Sari la conținut

Postări Recomandate

Eu am achitat masina integral, prin doua OP-uri. Nu a fost nici o problema....

La ce banca? Acum? In 2010, cand am luat eu masina, nu puteai face transfer din contul tau decat maxim 10000 ron (daca doreai sa faci transferul de la o alta sucursala decat ce la care aveai contul deschis) sau maxim 30000 ron (daca faceai transferul de la sucursala unde aveai contul deschis). De pe Internet Banking (la BRD), trebuia mai intai sa suni la relatii cu clientii BRD, sa le spui lor un cont ce trebuie sa-l adaugi in lista de "Beneficiari" si abia dupa 2 zile cand iti apare contul acolo puteai face o plata. Si... ca sa fie tacamul complet, de pe Internet Banking nu puteai plati mai mult de 5000 ron. Un prieten de-al meu si-a achitat Siymbol-ul de la calculatorul Dealer-ului dar, deh, el avea cont la BankPost si functiona si cu "Token" (cred c-asa se scrie)

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 409
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Dupa un schimb de vreo 20 de e-mailuri si 3-4 convorbiri telefonice iata oferta unui dealer din Ungaria:   Duster Exception diesel 4x4 full (fara piele si culoare metalizata), plus cateva accesorii:

Prieteni, incepand de astazi mai aveti un dusterist cu "acte in regula" printre voi! Saptamana trecuta mi-a ajuns masina la dealer in Ungaria, miercuri am adus-o in tara, iar astazi am pus numerele

Dusterelul meu este pe drum 1.5dCi 110cp 4x4 Laureate + ESP, vopsea alba.

Posted Images

La ING poți face plata in lei de pe HomeBank (tot cu token) sau de la SelfBank-ul pe care il au la toate sucursalele. Dacia are si ea cont si la ING, eu am insistat la dealer sa imi dea foaia de comanda pe contul ING. Banii au intrat la ei in aceiasi zi si comisionul a fost foarte mic (cativa lei). Limitare nu exista, sau daca exista e mai mare decat pretul unui Duster. La mine a fost vorba de avans deocamdata, aproximativ 13000 ron.

De BRD am auzit si eu ca fac "pe dracu'n patru sa nu iti dea banii asa deodata", dupa cum mi-a povestit cineva.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La ING poți face plata in lei de pe HomeBank (tot cu token) sau de la SelfBank-ul pe care il au la toate sucursalele. Dacia are si ea cont si la ING, eu am insistat la dealer sa imi dea foaia de comanda pe contul ING. Banii au intrat la ei in aceiasi zi si comisionul a fost foarte mic (cativa lei). Limitare nu exista, sau daca exista e mai mare decat pretul unui Duster. La mine a fost vorba de avans deocamdata, aproximativ 13000 ron.

De BRD am auzit si eu ca fac "pe dracu'n patru sa nu iti dea banii asa deodata", dupa cum mi-a povestit cineva.

DOAR la BRD se intampla aceste rahaturi!

Oricum, pentru urmatoarea comanda de Duster, am sa-mi deschid cont la alta banca...

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dupa un schimb de vreo 20 de e-mailuri si 3-4 convorbiri telefonice iata oferta unui dealer din Ungaria:

 

Duster Exception diesel 4x4 full (fara piele si culoare metalizata), plus cateva accesorii: cotiera, bare transversale, aparatori aripi, aparatori noroi, tavita portbagaj la pretul de 3.930.000 HUF = 13.100 eur fara TVA (sau 16.637 eur cu tva 27% cat e la ei)

 

Aceasta echipare se obtine in configuratorul dacia.ro prin alegerea variantei diesel Laureate 4x4 cu TOATE optiunile bifate - iti da 18800 eur cu TVA, la care se mai adauga preturile accesoriilor pe care nu le stiu exact dar estimez un 400 eur... rezulta 18.800+400=19.200 din care se scad 300 (medianav cadou pana la sf anului) adica pret total cu tva 18.900 EUR.

 

Astfel, studiul meu de piata arata in felul urmator:

PRET FINAL RO 18.900 (cu tva) / 15.242 (fara tva) EUR

PRET FINAL HU 16.637 (cu tva) / 13.100 (fara tva) EUR

diferenta: 2.260 (cu tva) / 2.140 (fara tva) EUR

(iar cand medianavul nu se va mai da gratis, diferenta va urca la peste 2500 EUR!)

 

Costuri bancare: la sume mai mari de 10.000 de eur banca imi da un curs negociat, foarte apropiat de cel oficial, asa ca pierderile din cursul valutar sunt foarte mici, iar comisionul bancii mele pentru transferul sumei ar fi de 15 eur + comisionul bancii maghiare de vreo 5 eur.

