Sari la conținut

florinn

Members
  • Număr conținut

    1.439
  • Înregistrat

  • Ultima Vizită

  • Zile Câștigate

    40

Orice postat de florinn

  1. Prezent sambata, cu disponibilitate de prelungire pana duminica (mai socializam si noi sambata seara) la una din pensiunile din zona. @psystem: vezi cum faci sa nu ratezi evenimentul. Intotdeauna la Buzau a fost o organizare impecabila din partea lui Piede care a avut grija de noi, si in plus e frumos la Sarata Monteoru.
  2. In legatura cu nr de km, sfatul sa mergi la o reprezentanta fusese dat ca sa nu te trezesti ca masina pe care vrei sa o cumperi cu un anumit numar de km in bord, la ultima revizie inregistrata sa fi avut de fapt mai multi km decat acum, semn clar ca a fost dat inapoi kilometrajul.
  3. Asta seamana a folie din aia care se pune sub parchetul laminat.
  4. Pe mine m-a tinut pana aproape de Galati, si se si intunecase ca am plecat mai tarziu. Si ca sa fiu on-topic: am scos un record de 6.5% Bran-Galati in conditii de viteze si turatii mari intre Brasov si Tg Secuiesc, mers incet de la Onesti pana in Galati.
  5. Posibil sa coste.... la facelift nu mai au dci-ul pe spate
  6. Sa te vad eu facand un astfel de "spalat local" peste zgura si nisip uscate bine pe ea, doar cu putina apa dintr-o sticla, fara s-o zgarii. Eu am dat doar un sfat participantilor cu masini inchise la culoare.
  7. Atentie pentru cei care au culori inchise. Daca adunati mizerie de pe drumul pana la Bran pe masina, in special zgura sau nisip, nu va sfatuiesc sa faceti ce zice @danielcojocar mai sus. Dupa spalare, veti vedea in soare o minunatie de zgarieturi foarte fine avand forma directiei in care ati frecat mizeria. De dat jos, se dau jos foarte usor fara a lasa urme.
  8. Stii ca l-am dat si eu jos dupa discutia de la Nucsoara. Nu a scazut consumul. In schimb, dimineata cu motorul rece turatia la relanti statea ceva mai sus si avea unele mici oscilatii. Chiar si dupa ce se mai incalzea, turatia motorului tot statea ceva mai sus decat cu chip-ul. Se simtea si lipsa de putere la depasiri (ma obisnuisem cu). Singura imbunatatire sesizata fara, se incalzeste mai repede motorul (ajunge mai repede la 2 linii). Pana la urma l-am pus la loc.
  9. De antigelul Dacia am auzit lucruri bune si de la neposesori. Am auzit oameni cu off-radere care ziceau ca antigelul Dacia e cel mai bun, deoarece fierbe la temperaturi mai mari decat altele.
  10. Eu nici n-am scos dusterul atunci, am incercat sa fac partie, dar zapada era prea "batuta" de la viscol si riscam sa raman suspendat de tot. Alea au fost suspendate cu cauciucuri de iarna, iar ala cu ML-ul cauciucuri de iarna noi, si cu toate sistemele automate pe el, inclusiv autoblocant, a sapat pana la asfalt pana a dat de gheata undeva in coborare. P.S.: nu le-am comparat cu Dusterul ), era o reactie la copy-paste-ul de mai sus.
  11. Asa am vazut si eu un Freelander si un Land Cruiser suspendat in prima repriza de viscol, si am impins si pe unul cu un ML la care se invarteau toate 4 rotile in gol. Decat una din astea mai bine un bemveu la mana a 5-a ca ramai impotmolit la fel.
  12. Daca batea vantul tare afara si era frig, nu cred ca este anormal sa fi inghetat aburul pe geamurile din spate. In spate nu ai nici o gura de ventilatie care sa bata direct in geam.
  13. Daca mergi cu atentie sunt ok allseason-urile stock, am urcat noi la Rau Sadului cu ele, si la Bolboci pe drum destul de alunecos. Daca vrei sa "te dai" ceva "mai tare", clar trebuie de iarna. P.S: n-as da all-season-urile actuale, AT , pe un cauciuc de iarna.
  14. Ar fi bun de specificat in titlul topicului ca sunt pt facelift. Daca erau pt cele vechi mai mergeau, cu toate ca sunt cam scumpe, dar nu vad de ce si-ar schimba cineva farurile de pe o masina noua (facelift), cu altele care nici macar nu arata la fel de bine ca farurile originale. Parerea mea...
  15. Eu m-am dus la un magazin de piese auto (in Galati avem o zona unde sunt multe astfel de magazine) si am cerut ceva sa se potriveasca la Duster. Am luat ce mi-a dat vanzatorul. Nu am dat mult pe ele (cat am dat nu mai stiu ca le am de 1 an si ceva, dar nu au fost scumpe), si scria si Renault pe cutie.
  16. Prea scump, mai ales ca trebuie sa mai dai bani separat si pe xenon. In plus sunt pe fond alb, noi astia cu 4x4 ne-am cam invatat cu farurile pe fundal negru
×
×
  • Creează nouă...