Sari la conținut

Prima revizie Dacia Duster


Postări Recomandate

@ melcu in carnetul de garantie producatorul nu specifica ca uleiul sa fie elf .avind in vedere ca 15 dci 110cp 4x4 euro 5 este cu filtru de particule norma specificata de producator este ACEA C3 si gradul 0w30 sau 5w30. atasez si o poza din carnetul de intretinere

post-601-0-50127800-1342269052_thumb.jpg

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 2 months later...
  • Răspunsuri 430
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Pe rând: 1. Poți sta lângă mașină, legea îți permite, în cel mai rău caz semnezi pe propria răspundere pentru protecția muncii. 2. 1,6 SCe aka 1,6 16v 114CP aka H4M738 are distribuția pe lan

197.82 fara TVA manopera  544.63 fara TVA piesele Si eu ma asteptam la pret ceva mai mic, dar e ok. Legat de manopera.. fiind singura reprezentanta pe o raza de 50 de KM, cred ca profita de asta

Daca mergi numai pe autostrada in Elvetia e ok sa faci la 15. daca nu, 10k( bine, oficial poti sa mergi si 30k daca masina sta la tine sub 5 ani). am pus eu poze cu filtrele cand mergi PE A3

Posted Images

Revizia 2-a facuta la benzinarul meu la Dacoserv Militari (Buc.):

- manopera revizie 105 lei (daca mergi intre orele 17-20.00)

- filtru ulei Mann 17 lei

- filtru aer Mann 44 lei

- filtru habitaclu Mann 60 lei

- ulei ELF (made in France) 5W40 170 lei/5 litri (raman 0,5 litri rezerva)

Total (consumabilele le-am luat eu de la baietii de la Autorahova- vezi topicul piese auto) 396 lei!

a gasit cineva mai ieftin in Bucuresti?

servire excelenta la Dacoserv (manopera) si la Autorahova (consumabilele)!

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

la o problema oarecare de motor garantia s-ar putea sa fie in aer daca nu este folosit tipul de ulei impus de producator(care acopera si cheltuielile pe garantie).De ce nu si un pic de duralube(ca-i la moda si alti aditivi) care nu sunt recomandati de producatorii seriosi auto...

melcu-le, nu inteleg ce incerci sa zici. E bine sau nu sa folosesti Duralube?

<http://www.ftc.gov/o...0/03/motor.shtm>

producatorul motorului ar trebui sa dea specificatiile uleiului si nu firma producatoare (altfel e monopol) :hyper:

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 2 months later...

am facut si eu prima revizie acuma doua luni la 1.5 dci 110 cp 4x4. cost revizie 850 de lei la auto grup resita.

initial si eu am vrut tot pe castrol sa merg dar pentru garantie am ramas tot cu elf, mai ciudat a fost ca a vrut sa imi bage dacia si noroc ca am stat langa ei.. e normal sa nu vrea castrol dar sa imi bage dacia ?

 

consumabile toate de la ei nu am adus eu nimic, uleiul a fost la bidon de 5 litri dar pe factura au trecut 0,5 litri si a iesit undeva la 270 de lei doar uleiul. m-au fentat la ulei si asa ca nu ma mai vad pe acolo.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 1 month later...

De curand am facut si eu revizia la Duster-ul meu tot aceasi varianta ca si a ta,tot la Resita,pretul total fiind acelasi.Verificarea cuprinde mai multe operati(test clip,inlocuit filtru ulei si ulei,inlocuit filtru combustibil,inlocuit filtru de aer,inlocuit filtru habitaclu,verificari suspensie si jocuri)iara la piese mi-au schimbat:f.habitalcu,lichid racire 1L,f.ulei,f.motorina,gar.buson ulei,5 L ulei Dacia 5w30 DPF pentru filtru particule).Am optat pentru ulei Dacia pentru ca citind de pe ambalaj am vazut ca este acelasi producator ca si ELF 5w30,aceleasi caracteristici si acelasi pret.Am preferat Dacia pentru ca masina este in garantie si asta il recomanda producatorul masini.Vezi ca ulei de motor la 0,5 nu exista.Vizavi de baieti de acolo au fost ok.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

melcu-le, nu inteleg ce incerci sa zici. E bine sau nu sa folosesti Duralube?

<http://www.ftc.gov/o...0/03/motor.shtm>

producatorul motorului ar trebui sa dea specificatiile uleiului si nu firma producatoare (altfel e monopol) :ermm:

Ca sa fim clari Nu se foloseste duralube sau care-l folositi si sunteti in garantie stati pe burta,,,in caz de probleme la motor este posibil ca garantia sa spuna pas...Deci stiti doar voi de ce faceti pe la masini- up-gradari soft pt marire nr de cai pe la herghelie si altele de acest gen.La service trebuie sa fie o masina standard montaj uzina altfel...aveti probleme si dureri de cap ...De ex care nu ati citit prin carnetul de garantie la Duster nu este acoperit de garantie amortizorul suspensie.Chinezul stie acum c-a patit-o.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • dust3radmin changed the title to Prima revizie Dacia Duster
  • Mak featured și pinned this topic

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...