Sari la conținut

Ai fost la test drive cu Dacia Duster? Scrie aici!


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 67
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Dupa vreo cateva luni de cautat inlocuitor SH pentru batranul Golf 4 m-am gandit sa ma uit si la o Dacie noua. Cautam un motor pe benzina simplu dar cu ceva cai asa ca am trecut peste Sandero si am aj

Stefanudrea, era doar scoaterea in evidenta a preferintelor aia cu blonda. Ex: Mie mi-e draga Charlize Theron de as lua-o acasa. Zilnic. Ca sa revenim la oile noastre: 1.2 Tce e perfecta asa cum e. Cu

si 4x2 si cu motor de ascutitoare. (tu ai cautat-o, nu m-am putut abtine)

Posted Images

Buna

 

eu am fost in data de 18 noiembrie la test drive la reprezentanta din Tg-Mures (Corunca). Acolo ruta de condus este pe drumul E60 catre Sighisoara peste un deal, cu serpentine destul de serioase. Pe drumul asfaltat Dusterul s-a comportat normal, lua virajele fara probleme, urca panta lejer.

Insa nu departe de reprezentanta s-a infiintat un "cartier" nou cu case, dar stradute neasfaltate, care intra printre dealuri, unele urca in panta. Agentii Dacia ii duc pe cei care vor sa cumpere Duster 4x4 si pe aceste stradute. In ziua in care am fost la condus se efectuau niste lucrari de canalizare chiar la intrare. Ne-au spus ca putem ocoli prin curtea unei firme. Am intrat pe poarta principala, am iesit prin poarta din spate. Dar ceea ce e mai interesant e ca la firma respectiva atunci se amenaja straduta lor prin curte. Un buldoescavator nivela stratul de balast proaspat adus. Stratul avea o grosime de cca. 30 cm, si era necompactat. Cum am intrat in curte, am rulat in trepta a 2.-a, in relantina. Straduta de balast urca in panta usoara (cam 10%), iar Dusterul trecea lejer peste balast, fara a invarti rotile in gol sau a ineca motorul. Deci numai din relantina, fara ca eu sa fi atins pedala de gaz. Se uita si agentul cu ochi mari, cand i-am spus ca de la poarta nu am apasat pedala. Dar cand panta a inceput sa devina mai abrupta, am apasat un pic pedala, ca nu am vrut sa inec motorul in fata de agent. Dusterul la fel nu dadea nici cel mai mic semn ca ar fi derapand sau invartind rotile pe "drumul" ad-hoc din pietris. Deci pot sa zic ca sistemele mostenite de la Nissan lucreaza bine.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand s-a lansat Duster-ul, am fost la Meridian sa vaz si io minunea, mai ales ca stiam ca-mi va fi destinat un Duster. Cel de "proba" era un 4x2 pe benzina (nu sunt un fan al motoarelor pe benzina conducand Diesel din 2000) iara agentul vanzator sarea cu gura pe mine sa nu-i turez masina, ca etc etc nu (comentez mai departe ca ma ban-neaza Admin-ul pentru limbaj necorporatist :angel: ) Degeaba i=am explicat omului ca eu "produc" de prin 98 intre 35 - 50 mii km pe an cu variate vehicule, raspunsul a fost o decizie de scurtare rapida a traseului de "test" si uite asa primul contact cu Duster fu unul ... ... ...nu-mi gasesc rima.... :hyper:

Ma uit acum la ce fac dealerii din Argentina si alte tari exotice si-mi dau seama ca politica de marketing locala e de cacao. Din acest motiv si perceptia ca e o masina de mers la tara, de incarcat in ea soacra, porcul lui tatae, badarca de vin si copchii galagiosi cu tot cu ma-sa si cam atat. Noroc cu entuziastii, care au curajul sa ceara ceva mai mult de la masinile lor personale decat explorarea dealului din spatele casei si echipa de la uzina care experimenteaza intru dezvoltarea produsului.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 2 weeks later...

Am vrut si am fost ,dar din pacate eu vreau sa vad motorul de 1,2 si 125 cai pe care nu il au pentru test!

atat tp cat se monteaza doar pe 4 x 2 nu-nteleg pt ce va intereseaza motorizarea... e clar ca nu-i la nivelul lu 1,5 dci desi are 15 HP peste diesel...

Iar consumul pt 4x2 declarat de fabricant este urban la 7.5 .... :hmm:

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 1 year later...

Am fost si eu ieri. Laureate 4x4 1.5dci. Cand m-am dat jos din masina am semnat contractul. Proprietar de Forester. Unica plangere: oglinda retrovizoare centrala prea mica. O rezolv eu.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...