Pretul este FIXAT in HUF, nimeni nu mai recalculeaza nimic in functie de cotatia EUR... Te-ai inteles la 3.930.000 HUF - fix atat platesti. Nu mai exista nici un alt cost suplimentar sau mascat, ai platit suma, ti-ai luat masina. Nu te mai pune nimeni sa platesti trusa de prim ajutor, stingator, triunghi reflectorizant si alte abureli.

 

Eu vreau sa cumpar masina pe firma si deduc tva-ul, deci costul meu total ar fi 13.100 eur de platit prin banca + costuri max 30 eur pierdere la curs + 20 eur comisioane + 100 eur numere rosii HU + 100 eur drumul meu si combustibilul pana acasa. Ca sa cumpar din tara la costuri similare un dealer ar trebui sa-mi ofere Dusterul de mai sus la 16.500 eur (cu tva)... si nu la 19.200 cat va fi la anu'.

I rest my case...

 

Felicitari pentru rezultatul la care ati ajuns! Practicarea preturilor diferite intre tari, e folosita de toti producatorii. Nu veti gasi in doua tari un pret identic la acelasi autoturism oricat ati cauta.

Observ ca s-au dus si in Romania vremurile cand oamenii intrau orbi in reprezentante si credeau orice poveste le spuneau vanzatorii. Cum era reclama la Flanco:"De cand cu criza, sunt mai atent la preturi..."

 

Ca sfat util, va rog sa fiti atenti la actele receptionate pentru autoturismele noi pe care le cumparati din EU.

La un autotursim nou, trebuie sa primiti si certificatul de origine si conformitate COC fara de care nu puteti obtine carte de identitate de Romania si implicit nu o puteti inmatricula. In cazul autoturismelor Dacia, ea arata ca o foaie A4 de culoare galbuie careia nu i-ai da mare importanta :).

De asemenea, pentru cei care vin cu numere provizorii de afara trebuie sa pastreze autorizatia si placutele de inmatriculare, in caz contrar vor fi nevoiti sa dea declaratie notariala.

 

Referitor la deducerea TVA-ulu, aceasta nu e o deducere efectiva, deducerea ar insemna sa il platesti ca ulterior sa-l recuperezi. Este de fapt o livrare intra-comunitara valabila pentru firmele platitoare de TVA. Conform legilor EU, livrarile in statele membre intre firmele platitoare de TVA se fac exclusiv cu pretul net(fara TVA) urmand ca TVA-ul sa fie contabilizat in statul in care se foloseste masina. Si de aici conform OUG34/2012 intra in atributiile contabilitatii.

 

Este putin mai dificil pentru persoanele fizice care doresc sa isi ia o masina noua(*masina noua = mai noua de 6 luni si cu mai putin de 6.000km) din EU deoarece pentru o masina noua factura este exclusiv cu pretul net. Asta inseamna ca persoana fizica daca achizitionare din Ungaria sau din alt stat o masina noua va primi factura cu pretul fara TVA. Ulterior va merge cu factura la ANAF, sa devina platitor de TVA ca persoana fizica si sa plateasca 24%. Copia de la chitanta se trimite dealerului din EU care vinde masina, acesta verifica si va elibereaza masina.

 

Succes in continuare!

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

parca era 10.000 euro de persoana... mergi in 2 si e si mai repede rezolvata

 

Daca ai factura de achizitie a unui bun poti trece cu orice suma atata vreme cat o declari, pe motiv de siguranta. Comunici la punctul de frontiera ca mergi sa iei masina si ca nu ai incredere sa platesti banii prin banca.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o curiozitate, a dat cineva comanda la Duster? daca da, care este data de livrare si ce nivel de echipare v-ati ales?

Multam.

 

Eu am comandat un Laureate pentru parintii mei. Momentan ei detin un 1.6 4x4 110cp Prestige 2012(tot de afara comandat) si am decis sa il schimb cu unul de 1.5 dci Laureate modelul nou sa se bucure de consum mai mic si de noua tehnologie :) . Imi spune tata ca e cu totul o alta masina.

Am optat pentru versiunea de 1.5 4x4 Laureate, aceeasi culoare maro caju desi imi placea si cea Olive, tapiteri piele, pachet look, senzori de parcare, pilot automat, navigatie, volan si schimbator imbracate in piele. In plus vine si cotiera in standard deoarece e comandata in EU masina.

N-am idee daca in Romania va veni cotiera inclusa deoarece in fisa produsului nu este prezenta si nici vanzatorii nu au stiut sa-mi spuna datorita faptului ca n-au livrat masini pana acum. Pacat ca pana la vara nu e disponibila pentru Romania varianta cu transmisie automata, cum se face pentru Rusia de exemplu insa o versiune mai avansata ZF9 cu diferential blocabil.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este închis. Vă rugăm să deschideți un topic nou dacă doriți să postați pe forum.
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...