Sari la conținut

schimb ulei diferential spate , diferential cutie , cutie de viteze


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 27
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Zile cu activitate crescuta

Top participanti la discutie

Postari populare

O regulă nescrisă zice că întâi probezi desfiletarea bușonului de umplere, apoi cel de golire - logica fiind că, prin cel de umplere, la nevoie, poți și scoate lichid dar prin cel de golire e cam greu

@SLD asa este, in cutia de viteze TL8 intra 2L de ulei TransElf TRJ75W80 sau NFJ75W80 (acum se gaseste NFX) iar in puntea spate (diferențial si modul) intra 0.8L respectiv 0.55L (XFE) de ulei TransElf

Cum busoanele le-ai stricat, poți încerca încălzire locală(torță) sau în extremis sudate piulițe pe bușoane și reîncercat  

Posted Images

Diferențial în față nu există. Poate te referi la modulul de transfer care are același tip de ulei ca și diferențialul spate.

Norma ar fi 80W90, iar din fabrică se spune că ar fi Elf Tranself Type B. Unii mai recomandă Ravenol VSG 75W90.

Cantitățile ar fi in felul urmator :

~ 0.8L diferențial spate

~ 0.25L modulul de transfer

Oricum ar fi trebuie să îți cumperi 2L de ulei.

În cutia de viteze manuală trebuie 75W80, iar din fabrică se spune că ar fi Elf NFJ. Mai nou îi spune NFX în loc de NFJ. Cantitatea ar fi ~ 2.3L. O alta recomandare ar fi Ravenol PSA 75W80.

 

 

NFJ-NFX.jpg

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In CV e si diferentialul fata.  Trebuie sa transmiți mișcarea către planetare. Exista la orice masina 4x2. 

""Diferențialul este cel care preia mişcarea de rotație de la arborele de ieşire din cutia din viteze şi o repartizează, prin arborii planetari, către roţile motoare." 

In CV, care e impreuna cu distribuitorul de care vorbea colegul,  eu am folosit 75w-80 ELF. iar in diferential spate 80W-90 ELF . La 1,6 benzina, 105 cp.

 

 

Editat de Nic
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

EU AM UN 4X4 , 1.5 DIESEL

DECI IN DIFERENTIAL FATA ( SAU MODUL DE TRANSFER ) INTRA 0,25L , SA INTELEG CA TREBUIE SCHIMBAT SEPARAT FATA DE CUTIA DE VITEZE SAU NU?

ADICA E ACELASI ULEI CARE CIRCULA DE LA CUTIA DE VITEZE SI IN DIFERENTIAL FATA SAU TREBUIE SCHIMBAT SEPARAT. ASA INTELEG DACA SCRIE 0,25L IN MODUL DE TRANSFER.

AM SCHIMBAT ULEIUL IN CUTIA DE VITEZE . TREBUIE ACUM SA SCHIMB SI IN MODUL DE TRANSFER (DIFERENTIAL FATA)

https://daciashop.ro/blog/2020/05/31/norme-de-ulei-si-capacitati-umplere-duster-duster2/

 

AICI SPUNE 80W90 API GL5 pentru tot , cutie diferential fata si diferential spate

multumesc pentru ajutor

 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie alt ulei pentru modul și diferențialul spate - 80W90. Nu se potrivește cel folosit la cutia de viteze. Că merge pus și nu face figuri (pentru moment) e altă discuție. Scrie și în manualul/cartea de întreținere, negru pe alb, ce și cum merge.

Iar pe daciashop, la articolul din blogul respectiv, unele informații sunt eronate.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Modulul de transfer nu e diferențial. 

Din acest modul de transfer( distribuitor) pleacă cardan către diferențial spate. Distribuie putere către punte spate, prin intermediul a doua cardane. 

Dacă vrei sa ii spui asa, pana la urma e alegerea ta. 🙂

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Scuze, colegul @ PufarinaUcigasa are dreptate, in distribuitor si diferential este acelasi ulei. 

Nu circula din CV in distribuitor. Exista un simering intre CV si distribuitor.

Nu stiu unde e  busonul, dar pot vedea in ceva zile si iti comunic, daca nu primesti  raspuns pana atunci. 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...