rgabir1

Zgomot fata la franare (cu balans) - amortizoare?

Postări Recomandate

Salut,

Am observat si eu la al meu 1.6 4x4 - cam de o luna on zgomot ( mecanic) atunci cand franez (de obicei cand ma apropii de semafor). Am aprox 6000km facuti in 5luni - majoritatea in Bucuresti.

Mai exact se aude cand masina intra in balansul acela produs de franare. Daca masina nu are balans - nu se aude!

Si mai mult - apare cam dupa 5min de rulare - nu chiar imediat.

Am fost cu ea la garantie - si inginerul auzind zgomotul - a zis ca e zgomot "normal" si sa astept sa se mai aseze tablele :). Mie imi pare ca n-au chef sa investigheze...

Se mai aude la cineva acest zgomot?

Numai bine,

Gabi

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La mine nu se balanseaza, nu zdrangane (decat ceva prin portbagaj dar inca nu am gasit ce), franeaza normal, chiar bine dupa parerea mea. Singura zdranganeala e zgomotul ca de planetara demolata care se aude dimineata la plecare, cam dupa 10-15m, dupa care dispare rapid.

A, si am uitat, daca s-a incalzit un pic motorul si o turezi brusc de cateva ori pe loc se aude un "raget" fain de tot dat de rezonanta tobei, unii platesc bani grei sa auda asemenea sunete, eu (poate si alti posesori de duster) au acest zgomot "moca".

Partajează acest post

Link spre post

Mda - am venit astazi de la Dacoserv - si cei de acolo mi-au zis ca zgomotul e produs de frecarea la amortizoare - ca atinge masca aceea fierul propriu-zis din amortizor.

Am vazut la toate Dusterele la care m-am uitat - ca fiecare amortizor are 2 dungi create in urma frecarii mecanice.

Deci "asa face toate".

Presupun ca zgomotul o sa dispara cand se freaca suficient de mult.

Partajează acest post

Link spre post

am si eu un zgomot pe dreapta fata, se manifesta ca un "tupanit"-zgomot ca atunci cind sare o piatra de sub roata.

Se aude la frinare brusca cind prinde si o mica denivelare sau la plecarea de pe loc.

verificat bieleta, suspensie, etrier, placute si nimic...

Partajează acest post

Link spre post

Dreapta faţă oare? A mea are 3săptămâni şi n-o aud să troncāne în vre-un fel dar are în traversa faţă, în dreapta o greutate, presupun de echlibrare(nevopsita). La ce o folosi. Benzină 4x4

Partajează acest post

Link spre post

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.