Sari la conținut

dancolt79

Duster 1.2 tce 125 Cp confort

Postări Recomandate

Buna ziua. Voi incerca aici sa imi relatez experienta cu Dacia ca firma dpdv al clientului precum si ca proprietar de autoturism, modelul descris in titlul topicului. Toate impresiile exprimate aici sunt cele personale si subiective, exprima opinia mea  cu privire la cele relatate. Mentionez ca intentionez ca dupa rodaj sa realizez un review video postat pe youtube in care sa evidentiez toate detaliile care ar putea interesa un cumparator si pe care eu unul ori nu le-am gasit ori le-am gasit foarte greu. Alegerea motorizarii a fost facuta tinand cont de faptul ca , zilnic fac cate 8-9 drumuri a cate 3-6 km deci aveam retinere cu privire la fiabilitatea DPFa injectoarelor si a EGR in acest regim de utilizare desi nu am gasit nici o postare pe forumuri care sa reclame un asemenea defect. Dusterul intentionez a il pastra pe o perioada cat mai lunga de timp . Conduc zic eu prudent si moderat si intetntionez a il trata parinteste, atent la nevoile lui.

Am configurat de acasa pe data de 18 dec 2017 modelul dorit si am ajuns ulterior la dealer. Acolo aflu ca optiuni la zero euro oferite pe configurator de genul ornamente cromate si din pacate pentru mine geamuri "cu tenta fumurie" , in realitate nu sunt disponibile decat ca optiuni la pachet contra a 800 euro .. Vocea Clientului imi confirma asta si imi spunea ca " geamurile nu sunt complet albe , au o tenta fumurie" A incetat cu aceasta discutie cand i-am zis ca am in fata un Prestige si un Confort si ca prestige-ul era identic cu poza de pe configurator cu optiunea tenta fumurie , geamuri evident infoliate , pe cand confortul identic cu cel fara acea optiune nebifata. Desi am facut sugestia respectiva nu am beneficiat de vreo gratuitate sau reducere a vreunui articol - optional- pentru "a imi indulci pastila" de a veni cu 17000 euro in dinti pentru a achizitiona masina prezentata pe site-ul oficial Dacia si a ma vedea in postura ca e imposibil sa fac asta. A doua zi problema reclamata de mine cea cu privire la configurator si optiunil;e oferite inca era aceeasi. Drept este ca de la dealer conform convorbirii initiale voi beneficia de numere provizorii gratuite si nu contracost 100 lei. Deasemenea ca site-ul are acel disclaimer cum ca preturile sau optiunile pot diferi de realitate. Ca si data a iesirii din fabrica am primit preconizarea 28.02 2018 deci livrarea preconizata la cateva zile de la aceasta data. Speranta mea e ca la atat se va rezuma relationarea mai putin placuta cu firma . Voi reveni in momentul cand voi ridica masina si voi pune aici toate costurile si consumurile precum si impresiile mele personale.

Editat de dancolt79

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca varianta este 4x2,nu?

Partajează acest post

Link spre post

Cu scuzele de rigoare, m-am oprit din citit cand am vazut 1.2Tce, DPF si EGR in aceeasi fraza... 

Partajează acest post

Link spre post

@dragosb, cred ca @dancolt79 stie foarte bine ca 1.2 Tce nu are DPF (cred ca are EGR, dar s-ar putea sa ma insel, nu sunt de specialitate).

@dancolt79 se referea la faptul ca nu a ales diesel-ul din cauza posibilelor probleme cu DPF si EGR in regimul lui de exploatare (drumuri scurte prin oras) si s-a orientat spre 1.2 Tce. De altfel o decizie de bun simt si care o sa-i ofere costuri mai mici de intretinere pe termen lung.

P.S.: Daca mai multe cuvinte sunt in aceeasi fraza, nu inseamna automat un anumit lucru, depinde si ce alte cuvinte mai sunt in fraza aia, si in ce ordine :) Poate ar fi bine sa citesti intreaga fraza, de la cap la coada, ca sa intelegi ce a vrut sa spuna autorul. Daca nu te opreai din citit nu ar fi fost nevoie de aceste lamuriri suplimentare.

• Îmi place 3

Partajează acest post

Link spre post

Buna ziua !

Cred ca varianta este 4x2,nu?

@ MAK varianta aleasa este 4x4.

am vazut 1.2Tce, DPF si EGR in aceeasi fraza... 

@dragosb In postare asa cum a spus si dl(dna) "bbm"  , am mentionat ca nu am ales Diesel(practic am ales sa nu aleg ) tocmai datorita echiparii acelor modele cu DPF .

O zi frumoasa, o viata fara evenimente neplacute fie ele si rutiere

Editat de dancolt79
o alta exprimare, completa

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fii membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

Autentifică-te pentru a urmări asta