Sari la conținut

Anvelope Dacia Duster


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,3k
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Daca ramai pe all season eu as sta tot cu good year cu care a venit masina. Pana acum am incercat continental si barum, all season, dar am mers si iarna cu ele, doar in primul an cand erau noi, adica

Jentile stilizate ...365R sunt mai grele decat cele de tabla cu peste 2 kg.Dusterul este o masina grea pentru motorul 1,3 sau 1,5.Plecarea de pe loc este greoaie fata de alte masini cu aceeasi motoriz

Am largit lista inceputa de @dacian cu variante de cauciucuri mai late (225 mm) care intra pe janta stoc. Vorbim strict de R16, jante stoc si suspensie stoc, varianta 4x4 (benzina/diesel/ph1/ph2).  

Posted Images

Multumesc pentru raspunsuri.

Ma intereseaza daca are cineva montate anvelopele Michelin Crossclimate 215/65R16 102V XL,si daca este multumit de ele.Ma refer daca nu face zgomot la curbe,uzura prematura,zgomot la viteza mare.

Ma bate gandul sa-mi iau 4 buc si nu stiu nimic de ele.

Multumesc.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 1 month later...

Salut,

 

As vrea sa imi achizitionez niste cauciucuri de vara din clasa "economy" Ce ar fi mai ok intre Nexen, General, Kumho, Semperit sau Federal ? Am un rand de AT-uri Nokian Rotiiva care s-au comportat foarte bine iarna aceasta (am fost la munte de mai multe ori) si nu as vrea sa le uzez aiurea vara.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am avut Nexen (insa si Maxxis) pe Megane (intr-adevar nu erau clasa "SUV").

Sunt cauciucuri de buget, insa sunt decente - daca nu fortezi aiurea masina ar trebui sa tina linistit 4 veri, dupa care merita sa le schimbi orice firma ar fi.

Spre exemplu, Goodyear-urile Eagle turcesti cu care a venit masina s-au tocit mai repede, insa sunt convins ca era de la stilul de condus.

Despre restul brandurilor enumerate mai sus nu pot sa ma pronunt, o cunostinta are Kumho si e multumit.

Ar mai merita studiate si alternative mai "europene" din clasa de buget, cum ar fi Debica, Sava, sau Viking.

 

PS. Nexen am avut pe Terios (erau branduite "Roadstone" clasa SUV insa de erau de iarna). S-au comportat exceptional.

Sunt made in Korea si daca nu ma insel, erau echipare de serie pe BMW acum vreo 10 ani...

Editat de Killer82
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 5 weeks later...

Salut,

Ca sa va usurez munca: 215/65/16 inseamna:

A - 215 este dimensiunea latimi anvelopei la partea de rulare in mm.

B - 65 este inaltimea balonului anvelopei in mm adica de la tangenta talonului jantei pana la generatoarea suprafetei de rulare.

C - 16 este dimensiunea de diametru interior (adica gaura pentru janta) si este in "inch"

Deci daca modifici valoarea A mai mica se poate cu maxim 25mm adica poti pune o guma de 190, arata mai ingusta roata dar nu sunt probleme, daca te duci in + maxim 10 adica o guma de 225 ai risc de atingere la viraje dar nu cred pentru ca mai sunt niste spatii de toleranta, problema ar fi in of road unde se poate incarca cu noroi.

Daca modifici cu + valoarea B creste diametrul rotti, deci scade puterea masini iar viteza de deplasare efectiva creste in comparatie cu indicatia vitezometrului din bord, adica tu mergi cu 58km/h da radaru' te vede cu 62kmh. Ne indicat sa cresti dimensiunea B cu mai mult de 10 unitati, ar insemna 20 in diametru. Daca reduci cota B reduci diametrul rotii iar fenomenul descris mai sus este invers. In plus scade garda la sol.

Daca schimbi valoarea C inseamna Jante noi, de verificat compatibilitatea pe butuc/fuzeta sa nu atinga pe la etriere. Recomand schimbarea valorii C in combinatie cu A pentru compensare.

Cel mai important! Daca te prind gaborii pe sosea cu amvelope cu dimensiuni altele decat cele specificate in talon = retinere talon + retragere placute de inmatriculare + imobilizarea autovehicolului.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@maxmar78, eu stiam ca ca a doua cifra e procent din prima de fapt, nu e marime stricta in mm...

 

Eu nu am trecute dimensiunile anvelopelor in talon. Nu cred ca se mai trec in talon de vreo cativa ani.

La ITP, unde mergi cu cartea de identitate, acolo se verifica aspectul asta.

Nu stiu cum se procedeaza cand exista controale de la RAR de-alea inopinate in fabrica, sau daca ai chestii vizual diferite la modul serios fata de "standard" (e.g. gume de 17'' cu ceva de gen 225/45 R18)...

 

Sunt calculatoare on-line care iti arata comparativ roata veche si aia noua, si diferenta / eroarea la vitezometru.

