Sari la conținut

Jante Aluminiu in Soft Off-Road

Postări Recomandate

Intreb si eu ca omul care se pregateste pentru achizitionarea unui Duster, facand apel la actualii posesori care sunt deja initiati in tainele Duster-ului:

Cum se potrivesc jantele de aluminiu la iesirile soft off-road?

Mai multe detalii:

Versiunea pe care o vreau este Laureate DCI 110 4x4 cu pachet look.

Alegerea este indelung gandita si nu, nu vreau 4x4 numai pentru ca e cel mai "cool".

Am nevoie de un 4x4 pentru iesiri LEJERE (pentru ca, chinuite se poate si cu 4x2) soft off-road aproape in fiecare weekend si in concedii.

Ce numesc eu soft off-road:

Drumuri forestiere de pamant/piatra de dificultate mica-medie, bolovani, noroaie de adancime mica-medie, iarba, zapada afanata, si, implicit, celebrele drumuri judetene cu asfalt spart si neintretinut care fac legatura intre orase si zonele montane (a se vedea Valea Ariesului, Valea Ierii etc.)

Pachetul look mi-l doresc pentru tot ce are in afara de jantele de aluminiu care vin la pachet (sau aliaj sau dur-aluminiu sau cum vreti sa le spuneti). Ideea e ca habar nu am cum vor rezista jantele astea la o utilizare de frecventa medie in soft off-road (asa cum am descris mai sus), in special la drumurile judetene de asfalt cu cratere taioase destul de adanci...Ma tem in special de indoirea lor in gropi de asfalt...Pe drum de pamant, bolovani sau zapada nu vad sa fie vreo problema daca exista putina grija la lovituri/frecaturi/zgarieturi din lateral.

Momentan am un Logan Ambition din 2007 cu jante asemanatoare ca stil (jantele de aluminiu Dacia din perioada aia), cu care am incercat destul de rar genul de soft off-road pe care l-am descris mai sus (drumuri judetene cu cratere destul de des insa grija exagerata gen circulat cu treapta 2 pe distante de 20-30 de km si slalom mai ceva ca la concursuri...) si care, desi nelovite/frecate/zgariate din lateral, au inceput sa manifeste probleme serioase de exfoliere a vopselei argintii care este aplicata peste aluminiu (sau aliaj)...Probabil din cauza materialului antiderapant imprastiat iarna de catre firmele de deszapezire in "frumoasa" zona urbana pe care o frecventez eu...

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 44
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Da da, am scris in post-ul ala cu Duster vs Stepway 2 ca raman pana la urma la Duster   Ideea e ca imi place foarte mult pachetul look IN SPECIAL pe culoarea gris platine cu aparatorile de aripi ne

Jantele de Aliaj sunt destul de pazite de catre anvelopele care au un balon atat pronuntat cat si inalt dar, cu toate astea, exista posibilitatea ca un soft off-road sa se transforme destul de repede

Daca nu vrei musai factura incearca la userul Planetara!

Posted Images

Jantele sunt destul de rezistente; am coborat Raraul pe drumul vechi cu ele, am mers la Sarmisegetusa Regia, am intrat pe drumuri asfaltate in secolul trecut si n-am vazut probleme de aspect si nici indoituri.

Pe de alta parte, pack-ul Look mi se pare scump si nu foarte util...

Link spre post

Nu se potrivesc, dar mie putin mi-a pasat, pana si din vopseaua de pe bara a zburat o bucata de la o piatra incasata in off-road. De genti nu mai vorbesc, se cunosc urmele de la drumurile forestiere. In off-road genti stilizate sau mai bine de tabla. Socoteala aia cu off-road mai mult sau mai putin soft e o pacaleala, te bagi pana unde consideri ca risti sa ramai acolo. Cand ai ajuns la acesta concluzie faci frumusel stanga-imprejur pentru binele tau, al familiei, precum si al masinii.

PS: nu te baza pe asa zisa grija ca risti sa te oftici dupa. In plus cum e sa te gandesti ca fiecare piatra peste care ai trecut poate face "bubitza" la masina ? In off-road trebuie sa te simti bine, mie imi place grozav.

Link spre post

Na bine ma! Ai renuntat la Sandero Stepway! Welcome to the board! Pe Feleac citeodata pack look se da cadou! Sa nu uiti aparatorii de aripi si accesoriile!

