Sari la conținut

dacian

Members
  • Număr conținut

    458
  • Înregistrat

  • Ultima Vizită

  • Zile Câștigate

    30

Orice postat de dacian

  1. Furious greseste putin. Dacian nu este dezamagit de duster. Chiar din contra este prima mea masina care ma transforma intr-un calator. Adevarul e ca imi pare rau ca trebuie sa mai merg si la lucru ca altfel nu m-as mai da jos din duster. Zgomotele de esapament sau niste probleme de pornire nu ma pot face nemultumit deoarece nu am cumparat dusterul pentru ca e o bijuterie tehnica ci l-am luat pentru ca imi place sa calatoresc cu el. Am condus duster si inainte de a-l cumpara pe al meu. Voi scoate la vanzare cealalta masina, un Audi A4 aproape nou. Masina asta m-a dezamagit nu pe motive tehn
  2. Excelenta subliniere Furious. Pentru a renunta la masina este nevoie sa constati ca masina nu te multumeste. Cauzele nu sunt neaparat de natura tehnica si poate de cele mai multe ori nemultumirea vine din faptul ca masina cumparata nu te caracterizeaza. Iti doreai altceva si aveai o parere deformata despre masina achizitionata (aici si marketingul are vina lui) Faptul ca cineva renunta la duster nu inseamna ca aceasta masina este un dezastru tehnic. Sunt posesori de duister care au venit de pe masini bine cotate (vw, audi etc) iar de aici nu se poate trage concluzia ca aceste marci nu fac
  3. Multumesc Admin. A avut efectul scontat.
  4. Dusterul meu implineste 2 luni (de la cumparare) si 2200 km. Si inca tot nu reusesc sa ma impac cu sunetul esapamentului care nu numai ca vibreaza neplacut dar si suna de parca ar fi spart. Am inteles ca asa suna un esapament de dacia duster pe benzina. O fi sau nu adevarat nu stiu, ce este insa sigur e ca la toate masinile pe care le-am avut sau pe care le-am condus nu se auzeau zgomote la toba din spate sau cea din mijloc de parca ar fi tunata pentru curse. Ma rog, azi am vrut sa ma conving daca are sau nu vreo spartura si m-am uitat sub masina. Si m-am ingrozit cand am vazut cat de rugi
  5. Am cumparat de la un magazin online un set de covorase cu margine normala (oare de ce la dacia nu se mai gasesc?) Sunt excelente, se fixeaza foarte bine, sunt mai inalte in fata (intra sub pedala de frana si ambreiaj) si au structura fagure cum am scris mai sus. Sfatul meu pentru cei ce isi cumpara duster este sa nu puna botul la covorasele cu margine inalta pe care ni le baga pe gat dacia deoarece nu sunt utile (o sa umblati cu o carpa sub scaun ca sa stergeti apa sa nu va inunde). Sa nu mai spun de cum arata mai ales covorasul pasagerului din fata. Are o aripioara din cauciuc ordinar car
  6. Vreau sa va intreb ce presiune aveti in pneuri. La cumparare mi-au spus ca pneurile sunt cu 2.2 la livrare dar cand am pus cauciucuri de iarna si m-au intrebat ce presiune sa le bage m-am uitat pe usa si scria ca presiunea trebuie sa fie de 2.0. S-au mirat cei de la atelier (spuneau ca e cam mica) dar au lasat 2 fix cum le-am spus. Pe de alta parte, la toate masinile pe care le-am avut presiunea din pneuri era de 2.2. Ce e sigur ca dupa operatiune consumul s-a dus in sus cu vreo juma de litru. deci 2 fix sau 2,2?
  7. Precizare: zgomotele erau de la masinile duster inchiriate. La masina noua normal ca nu se aude nimic dar stiti cum posesorii de masini noi ciulesc urechile la orice inchipuire . Asta incercam sa spun. Cand am avut logan in primul an a fost un chin, suna si pacanea dar pana la urma mi-am dat seama ca sunetele si pacanelile veneau din propriul meu cap Furious Jay: la benzina nu iti suna ciudat toba? La mine, auzita din interior, suna ca si cum ar fi sparta. NU am verificat dar nu cred ca fie.
