Sari la conținut

Duster Benzina Sau Motorina?


Postări Recomandate

Buna seara.

Am depus actele pentru achizitionarea unui Duster prin programul rabla. Initial intentionam sa luam varianta 4X2 pe benzina 1.6, 114 cp, dar ne-au speriat alti posesori cu un consum astronomic de 11-12%, dupa care ne-am gandit la varianta disel 1.5, 110 CP. In doua zile ar trebui sa ne hotaram si noi suntem din ce in ce mai bulversati. Ce ma sfatuiti?

Mentionez ca masina va fi condusa de mine (femeie), cam 35-40 km/zi 70% extraurban.Avem bebe, deci vom rula destul de regulamentar, fara excese de viteza.

Multumesc.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 49
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Va multumesc tuturor pentru sfaturi, toate sunt utile. Ne dorim modelul Duster si pentru pozitia mai inalta la condus, pentru faptul ca avem incalzirea cu peleti si iarna trebuie sa ne aprovizionam, p

Am un prieten care are o Toyota diesel cu AdBlue si din ce stiu de la el situatia e cam asa: - iarna n-a avut niciodata probleme, inclusiv cand au fost -25 de grade, deci merge fara AdBlue pana a

Duster mi-am luat ca-mi place ? putea sa fie si pe carbuni ca tot luam ?   Trimis de pe al meu Orange Neva 80 folosind Tapatalk    

Posted Images

GPL nu se poate comanda in fabricatie (cel putin nu la noi), iar montajul lui ulterior, chiar si in reprezentanta Dacia, duce la pierderea garantiei asupra motorului.

Daca mergeti 70% urban, cu diesel-ul va veti bucura de consumuri mici, dar nici cu benzina nu veti avea consum astronomic, mai ales daca se va merge regulamentar in limitele de viteza. Sfatul meu in cazul dvs e simplu: faceti mai mult de 15.000 km/an, diesel. Daca nu, benzina.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

extraurban nu consumă 11 -12 % ( doar dacă ... o calci ...)

la un mers regulamentar ( 60 km/h localitate ... cam 80 km/h in afară...) eu scot cam 9% media

ia în calcul :

 

- câți km parcurgi pe an

- calculezi diferența dintre consum/ cost între benzină și diesel ...

- vezi dacă merită având în vedere prețul de achiziție al unui benzinar/ diesel ...( diferența de preț la cumpărare este considerabilă ... adică cumperi ceva benzină de banii ăia ..)

- costul reviziilor ( mai mare la diesel )

- putere ( mai mare la diesel )

- demaraj, viteză ... mai mare la diesel

- consum/cost la motorină mai mic

- benzină mai silențios ( cu toate că eu unul consider torsul motorului 1.5 dci ... super :ahappy: )

 

altceva, nu știu...

mai vezi în urmă că s-a tot discutat pe tema asta...

 

stimă!

Editat de quarelin
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

GPL nu se poate comanda in fabricatie (cel putin nu la noi), iar montajul lui ulterior, chiar si in reprezentanta Dacia, duce la pierderea garantiei asupra motorului.

Daca mergeti 70% urban, cu diesel-ul va veti bucura de consumuri mici, dar nici cu benzina nu veti avea consum astronomic, mai ales daca se va merge regulamentar in limitele de viteza. Sfatul meu in cazul dvs e simplu: faceti mai mult de 15.000 km/an, diesel. Daca nu, benzina.

Multumesc.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...