Link spre post

Na bine ma! Ai renuntat la Sandero Stepway! Welcome to the board! Pe Feleac citeodata pack look se da cadou! Sa nu uiti aparatorii de aripi si accesoriile!

Da da, am scris in post-ul ala cu Duster vs Stepway 2 ca raman pana la urma la Duster :D

Ideea e ca imi place foarte mult pachetul look IN SPECIAL pe culoarea gris platine cu aparatorile de aripi negre. Pe langa faptul ca vreau gris platine pentru ca mi se pare o culoare excelenta anti zgarieturi/lovituri (momentan am gris comete pe care si daca se aseaza o musca, cand pleaca vezi urme de zgarieturi :)). mi se pare ca pachetul look cu gris platine si aparatorile de aripi creeaza un excelent efect cromatic "simetric" pentru ca totul pe masina esta argintiu si negru (bara neagra fata/spate cu scut argintiu, oglinda neagra cu o parte din carcasa argintie si aripi/usi argintii argintii cu protectii negre)

Realizez in acelasi timp ca pretul pachetului este aproape nejustificat de mare si cred ca 80% din el este de fapt pretul jantelor de aluminiu pe care, culmea, nu prea mi le doresc...

Cred ca o sa aleg totusi pachetul (poate, vorba ta, prind si promotie la Dacia Service Cluj-Feleac) si vad cum se comporta jantele de aluminiu dupa 1-2 ani in stilul de off road in care o sa folosesc eu masina...Daca apar probleme o sa imi cumpar ulterior niste jante mai potrivite (fie tabla stilata Dacia fie altceva si mai bun)

Mutumesc tuturor pentru informatii!

Link spre post

Si apropos de pachetul look, am aflat, in timp, destul de surprins, ca multi posesori de Duster fara "look" au considerat pachetul mega chicios...Nu stiu daca e povestea cu vulpea si strugurii sau nu dar se pare ca nu place multor dusteristi. Voi ce ziceti?

Personal, dupa cum am scris, mi se pare foarte OK, chiar as putea sa zic, picatura de modernism care lipseste stilului de caroserie spartan. Desi imi place stilul SUV spartan, totusi parca ceva ar trebui sa il mai "indulceasca" putin...

Personal mi s-au parut foarte chicioase insertiile de plastic brun shiny pe consola centrala, conturul prizelor de aer si traversa cu frana de mana...Chiar m-am bucurat foarte mult ca, din cate se pare, au disparut in generatia 2012+ de Duster...Am vazut si pe site si am intrebat si la dealer, versiunile Duster si Ambiance vor veni cu o "ambianta interioara" Crabon Fonce iar Laureate si Prestige cu niste insertii de plastic gris...%$#@...ceva...ca nu am retinut numele atributit nuantei...ideea e ca va fi un gri destul de inchis, lucios, asemanator gri-ului de pe plansa de bord...mi se pare super OK in ideea ca mai bine ramane sobru decat sa intre in zona aia de kitsch/chinezarie cu un plastic maro care, chiar daca involuntar, imita lemnul...

Link spre post

@neogeo mi-ai turtit palaria, pai daca vrei o masina mai "bela" te orientezi la un albastru sau negru sau alb ca sunt mult mai "cool". Griul asta e special pentru confortul posesorilor care nu mai fac infarct de cate ori o pisica se urca pe masina lor. Plus abonamentul de rigoare la spalatorie. Si pack-ul ala se potriveste ca nuca in perete, eu l-am luat pentru geamuri ionizate si genti de aliaj care le consider ok pentru preferintele mele. In nici un caz pentru cum arata.

Daca ma uit la masina lui Lucian deja sunt invidios pe cat de bine arata. Pacat ca nu mai sunt pozele lui @jay sa vezi ce faine sunt. Poate se indura sa indese 1-2 poze din alea "bibilite". .

Ma intereseaza sa merga perfect masina si atat, cu costuri de exploatare cat mai mici, ca masina "super cool" am mai avut, dar din pacate daca mai picau multe la ea cred ca faceam un imprumut la banca pe 100 de ani ca sa o mai intretin si repar. Plus ca o spalam saptamanal.

Crezi ca daca ar avea un bord ultra ar mai fi 19k sau cat dai tu pe ea ? Eu sper ca la tura urmatoare sa ii mai indulceasca un pic formele ca prea seamana a caramida anti-aerodinamica. Sunt curios daca caroseria a vazut un tunel de vant vreodata.

Link spre post

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...