Sari la conținut

Probleme turbina ??


Postări Recomandate

Eu sunt curios dacă specialistul ar avea curajul să tureze câteva minute un Diesel către 6.000 rpm ca pe un benzinar (dacă poate), sub garanția schimbului cu un altul nou și cheltuielile aferente acoperite de uzina a cărui specialist este.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 26
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Este ok. Trebuie mers cu motorul turat ( sa nu se mearga subturat) si ar fi recomandat ca dupa drumurile mai lungi cand se merge cu viteze mai mari , inainte de oprire motorul sa fie lasat sa mearga c

Orice motor are un limitator (electronic) de turatie. Deci, cel putin teoretic, nu ai cum sa-l strici mergand cu el turat.

Acum, un motor diesel este un motor care functioneaza in regim detonant. Eficienta lui este cu atat mai mare cu cat presiunea in cilindri e mai mare.

Deci, pentru aceasta, un motor diesel ar trebui condus energic, "on boost", ca si turbina sa functioneze corect si sa genereze presiune cat mai mare, deci implicit temperaturi mai mari in cilindrii si arderi mai complete.

Deci avem de ales, un motor longeviv pe seama unui consum mai mare sau un consum mai mic si eventual o reducere a duratei de viata a unor componente pe care se depun produsele arderii (incomplete).

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Off Topic:

Daca tot s-a stricat topicul omului cu turbina, sa va zic si eu cum schimb la 4x4 110cp dCi:

La mers "normal", de vacanta - undeva intre 3000 si 4000, in functie de trafic;

La servici, unde ma grabesc la interventii - 3800-4200.

Consum mediu intra+inter-urban: cam 8.2-8.3l/100Km. Alimentez numai cu TopEuro de la Petrom ca acolo are firma contract.

De cate ori l-am luat pe reprezentantul Dacia sau pe cel de la service la "o tura" pentru ai-i arata cate ceva maruntis de remediat la masina, m-au laudat ca o sa ma tina si turbina si catalizatorul mult si bine, ca la stilul meu de mers se curata foarte bine.

Om vedea daca si cat o sa reziste...

"Specialistul" de care vorbesti nu este specializat pe motoare.Este un tehnician(nu inginer) generalist cu ceva experienta de viata auto si exploatare masini,care face ture prin zona sa depisteze eventuale probleme la tipuri de masini inca sub observatia stricta a uzinei ( un fel de OLV prelungit-pt cine cunoaste prescurtarea) sau alte "incidente" noi pe modele deja lansate de ceva tp.Sunt mai multe echipe si sunt impartiti pe zone geografice.Vinerea revin la baza(uzina) cu eventuale noi informatii. De ex pe Moldova sunt altii fata de Ardeal/Muntenia/Bucuresti ca-i mai mare si este separat etc.Cand sunt probleme mai "grele" se face deplasarea si cu specialisti stric calificati ex:motor sau cutie sau electronica etc. ;)

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 8 months later...

Este ok. Trebuie mers cu motorul turat ( sa nu se mearga subturat) si ar fi recomandat ca dupa drumurile mai lungi cand se merge cu viteze mai mari , inainte de oprire motorul sa fie lasat sa mearga cam 1-2 minute la relanti pentru a permite racirea turbinei. Eu asa procedez.

Eu am aproape 50.000 km si pina acum totul este ok dpdv a motorului, altele sunt problemele la mine. ( caseta directie , sirenaj ( fluierat la decelerare de la 100km/h la 80km/h) :)

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



  • Susține forumul

    Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

    și vei susține forumul.

    Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

    De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere.

  • Inregistrare/Autentificare

    Pentru a putea posta, te rugam sa te inregistrezi / autentifici.

  • ForumDuster.ro pe Facebook

  • Topicuri

  • Postări

    • Știe cineva dacă se pot activa și alte funcții în afișajul de bord? M-ar interesa de ex temperatura ulei, presiune exacta roti etc.
    • Salutare, Amortizoarele se inlocuiesc pereche pe axa,asa ca trebuie sa le schimbi pe ambele punte spate. Te sfatuiesc sa pui amortizoare OE sau Monroe.Ambele sunt agreate de Renault.La 4x4,amortizorul are flansa fixa cod 543A06915R, trebuie 2 bucati.Se inlocuiesc cu masina pe elevator sau pe canal.Operatia dureaza in jur de o ora per roata.Se lucreaza sub autovehicul spate si in portbagaj.Atentie la scoaterea arcului de pe amortizorul vechi si montat arc pe amortizorul nou.Trebuie presa si banc de lucru pentru evitarea accidentelor de munca.                                                Service „Bun si Ieftin” nu exista.Ieftin doar la un mecanic care ti le schimba in fata porti ,cu lucru pe genuchi.                   Atentie, dupa inlocuirea amortizoarelor pe axa spate,la 4x4,este recomandat sa se faca geometria rotilor si vei vedea ca sau schimbat valorile fata de cele din fabrica.   Spor la treaba    
    • Salutare! Am o Dacia Duster 2 1.6 SCE 4×4, fabricată în 2018, și am observat că un amortizor de pe puntea spate are scurgere de ulei, deci cel mai probabil este compromis și trebuie înlocuit. Situația curentă: Amortizorul spate prezintă pierderi de ulei/gaz și necesită înlocuire. Întrebări pentru comunitate: Ce coduri OE originale ați folosit sau știți sigur că sunt corecte pentru amortizoarele spate la Duster 2 4×4 (2018)? – Am identificat ca posibil corecte codurile 562107298R și 562103964R; confirmă cineva din experiență? Ce producători aftermarket recomandați pentru amortizoarele spate pe acest model? – Mă interesează experiențe reale legate de fiabilitate și comportament în timp. La schimbarea amortizorului spate, ce alte piese ați înlocuit sau recomandați să fie verificate / schimbate preventiv? – flanșă superioară? – burduf de protecție și tampon de limitare? – bucșe de prindere / șuruburi? – alte elemente specifice punții spate la Duster 2 4×4? Recomandați un service bun și ieftin pentru înlocuirea lor în București? Orice informație din experiență directă este binevenită. Mersi mult!
    • Iar pentru cine doreste atasez si procedura din care au fost date cele doua poze, dar sunt mai multe:
    • Am un bun prieten care lucreaza pentru un producator de transmisii /cutii de viteze, mi-a oferit multe date, cifre si cazuri concrete referitoare la schimbul de ulei, span, uzura componentelor, reclamatii, etc. ..., ceea ce am scris (inclusiv cu bold) ramane valabil. Repet, depinde care este cauza acelui "zgomot deranjant", functie de aceasta se poate schimba si demonta /monta mai putin sau mai mult si sper sa nu ajungi la acele saibe =pozitia 17 (pe care le-ai mentionat si insistat cu ele) pentru ca atunci destul de probabil ca vei mai avea cateva "provocari" (si nevoie de mai multe extrase din Dialogys), iti doresc sa fie ceva simplu si usor de identificat si schimbat, plus ca important poate sa fie asa cum am scris si identificarea cauzei radacina (nu doar "constatarea" si schimbarea componentei defecte). Spor si bafta!
×
×
  • Creează nouă...