Sari la conținut

Postări Recomandate

Acum 14 minute, t0rquemada a spus:

TCe 130cp Vmax 191km/h, rotunjim la 192 - 4 = 188Km/h - de aici cei 188Km/h viteza maximă oficială.

TCe 150cp Vmax 200km/h, -4 = 196km/h

P.S. Foarte responsabil să conduci cu 209km/h mașina echipată cu anvelope originale 215/65 R16 98 H ce au indice de viteză 210Km/h :)

teaser20031901.jpg

Off deci am avut grija si de asta . Cauciucurile originale l-am schimbat in germania pe pirelli cu 270 vit maxima ! In germania 200 la ora nu e o viteza wow! Pe 3 benzi sau 4 benzi e o viteza normala ! 

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cat cosuma la 200 ?:)

dar ulei ?

Partajează acest post

Link spre post
Acum 9 ore, Bogdychirila a spus:

Eu cred ca noi care conducem Dacii suntem mai responsabili! A filmat cumnatul din dreapta mea. 👍

Interesanta pozitia telefonului in care a filmat cumnatul, la fel si pozitia mainilor dumneavoastra pe volan. Mai ales ca “Mai mult de 202 nu am putut sa dau era aglomerat. 3 persoane plus bagaje”. Pentru un Duster chiar si cu anvelope Pirelli  “Urmatoarea data cand ies pe autostrada am sa incerc un film si cu GPS sa vedem viteza reala” cred ca ar trebui putina atentie mai ales daca traficul este aglomerat si sunt pasageri in masina.

Am circulat destul de multisor si prin Germania, poate 200 km\h nu este o viteza "wow" dar pot spune ca nici una “normala” nu este. In zonele fara restrictie de viteza media ar fi undeva pe la 160-180 km\h iar cei care conduc cu 200 sau peste nu sunt chiar asa multi. Desigur ca nu am o statistica oficiala, este doar ce am observat eu in diferite perioade, distante si regiuni.

Oricum am inteles mesajul: pentru cine doreste, un Duster 1.33 TCe 150cp poate ajunge si la 202 km/h pe TB.

299139266_Screenshot_20200317-184654_VideoEditor.thumb.jpg.8d93bd9e0b18ee16bd1c78c9129a3db5.jpg

Editat de Gil26

Partajează acest post

Link spre post
Acum 38 minute, Gil26 a spus:

Interesanta pozitia telefonului in care a filmat cumnatul, la fel si pozitia mainilor dumneavoastra pe volan. Mai ales ca “Mai mult de 202 nu am putut sa dau era aglomerat. 3 persoane plus bagaje”. Pentru un Duster chiar si cu anvelope Pirelli  “Urmatoarea data cand ies pe autostrada am sa incerc un film si cu GPS sa vedem viteza reala” cred ca ar trebui putina atentie mai ales daca traficul este aglomerat si sunt pasageri in masina.

Am circulat destul de multisor si prin Germania, poate 200 km\h nu este o viteza "wow" dar pot spune ca nici una “normala” nu este. In zonele fara restrictie de viteza media ar fi undeva pe la 160-180 km\h iar cei care conduc cu 200 sau peste nu sunt chiar asa multi. Desigur ca nu am o statistica oficiala, este doar ce am observat eu in diferite perioade, distante si regiuni.

Oricum am inteles mesajul: pentru cine doreste, un Duster 1.33 TCe 150cp poate ajunge si la 202 km/h pe TB.

299139266_Screenshot_20200317-184654_VideoEditor.thumb.jpg.8d93bd9e0b18ee16bd1c78c9129a3db5.jpg

Am 11 ani in Germania . Asta e a 5-a masina care o conduc printr-e altele am avut si un audi a6 tdi 160 cai ,la care i-am dat 225 max nu am incercat sa-i dau mai mult. Dusterul il conduc normal mai dau si 180 cand i-mi permite drumul in rest 130-160 acolo circul. Dusterul ajunge foarte bine la 180 volanul si directia se intaresc ceea ce ofera un plus de siguranta, iar pe franare se comporta exemplar chiar si datorita greutatii relativ mici si a garzii inalte. Din masinile care le-am condus , dupa audi care oferea un plus de confort ,Dusterul se comporta pe placul meu. Ps: pentru acest topic am facut si pozele si am incercat si masina la capacitate. Va multumesc de apreciere si drumuri bune sa aveti in continuare , sa conduceti prudent. 😉

Si dovada ca nu am filmat eu . Pt carcotasi.... poza 1 se vede mana mea la ora 21. Poza 2 se vede ceva si din mana mea la ora 15 ( nu am tinut la ora 13 ca sa iasa video-ul. Poza 3 momentul cu viteza max. Poza 4 momentul cand cumnatul trage telefonul spre pozitia lui. Poza 5 piciorul cumnatului si pozitia tel cand inchide filmarea. 🙂🙃😉 cam asta e . 

Screenshot_20200319-175552_Video Player.jpg

Screenshot_20200319-175552_Video Player.jpg

Screenshot_20200319-175637_Video Player.jpg

Screenshot_20200319-175654_Video Player.jpg

Screenshot_20200319-175707_Video Player.jpg

Screenshot_20200319-175715_Video Player.jpg

Partajează acest post

Link spre post

@Bogdychirila nu este nevoie sa citati ultimul post.

Desigur atunci stiti ca "Pe 3 benzi sau 4 benzi e o viteza normala !" nu este chiar asa.

Referitor la siguranta si stabilitate, multi producatori de masini "de viteza" ar trebui sa copieze directia de pe Duster si bineinteles sa ridice garda la sol.:D

Am inteles de la bun inceput ca nu ati filmat dumeavostra, dar au fost multe accicdente cauzate de astfel de "filmari" la viteze mari, trafic aglomerat si masina "incarcata" (si chiar daca in Germania se circula destul de disciplinat am vazut si acolo destule accicdente urate pe autostrazi). Grija la urmatoarea filmare (mai ales "pozitiile").

Editat de Gil26

Partajează acest post

Link spre post

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...