Sari la conținut

dust3radmin

Dacia Duster cel mai mic consum

Postări Recomandate

Da este clar tu amesteci consumul instantaneu cu consumul de care discuta toata lumea. De aceea a si fost scos printre altele de pe CB-ul Logan din vara lu'2006 parca...Dar daca este cum spui tu de consum cu CB neresetat chiar ai consumul printre cele mai bune.Pe bune. :)

Nu, nu...nu cred ca m-am facut inteles. Nu cred, ca confund cele doua tipuri de consumuri de care, corect, vorbesti tu.

De exemplu, eu am experimentat superficial, zic eu, consumul acestei masini. La iesire din Brasov, spre Tg Mures, la indicatorul de iesire din oras, am resetat CB si m-am dus normal, unde mi-a permis drumul, cu maxim 110 km/h, a urmat pantele din Padurea Bogatii si cand am vazut pe afisaj, ca am ajuns la 100 km parcursi, de la ultima resetare, m-am uitat la consum si afisa 5,8 l/100km. Eu zic, ca acesta sigur nu este consumul instantaneu, ci consumul pe care l-am realizat in 100 de km respectiva. Daca mai circul, de exemplu acum am 620 km de la ultima resetare si consumul este la 5.5 l/100km. Dar acesta nu este consumul pe 100 km ci consumul pe intreaga distanta de 620 km, unde am avut valori diferite pentru fiecare 100 km parcursi. Daca o sa mai circul vreo 200 km prin oras acesta o sa mai creasca.

Ca si concluzie finala, totul a inceput, de la faptul ca am vazut aici niste valori foarte mici, fata de mine.

Nu stiu ce sa zic, dar eu nu le-am obtinut. Stiu, ca, conteaza si stilul sofatului, aerul, pasagerii, dar totusi...

Drumuri bune la toata lumea!

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cea mai buna metoda este cea care o folosesc eu , toate bonurile de carburant de cand am

masina in excel si pe urma comparat cu kilometrajul parcurs , simplu :D si nu sunt contabil :):lol:

7.2% consum general/total pana acum pt benzina 4x2!

Partajează acest post

Link spre post
Cea mai buna metoda este cea care o folosesc eu , toate bonurile de carburant de cand am

masina in excel si pe urma comparat cu kilometrajul parcurs , simplu :D si nu sunt contabil :lol::D

7.2% consum general/total pana acum pt benzina 4x2!

Da .Deja s-a ajuns la mici doze de nebunie cu consumul acesta... :)

Partajează acest post

Link spre post

Trafic: urban, foarte liber (Bucureştiul duminica dimineaţa...)

număr pasageri: 1 (doar şoferul în maşină)

bagaje: fără bagaje

aer condiţionat: oprit, geamurile închise (nerecomandabil când e soare afară)

tracţiune: doar faţă (selectorul pe 2WD)

stil de condus: foarte încet, acceleraţii şi deceleraţii line, nedepăşirea limitelor de viteză (un stil de pensionar, care, în realitate, nu este adoptat de şoferi în Bucureşti într-o zi normală)

kilometri parcurşi: 16 km

consum mediu computer bord: 5,5 litri/100 km

Partajează acest post

Link spre post
Trafic: urban, foarte liber (Bucureştiul duminica dimineaţa...)

număr pasageri: 1 (doar şoferul în maşină)

bagaje: fără bagaje

aer condiţionat: oprit, geamurile închise (nerecomandabil când e soare afară)

tracţiune: doar faţă (selectorul pe 2WD)

stil de condus: foarte încet, acceleraţii şi deceleraţii line, nedepăşirea limitelor de viteză (un stil de pensionar, care, în realitate, nu este adoptat de şoferi în Bucureşti într-o zi normală)

kilometri parcurşi: 16 km

consum mediu computer bord: 5,5 litri/100 km

Cred ca nu s-a retinut motorizarea dar dupa consum sigur este 1,5dci :)

Partajează acest post

Link spre post

duster 1.5 dci 90 cai , 4x4 - mers pe AUTO

consum 5.4 extern mers incet pe la 2000 de ture

ATT consumul CB e mai mic cam cu 1litru pe suta de km , asa am dedus eu

Partajează acest post

Link spre post

Salutare,

Revin cu informatii privind consumul mediu obtinut de mine. Am tot citit pe aici dar si pe alt forum diverse cereri de informatii despre consum.

