Sari la conținut

Postări Recomandate

Off-Topic: Cam in toate service-urile (autorizate, neautorizate, reprezentante samd.) pretul vopsirii unui ELEMENT (pentru ca asa se calculeaza pretul) se invarte in jurul sumei de 100euro. De exemplu la Casa Auto Mercedes este 500 Ron, la un service neautorizat multimarca e 400 Ron.

Cum au spus si alti colegi mai sus, pretul reflecta 90% manopera si 10% pretul vopselei.

Plasticul are alta pregatire si alt tratament post-vopsire decat tabla, dar volumul de munca e acelasi.

 

Nu spune nimeni ca nu poate "Nea Gigi" sa vopseasca un element cu aspiratorul "pe invers" la 50 de lei, dar asta nu inseamna ca "Nea Gigi" are sprit chit, lac, cuptor, mediu steril anti-praf samd, si ca acel element nu va arata ca vopsit cu tempera. (Iar prima ploaie va lua cu ea si jumatate din vopsea).

 

Pretul este cel corect, dictat de piata.

 

* "Nea Gigi" este un nume fictiv, sper ca nu exista vreun "Nea Gigi" pe forum care sa se simta stanjenit. :)

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 781
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Recomand user-ul PLANETARA. Am comandat si eu cate ceva pentru al meu Duster. Ieri am facut plata, astazi am avut reperele. Foarte prompt si la telefon si la sms si la livrare. Cateva poze cu noii "

nu am acele stergatoare   reper nou janta aliaj model "haru" cod:403000351r 1600 lei. set (4 buc)

Am comandat cateva piese pentru Duster de la colegul PLANETARA. In ciuda faptuluiu ca le-am comandat seara in regim de super urgenta, colegul nostru a onorat comanda a doua zi pana in ora 10.00 AM as

Posted Images

Daca ai vedea cum se pregateste elementul de PLASTIC, la un service autorizat si ca in cuptor se usuca ELEMENTELE DE PLASTIC, te inseli amarnic.Sa nu mai spun de ,,mediu steril,, sau cum spuneai de sprit chit ( la plastic niciodata ). La achizitionare, la vopsea se da si lac si intaritor. Conteaza foarte mult si felul vopselei ( se foloseste cea pe baza de diluant).

Sunt ateliere de vopsit si tinichigerie auto, cu meseriasi foarte buni. Apropo de ,, Nea Gigi ,, - face meseria de vreo 20 de ani si are atelierul propriu - utilat complet si foarte modern.

Am folosit procedeele descrise mai sus - vopsit la ,, Nea Gigi ,, - 3 ani si vopseaua este impecabila. PRETURI SUPER OK si clienti la ,,Nea Gigi,, cu programare.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai vedea cum se pregateste elementul de PLASTIC, la un service autorizat si ca in cuptor se usuca ELEMENTELE DE PLASTIC, te inseli amarnic.Sa nu mai spun de ,,mediu steril,, sau cum spuneai de sprit chit ( la plastic niciodata ). La achizitionare, la vopsea se da si lac si intaritor. Conteaza foarte mult si felul vopselei ( se foloseste cea pe baza de diluant).

Sunt ateliere de vopsit si tinichigerie auto, cu meseriasi foarte buni. Apropo de ,, Nea Gigi ,, - face meseria de vreo 20 de ani si are atelierul propriu - utilat complet si foarte modern.

Am folosit procedeele descrise mai sus - vopsit la ,, Nea Gigi ,, - 3 ani si vopseaua este impecabila. PRETURI SUPER OK si clienti la ,,Nea Gigi,, cu programare.

 

Asa mi-a spus si mie ca a lucrat ca la carte ...

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca era vopsit corect din start, nu mai trebuia sa inventezi inventii si inovatii cu guta de peste, agrafe si elastice, ca nu suntem McGyver.

 

@SANDOKAN Daca recitesti postul meu, ai sa vezi ca acolo scrie "Plasticul are alta pregatire si alt tratament post-vopsire decat tabla, dar volumul de munca e acelasi."

Atata lucru stiu si eu ca nu dai cu sprit chit pe plastic :)

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Acum ce pot sa mai fac, sa-l dau jos si risc sa-l deformez...

 

tai cu ata de undita,bagi de jur imprejur si nu se deformeaza

 

Dacă e lipit cu ce a venit... Doar că e cam dificil de băgat ață pe forma respectivă.

Cel mai bine ajutat de un pistol cu aer cald.

Dacă ai folosit un alt chit/adeziv așa cum se mai recomandă câteodată o să fie mult mai greu...

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...