Spre exemplu https://tiresize.com/comparison/

post-4304-0-08364400-1460636820_thumb.png

 

Insa ca sa nu frece la aripi / contra-aripi e foarte important si ETul jantei, desigur.

 

Intrebare de baraj: oare cum merg jantele de 15'' pe Duster (ma refer la cum se impaca cu etrierii fata)? Ca si ala e un aspect important.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, al doilea numar (65 in cazul de fata) este procent din latimea cauciucului (primul numar), NU este in mm ! In cazul de fata inaltimea in mm iese 215*65/100=139.75mm

http://www.goodyearautoservice.com/content/content.jsp?pageName=TireSize

 

"Aspect Ratio is the ratio of the height of the tire's cross-section to its width. The two-digit number after the slash mark in a tire size is the aspect ratio. For example, in a size P215/65 R15 tire, the 65 means that the height is equal to 65% of the tire's width. The bigger the aspect ratio, the bigger the tire's sidewall will be."

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Mak featured this topic

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



  • Susține forumul

    Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

    și vei susține forumul.

    Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

    De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere.

  • Inregistrare/Autentificare

    Pentru a putea posta, te rugam sa te inregistrezi / autentifici.

  • ForumDuster.ro pe Facebook

  • Topicuri

  • Postări

    • Dacă e murdară sau nu e egal cu zero, contează să se miște relativ ușor și feedback-ul poziției să fie coerent. Merge și fără reînvatare (pe valorile vechi)... dar,  reînvătarea șterge pozițiile închis/deschis și le reînvață pe alea noi... dacă poate, dacă nu poate (pentru că piesă compatibilă nu originală) rămâi cu eroare și probleme mai mari ca la început.  
    • Salut fratilor. Dupa 8 ani si 80 mii km fara nici o problema, Dusterul meu a semnalizat un pic dreapta, carnetul la fel pt trei luni, si daca tot sau aprins beculete in bord, am avut timp sa studiez ce sa intamplat si acum,ca am din nou carnet, sa imi repar si eu Dusterul meu. Concret, bieleta dreapta joc, amortizor dreapta curs. Clapeta exhaust dusaaaa........in bord cheia galbena si motor. Schimbat ambele bielete de origine - Cehia, amortizoare Monroe, asa scria si pe cele de pe masina... Bun , rezolvat cei simplu, in orice service. Am reglat unghiurile , inclusiv si la roata dreapta spate, la bratul cu surubul ala mare.  Dar clapeta asta mia dat mari dureri de cap si cateva nopti pe net...Nu este un defect comun , de asta sunt ofticat ca a trebuit sa o schimb.Clapeta asta... of... este cea de pe teava de evacuare, care multi au pus scut ,ca si mine, vezi Doamne, sa nu se strice...-nu puneti-, parerea mea, poate fi cauza defectului . Observati din imagini cat de curata este evacuarea dupa 80 k... Am vrut sa o elimin din soft... mare greseala pt ca e nevoie de un suuper inginer de soft, sa rescrie totul, alt cost ,etc...motorul avea un zgomot de avans pana sa o montez, la doar un drum de 160 km, consumul nu era crescut, dar se auzea avansul destul de tare, parca nu era motorul meu...ECU era in degringolada... Deci nu e de joaca. Eu am ales sa cumpar alta. Se taie flex si mig sudura. Dar... dar... oricat va veti uita pe net sau dati certificatul dupa codul vin, eu va spun DOAR una este piesa care se potriveste, nu sunt alte firme&variante si daca vreti sa dati banii pe cea de origine, cu teava sudata, de la 1200-1300 lei la 530 e o diferenta, eu zic ca e aceeasi piesa din ce am studiat.Nu cred ca este alta linie de fabricatie. Este Pierburg, si are o parte polizata sa nu se vada semnul pt cine a fost facuta, doar  cei de la Rheinmetall o fac ,cutia care o primiti este de la Rheinmetall ,o vand  cu semnul nepolizat ca piesa de origine si alte firme o cumpara , polizeaza semnul ca sa o vanda si after market. Cred eu... Pe original aceeeasi piesa. La pret dublu chiar si mai mult. Codul piesei after market 7.03571.16.0,  si a mers din prima, fara relearn. Pe amarata care am scos-o de pe masina nici macar nu avea o inscriptie de origine dar scria Pierburg, ce-or fi primit atunci pe linia de productie.... dar se vedea clar ca era sudata acolo cu adaos, fapt pt care ca mia ramas 2 cm diferenta dupa taierea tevii, a fost nevoie de o piesa de legatura - conector  se numeste...mai mult ce va zic am trecut prin furcile caudine iar acum , am masina perfect functionala si cel mai mult imi place cum se aude motorasul acum ,ca nou. Pentru ca miau luat carnetu plolitistii si am avut timp sa caut, sa gandesc, sa invat, sa inteleg, ca a fost o problema de electronica. Am facut disectie la clapeta veche si am cautat motivul defectului, avand in vedere ca sunt si curios de felul meu... Cum vedeti in poze , pe axul alb este un magnet care se invarte deasupra cipului din imagine, se cheama efectul Hall. De ce nu a mai vrut  Dusterul sa mai functioneze , sa mi deie eroare atat pe exhaust cat si pe EGR, pt ca lucreaza impreuna, dar EGR dat jos, curat, doar un spray , deci EGR normal- ...  