Sari la conținut

Postări Recomandate

Scump ! In septembrie, la Meridian Sud cardanul costa 2200 lei, cu tot cu manopera

 

Stiu asta pentru ca am fost la revizia de 4 ani.

In urma ei si a plangerii mele ca "ceva produce un zgomot ca de bucsa uzata pe sub masina, cand franez, dupa schimbarea sensului de mers" mi-au verificat manual (a tras mecanicul cu ambele maini de) crucea spate si a rezultat un joc axial din capacul grupului.

 

Mi-au zis ca trebuie:

1/. sa schimb grupul si cardanul - cca 8800 + cca 2200 (cel de la receptie plus mecanicul); sau

2/. sa schimb doar capacul grupului si cardanul - aici nu mai am preturi (varianta responsabilului cu garantiile)

 

N-am facut nici una nici alta. Ar trebui sa merg la un alt service, sa mi-l consulte si aia. Care alt service, nu stiu, ca la scorurile astea, baietii sunt doritori sa faca cat mai mult.

In alta parte (service-ul fratelui unui coleg de munca) reparatia ar costa 1100 lei, dar nu stiu ce presupune asta. Colegul zice ca ar fi doua tipuri de cardane, dupa performante. Asa este sau e folclor ?

 

Si, la final, stiti unde as putea duce masinuta la doctor ?

Editat de JDm2006
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 58
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Daca faci offroad des, se recomanda sa-l reconditionezi si sa pui cruci mai mari. Daca un cardan OEM te-a tinut peste 100.000 km de ce sa nu iei unul nou, care sa te tina tot pe atat ? Magaz

Fiecare isi face calculele dupa cum ii convine mai bine. Mie mi-a dat cu mai putine virgule unul nou.   quarelin, am zis in al treilea post cum s-a manifestat la mine.

Eu, l-am schimbat la 98000 in garantie! Dac-ar fi fost sa-l schimb pe bani (si calculul lui @Furious Jay de 1900 (iau pretul dat de @masiu, nu ala dat de @JDm2006 de 2200) minus 1400, nu stiu cum ii

Posted Images

mort la 69000km, scartaieli puternice si deranjante + vibratii... concluzia: rulment intermediar dus si una din cruci avea joc + se misca foarte greu pe una din axe; schimbat pe garantie fara nici un fel de probleme

 

Sent from my HUAWEI GRA-L09 using Tapatalk

 

 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Mak pinned this topic

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...