Sari la conținut

Stef13

Members
  • Număr conținut

    1.037
  • Înregistrat

  • Ultima Vizită

  • Zile Câștigate

    118

Orice postat de Stef13

  1. Nu, lasa. Bati câmpii despre facturi din reprezentanta, apoi postezi bonulete din bazar si esti continuu pus pe harta. M-am lămurit si eu si altii cu tine.
  2. Iar scanarile facturilor tot nu le-ai pus..
  3. A nuantat ulterior ideea. Au incercat dar n-aveau ce sa activeze deoarece nu (mai) exista senzor de ploaie. Doar au dezactivat stergerea automata a lunetei.
  4. Tine nivelul uleiului sub observatie. Pe forumul italian sunt cativa cu Duster PH2 (2017) si PH 3 (2018), avand motoare 1.6 sce (unele si cu sistem gpl din fabrica) care consuma ulei, ajungandu-se si la 1 litru in 3000 km.
  5. Multumesc pentru raspuns dar m-ai bagat si mai tare in ceata Ala indicat de ei in poza nu-i senzor de ploaie, ci de lumina. Senzorul de ploaie trebuie sa aiba contact cu parbrizul. E o greseala in manual. Ai verificat daca functioneaza automat stergatoarele?
  6. Ai idee cumva în ce an/luna a fost fabricată mașina? Stiam ca cele mai recente modele nu au senzor de ploaie. Cum ai procedat: a trebuit doar sa le soliciti activarea sau ai mers pe o varianta mai.. neoficiala?
  7. Ca sa nu lasam sa se depuna praful, doua poze din wendul trecut, langa Ceahlau, respectiv Rarau.. Consumul verificat la cel mai recent plin (la 677 km) a respectat regula si de data asta: 4.4 pe CB, 5.4 la pompa.
  8. La a mea, la revizia din Martie anul acesta, filtrul motorina apare cu 99,40 lei, pe cod 164039594R. Nu inteleg ce ti-au pus tie la aproape 300 lei. Totalul reviziei, exact aceleasi operatiuni, 850,22 lei. Vad si la ulei o diferenta mare. La a mea au pus ulei ELF Full Tech bidon 5 litri (am fost de fata cand l-au desigilat), 237, 87 lei. La a ta, Dacia Oil la un pret de peste 300 lei. Boh.. Motorizarile si culorile masinilor le avem la fel, macar atat. Ba nu, si barele transversale ...
  9. Goleste spatiile de depozitare si verifica amanuntit fiecare coltisor al acestora. Pe mine m-a exasperat ore intregi un anume zgomot pana sa gasesc o surubelnita mica, bine camuflata intr-un colt al buzunarului portierei (pe care chipurile il verificasem de mai multe ori inainte). Atentie, zgomotele se propaga inselator in masina. Eu puteam sa jur ca acel zgomot vine de la oglinda laterala. In alta ordine de idei, pe un forum italian, multi au reclamat un zgomot dreapta fata/spate (erau indecisi), ajungandu-se intr-un final la concluzia ca de vina era cablul de la frana de mana.
  10. Nu stiu daca i se potriveste titlul. Vezi un pic cum scrie.. Se face carte la Resita
  11. Scrie in profil. "Oras: Bucuresti". Probabil ca e din Bucuresti. LE: iaca s-a dat de gol, am scris amandoi odata
  12. :) Eu uneori nu pricep caracaleza.. De ce l-ar deranja orasul din care este, ca sa puna o poza?
  13. Din cate am inteles, de anul asta au renuntat la acea caseta. Oglinda vine lipita direct pe parbriz si nu are niciun senzor.
  14. Citeaza-l sau trimite-i un mesaj personal, altfel nu vede ca i-ai scris.
  15. Deci pana la urma ai verificat acea siguranta de 5A? Mie mi se pare destul de clara schema de pe capac.
  16. Da, costa vreo 50 lei valva cu surub, deci tot la 200 lei ajungi. Nu se pot scoate fara sa le strici. Exista valve demontabile, cu saiba si piulita in partea exterioara, dar nu e cazul aici. Vinde-le cu totul.
  17. Oricum, din ce se vede, Dusterul din poza e in offside cu mai multe.. Arata bine ce-i drept.
  18. Vezi si aici: http://www.rarom.ro/?p=667
  19. Daca masina ta e fabricata pana in 2016 inclusiv, are TPMS direct. Ai nevoie de valve cu senzori presiune, cod 407009322R. Gasesti si la Marius (aka @Planetara). Un set de 4 costa circa 200 lei acum doi-trei ani.
  20. Păi si la mine volanul stătea strâmb, adica înclinat usor spre dreapta, iar atunci cand încercăm sa-l tin drept, mașina o lua usor spre stânga. Nu mi-au cerut să plătesc nimic. O fi fost inclus totul in OTS. I-am întrebat dacă le datorez ceva, au spus că nu, după care n-am mai insistat sa-i întreb de ce
  21. Gasesti aici niste specificatii: https://www.thule.com/en-gb/gb/roof-rack/roof-rack-components-and-accessories/thule-wingbar-edge-9581-_-958100 Le-am luat de aici cu 1037 lei (martie 2019). Intreg sistemul pare bine gandit. Se monteaza usor, gasesti in pachet tot ce trebuie, instructiunile sunt clare, nu ai nevoie de nicio unealta in plus. Barele au o pozitie mai joasa decat la sistemul 9591 dedicat pentru PH2. Am un mic dubiu in legatura cu benzile de prindere din cauciuc: sper sa reziste in timp, fiindca nu am de gand sa le mai dau jos. Legat de zgomot, uneori, in mers, se mai dist
  22. Se confirma faptul ca exista o diferenta de un litru intre consumul mediu afisat de cb si consumul real, masurat la pompa. La inceputul lunii Mai am facut un circuit prin zona Alba Iulia-Petrosani-Valea Oltului- Marginimea Sibiului, total 1542 km cu 87.96 litri motorina, deci ar veni 5,7 litri/100 km, versus 4.8, cat mi-a indicat computerul de bord. Si niste poze mai recente..
  23. Unui prieten, sau..?
  24. 18100 km. Ieri am fost la reprezentanta Dacia pentru verificare si reglare directie, deoarece mi se parea ca trage un pic stanga. S-a facut o reprogramare calculator directie (exista OTS pentru asa ceva) dupa care s-a reglat geometria rotilor pe stand. Deasemenea, fara sa le cer eu, au reprogramat si modulul pentru sistemul maini libere. Oricum, de cand am facut acel hard-reset cu scoaterea bornei bateriei, nu am mai avut probleme cu inchiderea usilor. Dupa reprogramarea sistemului maini libere a trebui sa aduc si a doua cartela pentru reinitializare. E bine s-o aveti deja la voi daca mergeti
  25. Prima "gramada" de probleme (cu pompa de motorină de sub bancheta) ține de insonorizare. Pompa în sine nu are nimic, au schimbat-o degeaba. Conducta de tur trepideaza iar sunetul se propagă in habitaclu din cauza lipsei materialelor fonoabsorbante din si peste incinta unde se află pompa. Se rezolvă usor.
×
×
  • Creează nouă...