ce inteleg eu e ca nu e un defect comun, nu e des, dar, dar din ce mia spus mesterul, din 4 cate a montat pana acum, la megane si clio, 3 nu au tinut,  a patra nu stie... ai de capu meu, eu am deja 1500 km , totul ok sunetul motorului ca din fabrica...Acum ma intreb,  sunt ok la orice inspectie tehnica, DAR - dupa 8 ani Dusterul meu a cedat o bieleta, ceea ce cred normal, (eu zic ca nu am tras de iubita mea) ,chiar daca amortizor Monroe din fabrica, curs, clapeta exhaust nu am mai auzit sa cedeze. Si a cedat electronica, nu faptul ca am luat primul plin de motorina  de la moldoveni...pozele spun destul, dar nu destul cat am suferit eu astea trei luni si nopti de cautari pe net clapete...pana am auzit din nou cum trebuie sa se auda 1,5 dci...Si nu mi venea sa cred cum arata evacuarea la interior, tevile curate luna... uitati in poze dupa 80 k... La Solenza, tot de noua luata, defectele apareau ca ceasul, fix la anumiti km.. Sper ca am fost de folos,drumuri bune tuturor!  
    • Vand navigatie duster 2 cu wifi cod259157214R -1.700 lei            set ornamente proiectoare duster 2 - 140 lei           tavita portbagaj duster 2 4x4  - 200 lei tel.0746033390
    • Salutare. Revin cu ceva informatii din "parteneriatul" cu Dusterul meu. Acum aavem aproape 90.000 de km. Masina se comporta bine, reviziile le-am facut cam la 15-17.000 de, toate la reprezentanta. Mai am ceva din garantia extinsa La ultima revizie, pe garantie, am schimbat si centura de siguranta pasager fata dreapta, nu se mai retragea. Nu stiu daca am nimerit eu un lot slab, caci pe forum nu am vazut sa se discute despre problema centurilor. Tot acum au rezolvat si problema cu supurarea uleiului de la capac, au inlocuit siliconul acela. Incepand cu perioada de iarna si pana acum am observat o crestere mica a consumului raportat la anul trecut, chiar daca consider ca am condus in acelasi ritm si in acelasi conditii, numai asfalt, fara offroad. Singura schimbare sa zic in conditiile de care vorbeam, a fost schimbarea anvelopelor originale all season Good Year cu unele all season Michelin Crossclimate 2. Ca problema recenta, zilele acestea, pentru a doua oara s-a intamplat, a fost ca dupa o plecare din parcare si mergand foarte putin, 3 sau 4 minute, scotand din viteza turatia a scazut undeva sub 500 rpm, motorul trepida, iar apasarea pedalei de acceleratie nu avea niciun efect sau nu reactiona deloc ca sa zic asa. A trebuit sa opresc motorul si sa repornesc, apoi totul a revenit la normal. Nu a existat nicio alerta pe afisaj nici in timpul evenimentului, nici dupa. Daca a fost ceva nu stiu daca a ramas memorat. Am mai avut probleme rare cu relantiul oscilant si nu au gasit la reprezentanta nimic memorat, niciodata. Ce ma framanta in continuare este un zgomot neuniform sau "rotund"  cum se spune din zona pompei de inalta presiune, ce se manifesta de regula la rece, dar si in timpul mersului de regula in zona 1800-2000 rpm, unde mi se pare ca trage cateodata in suturi extrem de mici, dar sesizabile pentru mine :))) Cu ocazia asta, rog daca s-a mai intamplat la cineva, sau daca cineva stie, cam ce ar putea fi cu ceea ce am relatat mai sus. Multumesc. In rest, drumuri bune tuturor, fara evenimente si desigur cu speranta ieftinirii combustibilului.
    • Revin cu informații noi referitoare la bateria Exide EL700: este o baterie foarte bună. Singura deosebire fata de cea de fabrica este ca gaura de ventilatie a bateriei este pe partea bornei minus. Daca doriți sa conectați furtunul prevazut de fabrica, va trebui sa il prelungiți pentru a-l aduce pe partea bornei plus in locul special prevazut din tavita bateriei. Eu am folosit un furtun pentru lichidul de parbriz pentru a face asta. Deoarece nu imi plac improvizatiile, am ales in final sa o înlocuiesc cu bateria 7711575175 (70Ah, (720A (EN) care are gaura de aerisire pe partea bornei plus, furtunul pentru gaze putând fi montat in poziția în care a fost montat inițial in fabrica.     
×
×
  • Creează nouă...