  8. Sa o stapanesti sanatos si sa ne vedem la sectiunea dusterul meu in imagini. Eu cel mai mult m-am bucurat de duster atunci cand, inainte sa-mi cumpar, am inchiriat de doua ori o masina, modelul pe care il vroiam eu. Masinile astea inchiriate erau calarite de vreo doi ani pe santiere si era vai de mama lor. Sunau si gemeau si bateau si nu aveau una sau alta. COvorase rupte, chestii indoite. Dar fiind inchiriata nu le dadeam importanta, asa incat m-am bucurat de ele si le-am chinuit pe niste dealuri si gropi pe care acum, cu masina mea, nu as mai merge nici mort. SI cu toate astea masinile nu m-
  9. Cred ca si pe mine m-a pacalit putin CB-ul. La plinul de ieri am iesit cu un consum mediu de 10,3 la suta. Asa ca nu a crescut decat cu un litru fata de consumul inregistrat cu motorul nou. Probabil ca acest consum sporit se datoreaza si frigului si anvelopelor de iarna. Art fi posibil? Pe de alta parte, nu sunt disperat pentru litrul acela in plus nu se pune problema de fonduri si de economie, dar ma gandeam sa nu fie ceva in neregula cu motorul mai ales ca am avut si probleme cu pornirea si ceva nelamuriri cu zgomotul facut de acesta si de faptul ca uneori parca se inneaca. As vr
  10. Dusterul meu are un comportament ciudat: in loc sa scada consumul dupa rodaj acesta creste. Dupa ce am cumparat masina la primul plin am inregistrat un consum excelent, apoi cu fiecare plin consumul crestea cu aprox jumate de litru la suta. In momentul de fata (am 2000 de km) nu mai pot scoate un consum identic cu cel de motor nou nici sa stau in cap. Si stiu ca prima mie de km nu am mers deloc la consum avand grija doar sa respect indicatiile din cartea tehnica. Acum chiar daca merg la consum si fac eforturi sa conduc extrem de corect, am o medie de 11,5 la suta fata de 9,9 la inceput. In
  11. Frumoase locuri. Unde sunt facute fotografiile?
  12. Dar cei de la service-urile de reprezentanta nu au reusit sa rezolve problemele cu pornirea?
  13. Rog posesorii de duster benzinar sa ma ajute sa lamurim unele probleme pe care le am. S-ar putea sa nu fie probleme dar nu pot merge la reprezentanta sa intreb deoarece au un comportament jalnic. Am impresia ca daca ii deranjez cu o intrebare o sa iau bataie. Orice problema ridic o expediaza repede ca si cum ar fi foarte jigniti si deranjati. Am observat cateva ciudatenii la pornirea si functionarea motorului: 1. Se intampla uneori sa opresc motorul iar dupa 10 sau 20 de minute sa nu mai vrea sa porneasca decat dupa 4-6 incercari si atunci foarte anemic dupa care isi revine. 2. Da
  14. Am vazut intr-o revista auto modificari ce se spunea ca o sa apara la sfarsitul lui 2013 (parca). Fata semana cu noul logan si bordul la fel. De motoare nu spuneau nimic. Era frumusel. Dar oricum la ce ne mai intereseaza ca doar cei mai multi dintre noi avem deja dustere si suntem multumiti cu ele. Iar pentru urmatorii cativa ani (cred ca vreo 7) nu ma mai intereseaza sa cumpar alta masina. Si oricum, dupa cum se poate vedea in imaginea alaturata, fata dusterului meu este foarte simpatica. Chiar iubesc mult masina
  15. Pentru mine singurul dezavantaj la consumul mai mare inregistrat de benzinar este autonomia scazuta. Cu fosta eram obisnuit cu o autonomie de 700 pana la 1100 de km (avea rezervor de 70 l), asa ca simt o usoara frustrare. Noroc ca sunt benzinarii peste tot si noroc ca la benzina nu trebuie sa ma uit asa de atent la calitate. In principiu pot lua de oriunde. Oricum pe la 40 sau 50 de mii de km (atunci cand ies din garantie iar diferenta de pret achizitie dintre benzina si diesel incepe sa se amortizeze) o sa imi montez GPL (pe diesel nu se poate din cate am auzit) si atunci am transat defin
  16. Consumul e mai mare la benzina - asta stiam inainte de a ma dota cu duster. Dar stiam si ca pretul de achizitie e cu 2000 de euro mai mic. Poate cei cu diesel au uitat deja ca au platit 9 mii si ceva de lei in plus. Ca sa consume 3 litri in minus. Si nu cred ca pe vremea asta prin oras un diesel consuma sub 9%.
  17. Consum benzinar 4x4 mers pe AUTO, conditii de iarna (inregistrat de mine saptamana trecuta): - DN: 7,9 - oras: 11,2* - consum minim: 6,9 exclusiv pe DN - consum maxim: 12,1 exclusiv oras iarna * la intoarcerea spre casa, de obicei, ies de pe drum si urc off un deal inzapezit pe AUTO sau 4x4 blocat
