Sari la conținut

Bogdan19

Prima revizie Dacia Duster

Postări Recomandate

Foarte utile sfaturile! Intrebare poate puțin off-topic. Merita garantia extinsa?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din punctul meu de vedere, da, eu nu am făcut-o încă, dar pana face mașina 1 an pot sa merg sa o fac, la toate mașinile dacia am avut garanția extinsa, mi s-a părut ok, părere strict personala. 

Partajează acest post

Link spre post

Salutare tuturor

Sper sa vin si eu cu ceva informatii folositoare privind prima revizie.

11 luni si 9800km.

Am facut-o la Bras Iasi- absolut nimic de reprosat. .

Filtul de habitaclu il schimbasem cu o luna in urma era plin de mizerie.

Nu stiu cum e la altii dar filtrul meu era prins si cu un surubel de care nu scrie in manual, atentie dac doriti sa il schimbati dvs.

Nu tine un an. La 6 luni recomand schimbarea lui.

Filtrul de aer ar tine 10000 sau un an daca cam din 3 in 3 mii il trageti la aspirator.

Penru ca am reclamat o usoara haraitura pe spate la franare am cerut si o desprafuire tamburi. Nu de alta dar eram si curios cum se prezentau tamburii!

Au facut-o profesional, cu spray dedicat si suflat cu aer pana la uscare.

Am mai reclamat si o usoara incetinire a stergatoarelor si am cerut sa unga sistemul de brate. Nu de alta, dar cat mi-am batut capul cum se scoate plasticul ala sa ajung la sistemul stergatoarelor si n=am reusit.

S-a dat spray cu vaselina la fiecare articulatie si s-a suflat cu aer intreg compartimentul- nu vreti sa stiti in 11 luni cat praf si bucati de frunze erau acolo! Astea se opresc in( oboseste) filtrul de habitaclu! Deci recomand si aici o operatiune de genul macar de doua ori pe an...

Eu am sa montez cu prenadez pe spatele plasticului asta , in dreptul gaurelelor de acces aer plasa de tantari, si mai reduc accesul mizeriei acolo...

Pentru a da plasticul jos, dupa scoaterea bratelor stergatoarelor plecati capul la nivelul motorului si in stg si dr veti vedea doua suruburi care fixeaza suportii de plastic de pe parbriz. Ii scoateti , chederul apoi si plasticul iese.

Uleiul elf l-am adus eu, deci nu am platit decat 140 ron 1,4 h manopera, filtrul de ulei -58 roni, de motorina -99 roni,  de aer-73.19 roni, garnitura noua buson golire-11.39 roni spray desprafuire -11 roni.

Cu un discount pe factura de 29.01 fara TVA am platiti prima revizie 357.96 roni! F. multumit!

Uleiul era negru-  normal si cantitiatea introdusa dupa seria caroseriei 4,8 litri- am inteles ca difera cantitatea de la un motor la altul.

Parerea mea este ca 9-10 mii se poate merge cu acest ulei, nu trebuie schimbat mai devreme. Dar peste 10 mii...parca e prea mult pt Elf...

A, si pretul primei revizii cu toate materialele de la ei este 700 roni.

Un sfarsit de saptamana bun tuturor!

Partajează acest post

Link spre post
La 28.07.2018 la 14:21, Bogdan19 a spus:

Buna ziua

Astazi am facut si eu prima revizie, 

Schimat ulei filtru motorina filtru ulei, filtru aer, filtru habitaclu, cost 827 lei am mai luat extra 1 litru de ulei si 1 litru de antigel trebuia completat 

Am montat aparatori de noroi fata spate,  cost 169lei

Am intrebat de problema cu cb blocat si baiatul de la tester mia spus ca in craiova doar un singur duster sa prezentat pana acum si ca rezolvarea nu a venit inca.

Masina are 12600 km si 3 luni 

Drumuri bune!

Pai nu inteleg,chestiile astea nu ar fii trebuit suportate de ei din garantie?

Partajează acest post

Link spre post

Care chestii?

NU MA CITA,foloseste reply!

Partajează acest post

Link spre post

Păi schimburile astea,sunt consumabile doar. Nu ar fii normal ca să fie făcute gratis că doar ai garanție? Nu pricep cum vine tărășenia asta la Dacia..

Partajează acest post

Link spre post

Daca i avea "5 ani fara griji" adica revizii gratuite insemnand ulei filtre,da..nu ar costa nimic.Nu stiu de ce crezi ca la altii ar fi gratuit.Sunt unele situatii cand ai revizii gratuite..Daca nu gresesc la leasingul operational..Ideea e ca platesti pentru revizii.Garantia nu o ai pentru a primi moka revizii.Daca.ti pica o bascula,telescop..da,te duci la garantie cu ea si ti inlocuiesc gratuit piesa.

Partajează acest post

Link spre post

Atentie, "GARANTIA" e una si campania "5 ani fara griji" este alta. Nu toata a optat sau beneficiaza de "5 ani fara griji".

La orice marca ai merge, garantia se ofera de catre producator dar nu inseamna automat ca ai si reviziile incluse.

Partajează acest post

Link spre post

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...