. Pui furtunul pe partea cealaltă
    • Am achizitionat un acumulator Exide EL700 EFB de 70Ah 760A (EN) Este compatibil din punct de vedere dimensional, insa are gaura pentru furtunul de evacuare a gazelor pe partea bornei minus, iar tavita bateriei originale are furtunul pe partea bornei plus. Dopul pe partea bornei plus pare a fi turnat.  Ari mai întâlnit situația asta? (Sa aveti nevoie de schimbarea poziției ieșirii furtunului de evacuare a gazelor la bateriile Exide?)
    • Vand prelata auto Duster , este noua ,am vandut mașina si nu am apucat sa o folosesc,nu este made in China,250 lei  
×
×
  • Creează nouă...