Sari la conținut

Dacia Duster cel mai mic consum


Postări Recomandate

Da este clar tu amesteci consumul instantaneu cu consumul de care discuta toata lumea. De aceea a si fost scos printre altele de pe CB-ul Logan din vara lu'2006 parca...Dar daca este cum spui tu de consum cu CB neresetat chiar ai consumul printre cele mai bune.Pe bune. :)

Nu, nu...nu cred ca m-am facut inteles. Nu cred, ca confund cele doua tipuri de consumuri de care, corect, vorbesti tu.

De exemplu, eu am experimentat superficial, zic eu, consumul acestei masini. La iesire din Brasov, spre Tg Mures, la indicatorul de iesire din oras, am resetat CB si m-am dus normal, unde mi-a permis drumul, cu maxim 110 km/h, a urmat pantele din Padurea Bogatii si cand am vazut pe afisaj, ca am ajuns la 100 km parcursi, de la ultima resetare, m-am uitat la consum si afisa 5,8 l/100km. Eu zic, ca acesta sigur nu este consumul instantaneu, ci consumul pe care l-am realizat in 100 de km respectiva. Daca mai circul, de exemplu acum am 620 km de la ultima resetare si consumul este la 5.5 l/100km. Dar acesta nu este consumul pe 100 km ci consumul pe intreaga distanta de 620 km, unde am avut valori diferite pentru fiecare 100 km parcursi. Daca o sa mai circul vreo 200 km prin oras acesta o sa mai creasca.

Ca si concluzie finala, totul a inceput, de la faptul ca am vazut aici niste valori foarte mici, fata de mine.

Nu stiu ce sa zic, dar eu nu le-am obtinut. Stiu, ca, conteaza si stilul sofatului, aerul, pasagerii, dar totusi...

Drumuri bune la toata lumea!

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 698
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Nu-i mai cere niciun detaliu, deoarece calculează rău din start luându-se după momentul în care i se năzare becului ăla din bord să se aprindă. În alta ordine de idei, toate eforturile astea de a obți

pentru toate motorizarile, consumul cel mai mic se face in treapta cea mai mare a 6-a respectiv 5, la turatia motorului care iti da cuplu maxim, exemplu pentru 1.5 dci cuplu maxim este la 1750 rpm, de

Duster 4x4 Facelift 110dci   Am mers in mod ECO, 2x4, si cu aerul conditionat pornit, pe primul nivel, putine depasiri, condus cuminte Am urcat si un munte mai mititel.. dar evident, l-am si cobora

Posted Images

Cea mai buna metoda este cea care o folosesc eu , toate bonurile de carburant de cand am

masina in excel si pe urma comparat cu kilometrajul parcurs , simplu :D si nu sunt contabil :):lol:

7.2% consum general/total pana acum pt benzina 4x2!

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cea mai buna metoda este cea care o folosesc eu , toate bonurile de carburant de cand am

masina in excel si pe urma comparat cu kilometrajul parcurs , simplu :D si nu sunt contabil :lol::D

7.2% consum general/total pana acum pt benzina 4x2!

Da .Deja s-a ajuns la mici doze de nebunie cu consumul acesta... :)

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Trafic: urban, foarte liber (Bucureştiul duminica dimineaţa...)

număr pasageri: 1 (doar şoferul în maşină)

bagaje: fără bagaje

aer condiţionat: oprit, geamurile închise (nerecomandabil când e soare afară)

tracţiune: doar faţă (selectorul pe 2WD)

stil de condus: foarte încet, acceleraţii şi deceleraţii line, nedepăşirea limitelor de viteză (un stil de pensionar, care, în realitate, nu este adoptat de şoferi în Bucureşti într-o zi normală)

kilometri parcurşi: 16 km

consum mediu computer bord: 5,5 litri/100 km

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Trafic: urban, foarte liber (Bucureştiul duminica dimineaţa...)

număr pasageri: 1 (doar şoferul în maşină)

bagaje: fără bagaje

aer condiţionat: oprit, geamurile închise (nerecomandabil când e soare afară)

tracţiune: doar faţă (selectorul pe 2WD)

stil de condus: foarte încet, acceleraţii şi deceleraţii line, nedepăşirea limitelor de viteză (un stil de pensionar, care, în realitate, nu este adoptat de şoferi în Bucureşti într-o zi normală)

kilometri parcurşi: 16 km

consum mediu computer bord: 5,5 litri/100 km

Cred ca nu s-a retinut motorizarea dar dupa consum sigur este 1,5dci :)

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 5 months later...

Salutare,

Revin cu informatii privind consumul mediu obtinut de mine. Am tot citit pe aici dar si pe alt forum diverse cereri de informatii despre consum.

Iata ce consum am abtinut eu astazi. Mai jos am sa atasez pozele cu traseul, consumul si caracteristicile traficului.

Am folosit si gps-ul pentru ca cei interesati sa poata trage o concluzie cu privire la consumul unui dci 110 cp folosit in Bucuresti pe modul 2WD.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu in oras acum pe timp de iarna scot un consum de 8.5-9 %, iar pe acelasi traseu (casa servici aprox 5km) vara scoteam cam 7.5%. (E normal sa fie asa de mare diferenta intre iarna si vara? asa greu se incalzeste motorul?)

In vacanta de schi am facut cam 950 km (600 pe autostrada+350 drumuri nationale) si am scos consum 6.4%. Pe autostrada am mers cu aprox 120 Km/h.

Cred ca cel mai mic consum extern l-am scos undeva pe la 5.3-5.4.

La toate aceste date s-a mers in modul 4x2, 1.5 dci 110 CP.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...