Sari la conținut

comportament rutier 1.6 benzina, 4x4


Postări Recomandate

Salutare.

Motorul de pe Duster 1,6 ,16 valve, 4x4,este de pe Reno Fluence sau de pe reno Megan an 2008?

Daca stie cineva pe ce masina a fost folosit.

 

Motorul a fost pe Megane 1 (avea 107cp, si era euro 3)...

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 82
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

pt mosumf; citeste manualul de utilizare; respecta indicatiile din carte: zice la carte: pana la 1000 km, nu depasiti 130 km/h in ultimul raport de viteza sau 3000-3500 rot/min.pag 2.2 manual de ut

Francezii nu s-au hazardat niciodata sa arunce in joc motoare netestate. Motorul 1,6 cu sau fara 16 valve, este un motor cu cariera lunga si prestigioasa:

Avantaje:

- putere suficienta

- fiscalitate corecta

- consumuri corecte

- fiabilitate maxima

- elasticitate exceptionala

- silentiozitate in top

- adaptabilitate maxima la norme de poluare

- costuri mici de intretinere

- preturi corecte in caz de defectiuni/lovituri

- Printre putinele motoare care NU consuma ulei (nu consuma vizibil, adik intre schimburi nu necesita completare ceea ce ofera - dupa parerea mea de exemplu - un confort MAXIM - acela de a nu umbla cu bidonul in portbagaj precum la alte marci de traditie)

 

Dezavantaje:

- putin depasite ca tehnologie (dar nu mai proaste)

- puteri mai mici decat la nemti

- consumuri ceva mai mari decat la unii concurenti

- cuplu maxim destul de mic

-raspunsuri prompte la turatii mari (trebuie putina obisnuinta pentru a scoate ceea ce stie sa faca)

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Motorul 1,6 cu sau fara 16 valve, este un motor cu cariera lunga si prestigioasa:

Avantaje:

- adaptabilitate maxima la norme de poluare

 

Dezavantaje:

- puteri mai mici decat la nemti

 

 

Referitor la adaptarea la norme de poluare, din ce stiu eu motoarele cu 8v (1.4 si 1.6, de pe Logan, Sandero,...) nu pot fi facute sa respecte norma euro5, de aceea s-a bagat pe Logan si Sandero motorul 1.2 16v (care are tot 75cp ca cel de 1.4 8v, iar cuplu mai mic).

 

Referitor la putere, la motoarele nemtesti (cele din grupul VAG), doar FSI-urile, respectiv TFSI-urile au puteri mai mari decat cele de Renault, in rest cele "clasice" sunt net inferioare... Spre exemplu 1.4 16v, are 75-80cp la VAG si 98cp la Reno, cel de 1.6 16v are 102 la VAG, si 105-113cp la Reno.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

de acord. dar totusi 1.6 16 v s-a adaptat in timp de la euro 3 la euro 5. Pe cutia cu 5 trepte este euro 4 pe cutia cu 6 trepte este euro 5. s.a.m.d. si cu celelalte motoare. 1.4 va avea euro 5 din ianuarie. si al renault la fel. iar la puteri ai dreptate . eu faceam referire la cele clasice pe care nemtii le-au upgradat. de ex. un 1.4 tsi a devenit mai puternic dar consuma de rupe (am testat personal).

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut.

Si o alta curuozitate.

La ce turatie este cel mai indicat schimbarea treptelor de viteza la un motor pe benzina, adica cel de pe Duster.

La ce turatie este necesar sa schimbi. Eu unul schimb pe la 2500 cand nu ma grabesc, dar nu ma feresc sa schimb la peste 5000 daca situatia o impune. E benzinar, nu se sperie de turatii, ba chiar le vrea. :)

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Uzual schimbarea vitezelor o fac la 2.500-3.000 rpm, însă prinde şi 4.000 rpm la depăşiri sau drumuri cu pantă accentuate în trepte inferioare de viteză pentru a valorifica capacităţile de putere şi cuplu ale motorului.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu s-au semnalat probleme la aceste motoare. Am scris ceva mai sus despre plusuri si minusuri. Schimbarea treptelor se recomanda la peste 2500 - 3000 rpm si chiar 5000 daca este nevoie. Sunt motoare de turatie , elastice cu plaja larga de schimbare a treptelor. Totusi nu sunt masini de curse iar peste 3000 consuma destul de mult. Nici subturat nu este indicat pentru ca se va observa atat la consum cat si la innegrirea uleiului sau chiar la consumul acestuia . de principiu se recomanda 2500 - 3500 rpm.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...