Iata ce consum am abtinut eu astazi. Mai jos am sa atasez pozele cu traseul, consumul si caracteristicile traficului.

Am folosit si gps-ul pentru ca cei interesati sa poata trage o concluzie cu privire la consumul unui dci 110 cp folosit in Bucuresti pe modul 2WD.

Partajează acest post

Link spre post

Eu in oras acum pe timp de iarna scot un consum de 8.5-9 %, iar pe acelasi traseu (casa servici aprox 5km) vara scoteam cam 7.5%. (E normal sa fie asa de mare diferenta intre iarna si vara? asa greu se incalzeste motorul?)

In vacanta de schi am facut cam 950 km (600 pe autostrada+350 drumuri nationale) si am scos consum 6.4%. Pe autostrada am mers cu aprox 120 Km/h.

Cred ca cel mai mic consum extern l-am scos undeva pe la 5.3-5.4.

La toate aceste date s-a mers in modul 4x2, 1.5 dci 110 CP.

Partajează acest post

Link spre post

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Inregistrare/Autentificare

Pentru a putea posta, te rugam sa te inregistrezi / autentifici.

• ForumDuster.ro pe Facebook

• Topicuri

• Postări

• Foarte corect, atat ai platit ... atat ai luat. Mai mereu pretul reflecta valoarea obiectului. Acum pentru a avea meniul complet te va costa probabil inca o data pretul pe care l-ai dat si vei ajunge mai scump decat daca l-ai fi cumparat cu navigatie inclusa. Dar cum nu te intereseaza asta, il vei folosi doar ca radio cu Waze si Harti de pe telefon. Pe de alta parte ai si mai putine batai de cap. Nemaiavand navigatie nu te va mai interesa actualizarea hartilor periodica...
    • Nu stiu cati au inteles ce spune poza. Numarul inseamna un Duster la  1,5 minute (sau 90 secunde). Si lumea inca sta rabdatoare la coada luni intregi.
    • @Gil26 nu e cu suparare, dar hai sa calrificam niste aspecte: daca am adresat o intrebare pe un topic de vanzare, nu inseamna ca mi-am luat si obligatia de a achizitiona produsul respectiv. Si 'sursa' de la care am achizitionat eu unitatea este 'sigura', vanzatorul a fost absolut transparent in tot procesul si mi-a adus la cunostinta inca de la inceput despre faptul ca unitatea nu are functia de navigatie cu hartile aferente, ci numai android auto/apple carplay. Dealtfel am precizat mai sus ca nu as folosi oricum functia respectiva, pe mine ma interesa daca se poate face ceva astfel incat sa 'activez' functia navigatie, astfel incat meniul sa fie complet. Unitatea nu are absolut nicio hiba, functioneaza corect din toate celelalte puncte de vedere. Da, pretul platit de mine a fost mai mic.
    • @ mihaib27, acum fara suparare dar pe celalalt topic ai intrebat  "de unde esti? asiguri si montaj?" dar apoi ai achizitionat acelasi lucru, mai ieftin probabil, insa cu hibe. Deocamdata nu am nevoie de Media Nav v.1.0.13.x Android Auto dar daca vine piticul pe creier atunci prefer sa il cumpar de la o sursa sigura, plus alte gageturi, eventual montaj (mai stat putin si la "taclale"), fara bataie de cap. Si chiar nu as tine cont de "buy-back" pentru ca sunt absolut sigur ca nu e nevoie. 
  • Creează nouă...