  18. Cum se simte asr esp. Mie mi se pare ciudat. Am mai intrebat si pe alt topic dar vin si aici. Cu asr esp, in mod auto pe zapada masina subvireaza puternic. Senzatia este ca fata ramane pe loc si spatele vireaza. E ca si cum as avea directia pe spate. Mi se pare foarte ciudat. La deconectarea asr esp si in mod 4x2 se poate vira fara probleme pe acelasi drum si in aceleasi conditii (curba stransa 90 de grade cu zapada afanata + mizerie de zapada topita). Rog pe cei ce au experienta in folosirea asr esp sa imi explice cum se simte acesta in conditiile aratate si la ce e bun daca fara el
  19. Am o nedumerire (sunt de putin timp posesor de duster 4x4): Cu modul de tractiune 4x4 blocat m-am lamurit: este eficient, isi face treaba si te poarta fara probleme prin zapada mare pe dealuri (am incercat si am fost uimit de cat poate, nu numai eu ci si privitorii) Nu m-am lamurit in schimb cu modul 4x2 si auto deoarece mie mi se pare ca masina merge absolut la fel in ambele moduri. Adica acolo unde am patinat cu 4x2 am patinat si cu auto iar pe unde reuseam sa trec cu auto ma descurcam si cu 2WD. Care e diferenta dintre ele? Nu marefer la teorie ca asta stiu cand nu poate fata intra
  20. Din pacate, dupa cum arata vremea, nu o sa ne prea bucuram de uscat o perioada lunga de timp.
  21. Covorasele din cauciuc cu margine inalta, chiar daca sunt cele mai recomandate la reprezentanta, sunt niste rahaturi care arata bine doar in poze. Cele simple, fara margine inalta sunt mai bune (curios). Le-am incercat pe amandoua. Pe logan cele simple si pe duster cele cu margine inalta. De ce spun ca sunt mai proaste astea inalte: - au o calitate de doi bani deoarece chiar daca in foto arata ca imbraca toate locasurile din dreptul picioarelor in realitate sunt strambe si indoiturile sunt aiurea; - profilul acela antialunecare, destul de eficient, nu retine apa de pe incaltaminte. Aceas
  22. Azi mi-am montat pe duster anvelope de iarna Semperit speed grip 2 la 485 lei cu montaj, echilibrat si azot inclus. Recunosc ca inainte sa le montez am regretat ca le-am comandat pentru ca mergeau si astea de fabrica (am prins zilele astea zapada mare). Am vazut si profilul anvelopelor de iarna si nu mi s-au parut spectaculos de diferite fata de ce am primit de la fabrica. Dar pentru ca erau deja comandate si nu am putut sa-mi iau cuvantul inapoi am fost azi la montat. Dupa montaj am facut o proba exact pe unde am fost si azi dimineata pentru a fi exacta comparatia. Concluzia mea a fos
  23. Nu cred ca trebuie sa fii pe auto ca sa functioneze asr esp deoarece sistemul este functional si pe tractiune fata (vezi in oferta asr esp la versiunea 4x2). Poate ca lucreaza intr-un mnod de neinteles pentru simpli cetateni . Am incercast si eu sa aprind martorul la niste viraje alunecoase dar nu s-a intamplat nimic. Am auzit doar scrisnete si bocanituri din toate partile. Ceva lucra acolo dar becul nu s-a aprins.
  24. Pai nimeni nu spune ca nu sunt bune. Sunt chiar foarte bune. Dar si cheltuiala e pe masura. SI atunci ma gandesc merita sau nu? Dar acum degeaba mai vorbim. Tocmai am fost anuntat ca au sosit cauciucurile si ma asteapta la montaj.
  25. Mie la primul plin CB-ul imi indica 9,9 si consumul era cam pe acolo. Ma gandesc ca daca fac plinul pana la prima decuplare a pompei cantitatea de benzina poate sa difere in functie de reglajul pompei, adica de momentul in care aceasta decupleaza. NU ma pricep la asta dar cred ca ar fi normal sa se intample, deci o diferenta de 1 sau 2 litri de la o pompa la alta pana la blocarea alimentarii. Oricum si eu sunt inca in rodaj avand aprox 900 de km facuti (oare cat trebuie sa dureze ca in carte scrie ceva de primii 1000 de km) si am inregistrat un consum mixt de 9,9 la primul plin, iar acum m
×
×
  • Creează nouă...