Sari la conținut

andone

Inmatriculare Dacia Duster

Postări Recomandate

Ce trebuie facut pentru a inmatricula Duster-ul dupa achizitie?

Stim cu totii ca au numere rosii, insa ce trebuie facut pentru a trece la numere negre? Care sunt pasii? Mai trebuie mers pe la RAR, sau direct la Politie?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca mai trebuie mers la rar!

de sambata am si eu duster, si miercuri imi da C.I (cartea de identitate). Daca are folie pe ea, direct la pipera cu ea! daca nu are, direct la rar sa puna prostii folie pe carte.

taxa 0 - numere preferentiale 80 lei! :)

cred ca te-am ajutat

Partajează acest post

Link spre post

1. Se aplica folia de securizare pe CIV (RAR - nu costa nimic, trebuie copie fata-verso a CIV)

2. Taxe la posta/ CEC - 37 lei + 52 lei (inmatriculare si talon)

3. Se completeaza fisa de inmatriculare (la birouri specializate sau, cum am facut eu, se completeaza si se tipareste fisierul atasat)

4. Luarea in evidenta la administratia financiara locala, se va viza fisa de inmatriculare

-trebuie sa plecati de acolo cu fisa de inmatriculare stampilata de ei si cu certificat fiscal ca aveti toate taxele platite (inclusiv impozitul pe casa, teren, alte masini)

- copie dupa factura fiscala si chitanta

- copie dupa CI solicitant

- CI autoturism copie

Mai vedeti si la fata locului ce acte/pasi mai trebuie.

5. Polita RCA

6. Plata taxei de prima inmatriculare (daca este cazul) - anul acesta se poate trece peste acest pas daca masina este euro 5.

7. Politie

Cererea solicitantului

Fişa de înmatriculare vizată la organul fiscal teritorial competent

Cartea de identitate a vehiculului, în original şi copie;

Documentul care atestă dreptul de proprietate (factura), în original şi copie;

Actul de identitate al solicitantului, în original şi copie;

Copia asigurării de răspundere civilă (RCA) în termen de valabilitate;

Dovada plăţii taxei de înmatriculare - 52 lei în cazul vehiculelor cu masa mai mică sau egală cu 3500 kg sau de 125 lei în cazul vehiculelor cu masa mai mare de 3500 kg (se poate achita la CEC pentru sectoarele 3 şi 4, Dir. taxe locale pentru sectoarele 1,5 şi 6 sau la Poşta Română pentru sectorul 2);

Dovada plăţii contravalorii certificatului de înmatriculare de 37 lei (se poate achita la CEC sau BCR);

Dovada plăţii taxei pe poluare, stabilită potrivit legii (achitată la trezoreria locului de domiciliu) şi decizia de calcul eliberată de autoritatea fiscală competentă (administraţia financiară de la locul de domiciliu);

Dovada plăţii contravalorii plăcuţelor cu numărul de înmatriculare, în valoare de 40 lei, pentru număr la rând, respectiv 85 lei pentru număr preferenţial (se achită la ghişeu cu ocazia depunerii documentelor).

( http://www.prefecturabucuresti.ro/permise-i-inmatriculri-auto/255.html )

Partajează acest post

Link spre post
1. Se aplica folia de securizare pe CIV (RAR - nu costa nimic, trebuie copie fata-verso a CIV)

2. Taxe la posta/ CEC - 37 lei + 52 lei (inmatriculare si talon)

3. Se completeaza fisa de inmatriculare (la birouri specializate sau, cum am facut eu, se completeaza si se tipareste fisierul atasat)

4. Luarea in evidenta la administratia financiara locala, se va viza fisa de inmatriculare

-trebuie sa plecati de acolo cu fisa de inmatriculare stampilata de ei si cu certificat fiscal ca aveti toate taxele platite (inclusiv impozitul pe casa, teren, alte masini)

- copie dupa factura fiscala si chitanta

- copie dupa CI solicitant

- CI autoturism copie

Mai vedeti si la fata locului ce acte/pasi mai trebuie.

