Sari la conținut

Vibratii suspensie + directie pe viraj


Postări Recomandate

  • 3 weeks later...
  • Răspunsuri 188
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Nu inteleg de ce puneti 2.2? Pe stick-ul lipit de caroserie scrie 2.0 pe toate (pentru utilizare normala - asfalt). Eu asa am umflat rotile si nu am nici o bataie/vibratie in roti. 0.2 e o diferenta

Cam ce-ar putea afecta (negativ sau pozitiv) o presiune in roti "setata" la valoarea recomandata de producator? 2.0 este presiunea la care toate testele facute cu aceasta masina au iesit exact asa cu

Ceea ce ati observat amandoi (un zgomot asemanator cu roata frecand un plastic) se numeste ASR si este foarte normal in momentul in care una (sau mai multe) din roti are o turatie diferita de celelalt

Posted Images

Salut as vrea sa ma adaug si eu pe lista celor cu problema semnalata de "ddalcu". Masina are aproximativ 1200km si sunt putin dezamagit. Intrebarea mea este daca este rentabil sa ma duc la service (si dai si lupta neicusorule) sa inlocuiesc cutia de directie? (Intrebarea o pun pentru ca deobicei cum se monteza o piesa pe linia de asamblare este mult mai Ok decat intr-un service. Pe langa acest aspect daca zgomotul apare iarasi atunci mai bina lasa...). In rest masina este foarte Ok, ma asteptam insa sa nu am astfel de probleme de la o masina de peste 16000 euro la nici 2000km probabil masina este facut sa mearga pe drumuri cat mai drepte si cat mai bune deci nu pentru RO.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu creed ca rezolvi ceva cu schimbarea casetei pt ca asa e ea. Avand in vedere ca tinand volanul drept se comporta diferit de tinerea lui sub alt unghi, cred ca e ceva din structura directiei.

 

Nu pot sa zic ca ma deranjeaza atat timp cat nu se agraveaza. Oricum, masina are directia foarte elastica. Nu am mai vazut pana acum la nicio masina feedback asa " direct si brutal" in volan. E " nice and rough" ;)

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ok am dat si eu drumul la presiune din roti un pic, aveam (din fabrica) 2.5 si acuma le-am pus la 2.1, fata 2.2 spate. Am citi in carte insa ca daca presiunea nu este egala afecteaza sistemul 4x4 a patit cineva ceva la acest capitol. Intradevar confirm si eu ca zgomotul se atenueaza mult la presiune mai mica in roti.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am citi in carte insa ca daca presiunea nu este egala afecteaza sistemul 4x4 a patit cineva ceva la acest capitol.

In carte este mentionat ca este afectata tractiunea daca presiunea este inegala pe aceeasi punte... la fel si uzura anvelopelor.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ok merci de clarificare insa am recitit partea respectiva din carte si intradevar daca este diferenta de presiune intre roti se poate decupla sistemul 4x4. Am echivalat presiunea la 2.2 peste tot. Stie cineva ce exact ce bate de la acea caseta de directie?

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg de ce puneti 2.2? Pe stick-ul lipit de caroserie scrie 2.0 pe toate (pentru utilizare normala - asfalt). Eu asa am umflat rotile si nu am nici o bataie/vibratie in roti.

0.2 e o diferenta mare, si se simte.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...