Sari la conținut

Nyklas

zgomot/vibratii bord

Postări Recomandate

Am verificat, ziceam mai sus ca de la imbunarea bordului cu parbrizul trebuie sa fie pentru ca se intensifica vibratia si apare si in stanga la o denivelare ce intal1neste si roata stabga fata

Acum 23 minute, t0rquemada a spus:

1. Faci un topic de prezentare.

2. Dai jos torpedoul, da se poate da jos dacă nu ai 2 mâini stângi, și verifici dacă nu ai cablaj 

Imi cer scuze daca nu postez cum ar trebui dar e prima data cand folosesc un forum ca membru.

Poate imi raspunde cineva care are sau a avut aceeasi problema, sincer eu am ramas fara solutii iar situatia a devenit destul de frustranta. Problema aceasta este si mai prezenta la temperaturi scazute dar cert e ca ea este mereu prezenta. 

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Postat (editat)

Am intampinat si eu aceasta problema aproape de la inceput si am incercat timp de cateva luni de zile sa ii dau de capat.

Iata cum am rezolvat problema la mine: zgomotul din partea dreapta a bordului la mine venea din interior, am banuit usita de la torpedou drept pentru care am incercat sa adaug pe margine pad-uri din pasla din acelea autoadezive pentru mobila.. fara nici un rezultat insa. Am desfacut apoi capacul din interiorul torpedoului pe care este pozitionat becul si am lipit si pe marginea lui fasii de pasla autoadeziva pentru ca mi se parea ca vibreaza .. a fost mai bine dar tot nu a eliminat zgomotul in totalitate.

In cazul  meu s-a dovedit ca prinderea airbag-ului de bord cu acele 4 suruburi care trec printr-o placuta metalica a fost problema. Daca vei incerca sa misti de unul din suruburi vei constata un mic joc (asa a fost in cazul meu).

Solutia este sa desfaci cele 4 piulite de prindere a airbag-ului de bord si sa distantezi placuta metalica apoi sa introduci intre aceasta si bord-ul de plastic un material de genul pasla sau burete. Apoi se strang la loc cele 4 piulite si vei constata ca acel joc de care vorbeam la inceput a disparut. Dupa toate aceste interventii ( la airbag si la capacul din interiorul torpedo-ului) ma declar multumit ca am scapat de acel scartait enervant. Acum se mai aud unele trosnituri dar foarte rare si doar la denivelari mai pronuntate de pe carosabil ...de astea cred ca nu prea pot scapa dar nu sunt asa enervante ca primele.

E posibil ca si calculatoarele de care zicea @t0rquemada sa faca ceva zgomote ..e bine sa le asiguri si pe acelea dar nu cred ca de acolo e problema ..

Cauza zgomotelor eu o gasesc in dilatarea diferita a materialelor din care este fabricat bordul plus unele prinderi care nu au fost corect proiectate/executate.. sa nu uitam totusi ca este o masina low cost la care si cumpartorul are ocazia sa aduca imbunatatiri :D

Sper ca ti-am fost de ajutor! O zi buna!

Editat de andrei_s

Partajează acest post

Link spre post

Multumesc ! O sa verific in scurt timp si aspectul asta.va tin la curent.

Partajează acest post

Link spre post

Am verificat si nu am identificat prinderea airbagului de bord, in schimb am observat ca incuietoarea sertarului de sub scaunul pasagerului facea si ea ceva zgomot.Am rezolvat si problema cu el dar zgomotul ramane prezent in habitaclu.

Partajează acest post

Link spre post
Postat (editat)

Pentru a avea acces la prinderea airbag-ului trebuie data jos usita de la torpedou si capacul pe care este montat becul din torpedou. Pozitia este cam incomoda pentru ca trebuie sa te apleci destul de mult sub bord pentru a vedea cele 4 suruburi cu care este prins airbag-ul.

Editat de andrei_s

Partajează acest post

Link spre post

Am facut asta dar acolo din cate am vazut si pipait e doar o carcasa de plastic prinsa in clipsuri. O sa ma uit mai cu atentie...

Am verificat iar si se pare ca nu exista nici un joc la prinderea airbagului. Daca aveti si alte idei sunt bine venite

Ma ajuta cineva sa rezolv problema contra cost ?

Partajează acest post

Link spre post

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...