5. Polita RCA

6. Plata taxei de prima inmatriculare (daca este cazul) - anul acesta se poate trece peste acest pas daca masina este euro 5.

7. Politie

Cererea solicitantului

Fişa de înmatriculare vizată la organul fiscal teritorial competent

Cartea de identitate a vehiculului, în original şi copie;

Documentul care atestă dreptul de proprietate (factura), în original şi copie;

Actul de identitate al solicitantului, în original şi copie;

Copia asigurării de răspundere civilă (RCA) în termen de valabilitate;

Dovada plăţii taxei de înmatriculare - 52 lei în cazul vehiculelor cu masa mai mică sau egală cu 3500 kg sau de 125 lei în cazul vehiculelor cu masa mai mare de 3500 kg (se poate achita la CEC pentru sectoarele 3 şi 4, Dir. taxe locale pentru sectoarele 1,5 şi 6 sau la Poşta Română pentru sectorul 2);

Dovada plăţii contravalorii certificatului de înmatriculare de 37 lei (se poate achita la CEC sau BCR);

Dovada plăţii taxei pe poluare, stabilită potrivit legii (achitată la trezoreria locului de domiciliu) şi decizia de calcul eliberată de autoritatea fiscală competentă (administraţia financiară de la locul de domiciliu);

Dovada plăţii contravalorii plăcuţelor cu numărul de înmatriculare, în valoare de 40 lei, pentru număr la rând, respectiv 85 lei pentru număr preferenţial (se achită la ghişeu cu ocazia depunerii documentelor).

( http://www.prefecturabucuresti.ro/permise-i-inmatriculri-auto/255.html )

Salut furious

Spune mi te rog, poti atasa o fisa de inmatriculare completata ? Sau ce rubrici trebuie completate, mai precis ? Ca daca uiti sa completezi ceva de la politie te intorc inapoi. Multumesc

Partajează acest post

Link spre post

Prima pagina poate fi copie a CIV.

PS: Scrie in fisa ce rubrici le completezi.

"ATENŢIE! Rubricile din caseta A se completează de către deţinător (1-19 şi 21 după cartea de identitate a vehiculului, 20 după anexa la certificatul de înmatriculare)"

"ATENŢIE! Rubricile din caseta B se completează de către deţinător. Rubrica din caseta D se completează de către fostul deţinător. Rubrica 1 şi casetele C şi E se completează numai de catre autoritati."

Partajează acest post

Link spre post

De azi 3 mai 2012 am demarat procedurile de inmatriculare.

Masina a venit cu cartea secretizata, asa ca am trecut direct pe la un birou specializat intocmire acte, pt 350.000 mi-a facut 3 dosare, unu pt taxa de poluare, unu pt administratia financiara si unul pentru politie, dupa care m-a expediat la trezorerie pentru calculul taxei de poluare precum si achitarea lui. La trezorerie o tanti mi-a luat dosarul i-a trantit o capsa si m-a trimis la ....Registratura. La Registratura o alta tanti care cred ca a dat iama in butoiul cu acrituri ma informeaza ca dureaza fix 4 zile lucratoare!!! Mi-a picat fata, la intrebarea mea de o taxa de urgenta ceva, mi-a zis ca nu exista. Oricum se uita la mine de parca vazuse un extraterestru, pentru simplul fapt ca imi permiteam sa ii adresez cate o intrebare. Asa ca "trag frana de mana" si ma duc peste 4 zile sa imi iau nenorocita de calculatie ca fara aia nu ma primeste la financiar (alta cladire in alt colt al orasului), nu mai zic ca acolo trebuie sa dai 750.000 taxa de urgenta ca altfel mai stai 5 zile pana iti da certificatul fiscal. Orice comentarii sunt de prisos. Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul. Continuarea in episodul urmator :oops:

Partajează acest post

Link spre post

Poate sa imi spuna cineva care a platit de curand care este valoarea taxei de prima inmatriculare pentru un Duster 1.5 Dci 110 Cp 4x4 Full.

Multumesc anticipat.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.