Sari la conținut

Postări Recomandate

Salut,

Sunt posesorul unui Duster 4x4 1.5 an 2011, achizitionat recent. Problema care apare este aprinderea martorului check engine, in 5000km de 6 ori. In afara de de acest martor totul functioneaza ok. La tester apare o eroare de functionare a injectorului 2, ba a injectorului 3. Am alimentat cu tot felul de motorina , de la cea scumpa de la OMV  la cea ieftina de la Petrom, surprinzator dupa alimentare cu motorina "mai proasta" , mai ieftina senzorul s-a aprins mult mai tirziu. Aveti vreo parere?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Confirm, am schimbat si eu doua pana acum. Noi sunt cam scumpe, second sunt destul de ieftine.

• Mulțumesc! 1

Partajează acest post

Link spre post

Du-te la cineva priceput sa iti faca o diagnoza amanuntita prima data si nu schimba injectoarele dupa ureche.

Partajează acest post

Link spre post

Aprinderea martorului, in cazul de față, nu are legătură cu calitatea motorinei, fiindcă este legată de o problemă a injectoarelor. Altfel dădea pană pe prezența apa in filtru de motorina, altceva nu poate să diagnosticheze.

Partajează acest post

Link spre post

Injectoarele Siemens Continental de pe motorul K9K 1.5 DCI 110 cp cu care sunt dotate majoritatea Dusterelor nu au piese de schimb. Eu am testat injectoarele inainte sa le schimb la un service specializat din Cluj si aveau partea electrica nefunctionala, cei de acolo sau spus ca nu se pot repara.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga un comentariu

Trebuie să fii membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.