Sari la conținut

Piese Duster De La Rusi


Postări Recomandate

Dar daca @vyp75 spunea ca valoarea pana la 150 E nu se vanuieste, atunci poate ar trebui facute 2 sau 3 comenzi (pachete)pana in in 150 euro bucata. Daca @vyp75 mai are in intentie, ar trebui sa facem o lista cum am facut data trecuta la @apashi, apoi centralizate si trimisa comanda dupa ce noi am platit in prealabil

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 56
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Zile cu activitate crescuta

Top participanti la discutie

Postari populare

Avand in vedere ca tot poporul vrea cate ceva (me included) cel mai sanatos cred cs e un topic separat, sa nu mai poluam aici. Poate se poate incropi si lista estimativa de preturi? (Care sa ia in con

Asa face cand muta posturile un moderator

Am cumparat mai multe piese: suportul acesta, niste protectii de praguri de interior pe mocheta, protectii praguri spate si grila fata si m-au dus vre 900 lei cu transfer wu inclus. Nu am platit tva

Posted Images

Citind un pic, ma luminez si eu :)

Conform http://www.customs.ro/ro/calatori/bunuri-expediate-prin-colete.aspx,

Bunurile primite ca urmare a unei comenzi efectuată prin Internet, corespondenţă, telefon sau telechat, pot fi eliberate cu scutire de la plata TVA-ului, numai dacă valoarea globală a bunurilor nu depăşeşte valoarea de 10 EURO/trimitere

dar

 

În cazul în care primiţi un colet ca urmare a unei comenzi efectuată prin Internet, corespondenţă, telefon sau telechat, eliberarea bunurilor se poate face cu scutire de la plata taxelor vamale numai dacă valoarea globală a bunurilor nu depăşeşte valoarea de 150 EURO.

Deci, sub 10€ nu se plateste nimic, intre 10 si 150 se plateste doar TVA-ul la suma de pe factura de comanda online, peste 150€ se plateste TVA + taxa vamala (forfetara) (care pare a se invarti pe la 2.5%).

 

Regula finala ar fi ca o persoana fizica poate primi un colet in valoare de maxim 700€.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In urma discutiilor de aici, am conversat eu putin cu rusul. A fost foarte ok comunicarea si foarte prompt avand in vedere ca era sambata. Ce mi se pare enorm de mult, cel putin pentru mine, sunt transportul si comisionul western union. La o comanda de 11.840 RUB, adica la cursul bnr aprox. 600 de lei, suma de plata este de 850 (transport cu comision) + daca mai trebuie sa platesti si taxe vamale, mai mai ca depasesc 50% comisioanele. La mine la vama am vorbit cu cineva care mai aduce produse din china si mi-a spus ca se vamuieste orice produs din afara UE cu un procent ce depinde de provenienta si ce continutul coletului.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In cazul meu a fost asa, plata prin western union, la 32000ruble comision 140ron, transportul e 3800-4000ruble, taxe vamale am avut noroc sa scap fara.....

Baieti din rusia nu lucreaza cu conturi bancare, doar cu bani lichizi, dupa plata banilor, lanseaza in fabricatie piesele si depinde de comanda dureaza cam 1 saptamana, transportul dureaza 1 saptamana, piesele sunt de calitate si vin insotite cu cd si accesorile pentru montaj.

Astazi am montat spatiu depozitare plafon si se potriveste perfect, la ph1 e ceva de modificat la prinderea de la plafoniera fata dar nimic deosebit.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 5 months later...

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...