Sari la conținut

Postări Recomandate

"Autonomia" e la fel si la Duster - eu am parcurs de la aparitia liniutelor pana la oprirea motorului cca 15 km - ceea ce n-ar fi o problema daca liniutele n-ar fi aparut la cativa km de la afisarea autonomiei de 100km - vezi aici. Daca ti se aprinde becul si in raza de 15 km nu ai posibilitate de alimentare, atunci esti in belea. Eu la 2 liniute (laterale) deja ma uit dupa benzinarie iar la o liniuta alimentarea devine prima prioritate.

 

Pentru afisajul CB si calculele consumului de combustibil a aparut o corectie de soft de la Dacia, sunt mai multi colegi care au fost la resoftare, poate ne lamuresc ei cum se comporta afisajul resoftat...

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 985
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Asta cu roata de rezerva e ok! N-am mai auzit-o... Si nici lichidul de parbriz nu e necesar, restul daca sunt pe min, e ok! Plinul niciodata, doar cate 50 de lei o data la pompa. Si economisesti cred

Desi ce ai scris mi se pare o ironie ieftina si gratuita, o sa-ti dau cateva motive - de la primele alimentari mi s-a parut ca am un consum real mai mare decat cel afisat pe CB, tinand evidenta reala

Roata si scaunele care nu sunt folosite. Si torpedoul sa fie gol

Posted Images

Dupa resoftare, afisajul combustibilului e ceva mai precis - dar tot nu e impresionant, consumasem peste 15 litri de motorina si nu scazuze nici macar prima liniuta din cele 7... Vorbesc aici de afisajul de PH2.

Inteleg eu ca vreo 5 litri ar fi fost peste cei 50 ai rezervorului, plinul a fost facut "ochi" - dar totusi la consum de 10 litri ma asteptam sa dispara o gradatie. Deci fuga la pompa cand mai aveti doar o gradatie, nu asteptati becul sa se aprinda !

 

Revenind la consum: dupa resoftare, consumul a crescut, nu cred ca din cauza injectiei ci din cauza ca inainte de asta era afisat pe CB un consum fals, mai mic decat cel real. Acum pare mai realist si ar fi cam asa:

 

La 110 km/h viteza constanta - consum cam 6 litri / 100 km

La 120 km/h - consum 7 litri / 100 km.

La 130 -- consum 8

La 140 - consum 9 .

La 160 - consum 12 l / 100km.

 

Metoda nu e foarte precisa - dar imaginati-va ca adaugati cate un litru la fiecare 10 km/h in plus. Va rog sa adaugati si voi observatii de consum la viteza constanta in ultima treapta - pt mine a 6-a la 4x4 dCi .

Cred ca la 80 km/h constant ai reusi sa consumi cam 4.5, la 90 cam 5 iar la 100 cam 5.5. dar asta nu prea stiu sigur ca nu prea am rabdare sa merg mult timp asa.

 

Neaparat sa se faca masuratoarea atunci cand vantul nu bate cu putere. Eu am avut si consum 9 la 125 km/h din cauza vantului ce venea din fata ! Aerodinamicitatea masinii isi spune cuvantul la viteze peste 110 km/h - si consumul deja nu mai creste liniar cu viteza !

Editat de i96nds
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Azi cei de la service au explicat fenomenul. Mi-au spus sa nu pun niciodată mai puțin sau egal cu 10 litri de motorina deoarece computerul de carburant nu știe sa calculeze o cantitate atât de mica de carburant. Asta nu știam înainte sa cumpăr mașina.

 

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

 

 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta cu sa nu pui mai putin sau egal cu 10 litri deoarece nu stie computerul sa calculeze este un fel de oricum nu-ti trebuie chestia respectiva, deci n-are importanta ca nu merge cum trebuie. Fa si plinul tot timpul si pana la jumate de rezervor o sa arate bine, ca un ceas rusesc care nu merge, da' este mai bun ca unul care merge inainte, ca macar ala rusesc arata bine timpul o data pe zi.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



  • Susține forumul

    Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

    și vei susține forumul.

    Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

    De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere.

  • Inregistrare/Autentificare

    Pentru a putea posta, te rugam sa te inregistrezi / autentifici.

  • ForumDuster.ro pe Facebook

  • Topicuri

  • Postări

    • Tu ai patit cum am avut si eu o speță! La reprezentanta Skoda..la ITP..Ca de ce la cauciucurile de iarna nu am indice de viteza V sau mai mare? Eu aveam T. Mi.am dat seama ca dorea si el o mica șpagă.. Nu am mai apelat la ei! 
    • Nu Nemultumirea este pentru ca: 1. Am schimbat anul trecut bieleta (pipa) dreapta la reprezentanta cu piesa cumparata de la reprezentanta, am facut geometria si am trecut inspectia itp in ziua respectiva la statia itp din cadrul reprezentantei. Masina avea 74000 Km. Anul acesta tot la statia itp respectiva si tot inginerul acela mi-a spus ca nu ma trece daca nu inlocuiesc bieleta (pipa) drepta. Masina are 78000 Km si a fost condusa (cu grija) numai de mine. Nu mi se pare ok sa-mi ceara sa schimb piesa dupa 4000 Km; 2. Anul trecut nu mi-a spus nimic de flansele de la amortizoarele fata. Acum mi-a spus ca nu ma trece daca nu le schimb. Inteleg ca masina este veche (19 ani) dar nici anul trecut nu era noua. Putea sa ma avertizeze ca trebuiesc inlocuite si chiar le schimbam intr-un interval de un an (la reprezentanta si cu piese de la reprezentanta - cum am si facut acum). Masina este pastrata in conditii foarte bune, la temperatura de 15-20 grade tot anul si fara soare. Cat putea sa imbatraneasca cauciucul de la flanse daca anul trecut a fost cat de cat bun - dovada ca nu am primit nicio atentionare.  Mi-a spus ca ar fi bine sa inlocuiesc si amortizoarele deoarece nu mai sunt noi si tot platesc manopera pentru flanse. Aici am inteles si o sa le schimb dar nu imediat. Nu a fost o cerinta ca sa ma treca la inspectie. A fost doar o avertizare. Inteleg asta. Desi mecanicul cand a inlocuit flansele mi-a spus ca amortizoarele sun incat bune.   (Daca platesc gazele ca sa tin la caldura un Logan vechi nu are rost sa vorbim de bani.)   (Am mers cu Skoda 120 L, fabricata in 1978, prin toata tara, inclusiv pe Transfagarasan. O masina buna si sigura.)
    • in curand vinzi cu tot cu Duster Mi-am facut socotelile -raman doar la bare, cutia nu mi intra deloc in buget .  Daca cineva vrea cutia..raman in cursa:)Daca nu - spor la vanzare!
    • Cum ai vrea sa apară in anunț? Ceva mai concis. 
    • Buna ziua! As dori sa modific anuntul pentru ca nu prea gasesc bare transversale care si fie compatibile cu trpa panoramica de la Bigtser. Prin urmare am de vanzare si o cutie Thule cu setul de genti aferent: 1 x Set de genti Thule GoPack 8006 pentru cutiile portbagaj (Cod pachet: TA8006)       1 x Thule WingBar Edge gri - TA9581 (Cod pachet: TA9581)       1 x Cutie portbagaj Thule Force XT L Negru Mat (Cod pachet: TA6357)   Cutia folosita doar de cateva ori. Vand doar impreuna pentru 2000 RON tot pacehtul. Nu este negociabil.  
×
×
  • Creează nouă...