Sari la conținut

Dacia Duster cel mai mic consum


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 698
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Nu-i mai cere niciun detaliu, deoarece calculează rău din start luându-se după momentul în care i se năzare becului ăla din bord să se aprindă. În alta ordine de idei, toate eforturile astea de a obți

pentru toate motorizarile, consumul cel mai mic se face in treapta cea mai mare a 6-a respectiv 5, la turatia motorului care iti da cuplu maxim, exemplu pentru 1.5 dci cuplu maxim este la 1750 rpm, de

Duster 4x4 Facelift 110dci   Am mers in mod ECO, 2x4, si cu aerul conditionat pornit, pe primul nivel, putine depasiri, condus cuminte Am urcat si un munte mai mititel.. dar evident, l-am si cobora

Posted Images

La 08.02.2011 la 18:15, SYL40 a spus:

Intrebare pt cei cu motorizarea 1.5dCi de 110cp, vesriunea 4x4: cam cat e consumul la 80-90km/h ? (sau la ce viteza e minim).

Multumesc !

In jur de 6.5 max 6.8 ,2 persoane plus bagaj normal.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 3 months later...
  • 2 weeks later...
La 18.09.2018 la 10:59, SamsonS a spus:

Motorizare: Duster  1,5 dci, 110CP,  4x2, EDC  2017

.......... 1180 km - 71 l motorina - plin ochi rezervorul pana la buza, ajuns inapoi in Giurgiu  cu aproximativ 0,5 - 1,0 l in rezervor)

 

Salut,

Detin un Duster 1,5 dci, 110CP,  4x2, EDC, dar din 2018, iar rezervorul are 50Litri. Cum ai reusit sa mai adaugi inca 21Litri pana la buza?

Sau exista o diferenta clara intre vechiul si noul Duster?

 

Merci,

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@AdrianLess Daca pui motorina in rezervor pana se opreste pompa, da, are vreo 50 de litri, daca dupa ce sare pistolul de la pompa continui sa bagi usor motorina mai intra vreo 20 de litri( asa am estimat eu ca ar fi vreo 71 de litri , tin minte cand am alimentat am bagat 60,75 l conform pompei , dar mai aveam motorina in rezervor 1 liniuta ) :)) Incearca si ai sa vezi ;) baga motorina in rezervor pana ajunge motorina la buza busonului, si ai sa te convingi!!!

Referitor la diferenta.... e posibil sa fie mici diferente , nu stiu daca noul duster are acelasi rezervor ca vechiul (ma refer la forma geometrica).

 

51760205_741528312899640_694128218965278720_n.png

Editat de SamsonS
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua tuturor.

Facut plinul pana s a oprit pompa-asta insemnand dupa ceva pareri de pe aici- 50 litri si am parcurs in modul auto 600km pana s-a aprins becu.

Am mai circulat 30 km si am presupus ca au ramas 5 litri in rezervor.

Asta inseamna ca sobolanul meu a consumat 7% mixt.

Sa nu mai zica nimeni ca nu consuma mai mult in modul auto decat in 4x2.

 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg de ce presupui ca au intrat 50 litri pana s-a oprit pompa. Ar trebui sa stii exact. Iar apoi, verificarea o faci la urmatorul plin, stiind cati litri au intrat si cati km ai parcurs de la plinul anterior.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



  • Susține forumul

    Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

    și vei susține forumul.

    Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

    De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere.

  • Inregistrare/Autentificare

    Pentru a putea posta, te rugam sa te inregistrezi / autentifici.

  • ForumDuster.ro pe Facebook

  • Topicuri

  • Postări

    • Tu ai patit cum am avut si eu o speță! La reprezentanta Skoda..la ITP..Ca de ce la cauciucurile de iarna nu am indice de viteza V sau mai mare? Eu aveam T. Mi.am dat seama ca dorea si el o mica șpagă.. Nu am mai apelat la ei! 
    • Nu Nemultumirea este pentru ca: 1. Am schimbat anul trecut bieleta (pipa) dreapta la reprezentanta cu piesa cumparata de la reprezentanta, am facut geometria si am trecut inspectia itp in ziua respectiva la statia itp din cadrul reprezentantei. Masina avea 74000 Km. Anul acesta tot la statia itp respectiva si tot inginerul acela mi-a spus ca nu ma trece daca nu inlocuiesc bieleta (pipa) drepta. Masina are 78000 Km si a fost condusa (cu grija) numai de mine. Nu mi se pare ok sa-mi ceara sa schimb piesa dupa 4000 Km; 2. Anul trecut nu mi-a spus nimic de flansele de la amortizoarele fata. Acum mi-a spus ca nu ma trece daca nu le schimb. Inteleg ca masina este veche (19 ani) dar nici anul trecut nu era noua. Putea sa ma avertizeze ca trebuiesc inlocuite si chiar le schimbam intr-un interval de un an (la reprezentanta si cu piese de la reprezentanta - cum am si facut acum). Masina este pastrata in conditii foarte bune, la temperatura de 15-20 grade tot anul si fara soare. Cat putea sa imbatraneasca cauciucul de la flanse daca anul trecut a fost cat de cat bun - dovada ca nu am primit nicio atentionare.  Mi-a spus ca ar fi bine sa inlocuiesc si amortizoarele deoarece nu mai sunt noi si tot platesc manopera pentru flanse. Aici am inteles si o sa le schimb dar nu imediat. Nu a fost o cerinta ca sa ma treca la inspectie. A fost doar o avertizare. Inteleg asta. Desi mecanicul cand a inlocuit flansele mi-a spus ca amortizoarele sun incat bune.   (Daca platesc gazele ca sa tin la caldura un Logan vechi nu are rost sa vorbim de bani.)   (Am mers cu Skoda 120 L, fabricata in 1978, prin toata tara, inclusiv pe Transfagarasan. O masina buna si sigura.)
    • in curand vinzi cu tot cu Duster Mi-am facut socotelile -raman doar la bare, cutia nu mi intra deloc in buget .  Daca cineva vrea cutia..raman in cursa:)Daca nu - spor la vanzare!
    • Cum ai vrea sa apară in anunț? Ceva mai concis. 
    • Buna ziua! As dori sa modific anuntul pentru ca nu prea gasesc bare transversale care si fie compatibile cu trpa panoramica de la Bigtser. Prin urmare am de vanzare si o cutie Thule cu setul de genti aferent: 1 x Set de genti Thule GoPack 8006 pentru cutiile portbagaj (Cod pachet: TA8006)       1 x Thule WingBar Edge gri - TA9581 (Cod pachet: TA9581)       1 x Cutie portbagaj Thule Force XT L Negru Mat (Cod pachet: TA6357)   Cutia folosita doar de cateva ori. Vand doar impreuna pentru 2000 RON tot pacehtul. Nu este negociabil.  
×
×
  • Creează nouă...