Sari la conținut

Pornire la rece pentru Duster Benzina


Postări Recomandate

cosminium multumesc pentru raspuns,.

din ceea ce spui despre masinile tale anterioare probabil au fost defecte de fabricatie sau de montaj sau altceva si s-a rezolvat, asta se intampla si este de inteles

ceea ce ma pune pe ganduri este atitudinea producatorului care nu remediaza o problema sesizata de multi proprietari iar service-urile sunt nevoite sa gaseasca diverse explicatii neconvingatoare ( benzina, clima, etc ).

inca ma mai gandesc si caut pe bloguri.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 101
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

pornirile dusterului meu pe benzina țin în proporție de 5-10% de hazard, așa cum de hazard, în aceeași proporție, ține și viața noastră. în general pornește, dar are și anumite rateuri, m-am obișnu

Salut Ionica. Am Dusterul din nov 2011. Aleator si destul de rar (n-am stat sa numar, dar pe an nu cred sa fi facut figura de mai mult de 10 ori) bate campii si porneste greu. Manifestarea e cam ca l

Multumesc pentru raspunsuri. Cu durere in suflet am realizat ca m-am ars si nu am ce sa fac, tinand cont ca problema dateaza de la vechiul Duster (2011) si nu a fost remediata. Probabil nu o sa fie re

Eu pot sa iti spun ca la motorul meu, 1.2 TCe, inca nu am intalnit nici o problema legata de relanti si putere. Daca nu vrei GPL ulterior, poti lua in calcul si varianta asta. Iar ca performante dinamice, 1.2 este peste orice alt motor de pe Duster. Poate doar la turatii foarte mici sa fie luat de 1.5 dCI 110, unde cuplul de diesel isi spune cuvantul.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Corect, producatorul nu prea face eforturi sa elimine total problemele sesizate (in special fluctuatia la ralanti si, in cazul diesel-ului, lipsa de putere).

Insa, dupa parerea mea, situatia e putin mai complexa:

 

1. Motoarele de pe Duster sunt de generatie veche iar Dacia le foloseste inca din cel putin 2 motive:

- Sunt fiabile

- Costurile pentru dezvoltarea unui nou motor sau utilizarea altor agregate aflate pe alte modele Renault ar creste costurile iar Duster-ul n-ar mai avea avantajul pretului.

 

2. Dacia a fost obligata sa respecte noi norme de poluare, ceea ce, in cazul motoarelor existente (destul de vechi ca si conceptie) a presupus artificii de genul softului de management al motorului si/sau eventuale alte interventii pe care nu le stiu dar le banuiesc (nu poti transforma un motor euro 4 in euro 5 doar atingand-ul cu o bagheta magica).

 

Iar acum producatorul se afla in situatia ingrata de a nu le putea spune posesorilor de Duster PH ca nu are cum sa rezolve problema intrucat, daca ar face-o, motoarele n-ar mai respecta noile norme de poluare.

 

Dupa parerea mea, situatia nu se va putea rezolva prea curand iar Dusteristii vor trebui sa se obisnuiasca.

In cazul celor cu motoarele 1.6 16V situatia e mai simpla intrucat problemele apar doar pentru foarte putin timp dupa pornirea la rece (3 minute) insa la diesel .. hmm.

 

Desi nu mi-ai cerut sfatul, eu zic sa mergi pe un Duster cu motorul pe benzina. Minus-ul (fluctuatia temporara) este compensat din plin de avantajele masinii ca intreg.

Later Edit: sfatul de mai sus este valabil daca vrei neaparat 4x4 (merita, dupa parerea mea)... Daca te multumeste si un 4x2, ia-ti, asa cum zice si DonQuijote, 1.2TCE-ul.

Editat de cosminium
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cred ca am inteles.

incep sa regret vremurile cand aveai controlul masinii proprii; reglai carburatia, avansul, distanta la platini etc iar la service mecanicii aia in salopete jegoase si cu vaselina pana la coate stiau cum funtioneaza un motor sau o cutie.

varianta cu motor supraalimentat nu e pentru mine.

multumesc

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca ar fi sa-mi mai achizitionez o masina, nu as mai alege Dacia. Nu ca nu mi-ar placea ca design, insa nu este posibil ca dupa aproape un an de zile sa ai probleme nerezolvate si sa te prefaci ca totul e ok. La benzina nu or fi atat de multe probleme (in cazul meu murea si motorul la pornire si m-am dus in service de am innebunit), dar asta nu inseamna ca trebuie sa acceptam la infinit nepasarea brandurilor mari.

 

P.S. pana si indicatorul de carburant nu functioneaza corespunzator. Si din cate inteleg problema nu e de anul trecut. Nu e posibil asa ceva.

Editat de Ionica
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Problema indicatorului de carburant apare si la benzina 1.6? Mie in oras imi indica un consum mediu de 10%, s-a aprins indicatorul de benzina si estima cam 50km autonomie. Am alimentat rapid plin si au intrat fix 45l. Vad ca in carte rezervorul e cotat la 50l parca. Intrebarea e daca ma pot baza pe cei 5 litri ramasi dupa aprinderea indicatorului.

( ph2 cu data de fabricatie iunie 2014 )

Editat de dtel
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La mine se aprinde cand mai am 5-7l, frecvent la 6. Teoretic te poti baza. Si apropo de consum mediu pe cb: la penultimul plin imi arata 14,4% si la pompa mi-a iesit 11,2. Are toane, imi arata destul de des un consum mai mare cu 1-2l decat cel real

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...