Sari la conținut

Anvelope Dacia Duster


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,3k
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Daca ramai pe all season eu as sta tot cu good year cu care a venit masina. Pana acum am incercat continental si barum, all season, dar am mers si iarna cu ele, doar in primul an cand erau noi, adica

Jentile stilizate ...365R sunt mai grele decat cele de tabla cu peste 2 kg.Dusterul este o masina grea pentru motorul 1,3 sau 1,5.Plecarea de pe loc este greoaie fata de alte masini cu aceeasi motoriz

Am largit lista inceputa de @dacian cu variante de cauciucuri mai late (225 mm) care intra pe janta stoc. Vorbim strict de R16, jante stoc si suspensie stoc, varianta 4x4 (benzina/diesel/ph1/ph2).  

Posted Images

@caramba - mersi de sugestie. Tot caut pe net de cateva zile modele & preturi si nu sunt hotarat. Asa la 520 am gasit nokian-urile WR D3

Intre Semperit si Dunlop/Nokian e o diferenta de 500 ron - considerabila zic eu :). Ma rog - tinand cont ca dai odata la 4 ani..poate se merita..

 

Michelin-urile stock sunt destul de slabe iarna de mi-a derapat masina in mijlocul intersectiei Valea Cascadelor cu Preciziei. Si chiar nu mergeam cu viteza.

Cand am sunat sa intreb de nokian-uri - mi-au spus ca sunt fabricate sfarsitul 2012-inceput 2013 - nu avea dot-ul la indemana. Deci presupun ca sunt din decembrie 2012. Cred ca mai astept poate gasesc fabricate anul acesta.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dunlop grandtrek sj6 215/65/16 98q sunt foarte zgomotoase si nu stau bine nici la aderenta pe carosabil umed. Daca insa stai la munte toata iarna isi merita banii ...

Pot sa-mi dau si eu cu parerea... Eu, care sunt posesor de SJ6 inca din iarna lui 2010 si am parcurs deja vre-o 30 kkm cu ele, nu pot sa-ti spun decat ca: NU ESTE ADEVARAT!

Si mai pot spune ca le-am folosit (in 2011) si pe post de anvelope de Offroad si se comporta extraordinar.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Pot sa-mi dau si eu cu parerea... Eu, care sunt posesor de SJ6 inca din iarna lui 2010 si am parcurs deja vre-o 30 kkm cu ele, nu pot sa-ti spun decat ca: NU ESTE ADEVARAT!

Si mai pot spune ca le-am folosit (in 2011) si pe post de anvelope de Offroad si se comporta extraordinar.

 

Sunt convins ca pe zapada si off road se comporta bine. Am retineri in privinta asfaltului ud... Daca te-au ajutat si pe carosabil umed, toata stima ...

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt convins ca pe zapada si off road se comporta bine. Am retineri in privinta asfaltului ud... Daca te-au ajutat si pe carosabil umed, toata stima ...

Depinde ce inseamna pentru fiecare acel "te-au ajutat si pe carosabil umed"! Eu stiu ca exista in partea dreapta a pedalierului o parghie... numita pedala care tre's-o folosesti cu cap in functie de zona, locul si conditiile in care te aflii. Adica, pe scurt, sa nu pui nimic si pe nimeni in pericol!

In consecinta, daca se vrea a se face din saracul duster-el un adevarat Veyron... e doar problema celui care covrigareste!

Conducerea prudenta e cea care te scoate din belele!

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Mak featured this topic

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...