Sari la conținut

Garantie extinsa. Pro sau contra?


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 31
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Poate sa intervina aici cineva (adica EU) care este in perioada de garantie EXTENSO. Garantia EXTENSO acopera defecte importante ale masinii. Da reaparatiile in garantie se fac OBLIGATORIU in reteaua

Aveti in link preturile garantiilor extinse : https://www.dropbox.com/s/sog2k4pnk58quum/Pret EG DUSTER 2018.pdf?dl=0

Avand in vedere ca am de gand sa tin 5-6 ani masina (poate si mai mult), am optat pentru 5 ani. Piesele sunt destul de scumpe la ranault. Dezavantaj major, nu poti sa instalezi o instalatie de gaz daca ajunge benzina la pret astronomic (ca nu mai e mult). Nu stiu daca service-urile agreate dacia pot sa puna aceasta instalatie si sa se pastreze garantia in continuare. Poate cineva sa confirme ca mai are garantie dupa montarea instalatiei ?

Alt dezavantaj ar consta in preturile impuse de service-urile autorizate dacia pentru efectuarea reviziilor.

La logan am facut doar revizia de 1000km dupa care am renuntat, si am trecut la service-uri particulare cu manopera si consumabile super ok ca pret. Noroc ca a fost o masina robusta ca altfel aveam sa regret decizia.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Reviziile sunt exagerate la toate marcile. La Audi la ultima revizie am avut un bec ars. factura a fost de 71 de lei din care becul a fost 12 lei, restul a fost demontat lampa, schimbat bec, montat lampa.

 

Asa ca orice service de reprezentanta te prinde te cam arde.

 

Pe de alta parte este un avantaj la revanzare sa ai toate reviziile facute la reprezentanta.

 

In legatura cu GPL-ul am intrebat la dacia si mi-au spus ca la montarea gpl se poate pierde garantia doar pe partile care pot fi afectate cum ar fi sistemul de injectie. Pe motor au spus ca se poate sa nu pierd garantia deoarece nu este afectat. Ramane in schimb garantia pe alte chestii cum ar fi directie, suspensie frane (minus consumabile) etc. Nu stiu cu partea electrica daca ramane garantia dar banuiesc ca daca trebuie sa schimbe ceva mare o sa invoce montajul defectuos al instalatiei gpl.

 

Oricum raspunsul nu a fost oficial.

 

Dar chiar si asa ma gandesc ca garantia lunga merita deoarece acopera unele parti care pot fi foarte scumpe: ambreiaj, cutie de viteze sau ceva pe la transmisie unde banuiesc ca se lucreaza cu sume mari.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

salutare tuturor

eu am garantie pe 5 ani si 100 000km. eu cred ca merita sa dai ceva bani pt garantie extinsa, deoarece multe piese care ar putea ceda costa mai mult decat garntia extinsa. anul trecut in decmbrie am montat instalatie gpl tomasetto tot la dealer-ul de la care am luat masina. mi-a garantat ca atata timp cat imi fac reviziile la timp, pt orice problema aparuta, nu-mi anuleaza garantia. e adevarat ca daca apar probleme nu trebuie sa apelez la alt dealer. de gpl sunt f multumit.deja am amortizat investitia. reviziile la gpl se fac la 20 000km si costa doar 55ron, adica schimbarea celor 2 filtre. cu ocazia asta am ridicat si autonomia la peste 1000km, asta ca tot se vorbea pe aici de autonomie. drept dovada ca nu am pierdut garantia este faptul ca anul acesta am fost chemat la deler sa-mi schimbe bridele de la conductele de frina iar mai apoi sonda litrometrica cu cesurile de bord.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Io zic sa uitati de el. Parerea mea. Cind abia reuseste omul sa stringa banii pentru o masina nu prea ii sta capul la alte cheltuieli cu garantia de exemplu, mai ales ca sunt destul de multe cheltuieli adiacente cu imatricularea, cu taxele, cu asigurarea etc.

Dar, daca tot veni vorba ar fi bine daca dintre forumisti ar scrie, cei care au solicitat garantia extinsa ( numai ! ) ce s-a inlocuit la masina gratis la service-ul Dacia dupa perioada normala de garantie de 1 an?!

Punctual sa vedem merita sau nu de platit garantia extinsa?

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

care garantie de 1 an? eu pina acum nu am vazut la duster garantie mai mica de 3 ani sau 100 000km. si inca ceva, nu cred ca sunt multi posesori de duster care si-au cheltuit toate rezervele financiare pe masina. ar fi o mare greseala cred eu sa-ti dai toate economiile pe masina cand in viata sunt alte prioritati mult mai importante. iar garantia extinsa, din experienta de aproape 20 de ani de condus si 7 masini pe care le-am avut iti spun sigur ca merita.

daca nu ar fi meritat nu ar mai fi existat acest produs pt ca nimeni nu l=ar fi comandat.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...