Sari la conținut

schimb ulei diferential spate , diferential cutie , cutie de viteze


Postări Recomandate

Unde scrie de 200.000 km ? In ce manual ?

Iar ce recomanda producatorul, nu e neaparat si solutia cea mai buna pentru masina.

Ca info, nici un producator de masini nu traieste din vanzarile de masini noi, ci din piesele de mentenanta, deci din serviciile post-vanzare.

 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 27
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Zile cu activitate crescuta

Top participanti la discutie

Postari populare

O regulă nescrisă zice că întâi probezi desfiletarea bușonului de umplere, apoi cel de golire - logica fiind că, prin cel de umplere, la nevoie, poți și scoate lichid dar prin cel de golire e cam greu

@SLD asa este, in cutia de viteze TL8 intra 2L de ulei TransElf TRJ75W80 sau NFJ75W80 (acum se gaseste NFX) iar in puntea spate (diferențial si modul) intra 0.8L respectiv 0.55L (XFE) de ulei TransElf

Cum busoanele le-ai stricat, poți încerca încălzire locală(torță) sau în extremis sudate piulițe pe bușoane și reîncercat  

Posted Images

Da nu 200 ,165000 pt cutie automata cei drept ...la diferential ,cutie de transfer nu se schimba NICIODATA se verifica doar schimba daca e cazul ! Da la cutie din 50 in 50 mii .....imi aminteam eu ceva dar nu exact . Producatori de masini nu produc uleiuri ,din ce am observat din discutiI de manopera  sau mentenanta in service nu e cazul aicea .  Oricum ideea era ca le schimba mult prea curÂnd ,des sau degeaba!  Rau nu e nu ma intelegeti gresit dar..........

 

Screenshot 2022-07-22 at 21-10-17 99500_81A10_01E_1.book - 99500_81A10_01E_1.pdf.png

Editat de Mak
  • Like 1
  • Trist 1
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 2 months later...

Salutare :)

M-ar interesa sa fac in perioada urmatoare schimbul de ulei la cutia de viteze. Am varianta de motor 1.6 benzina 114 cp 4x2, iar cutia de viteze este de tipul JR(5) din ce informatii am gasit eu.

Uleiul recomandat ar fi ELF NFX SAE 75W, dar m-ar tenta sa folosesc un ulei Ravenol (am folosit ulei de motor de la ei si sunt foarte multumit). In configuratorul producatorului este indicat Ravenol MTF3 75W, dar din cate am citit nu are aprobarea Renault. Specificatiile acestui ulei sunt totusi destul de apropiate de cele ale ELF NFX..

Singurul ulei Ravenol cu aprobare Renault pe care l-am gasit este Ravenol SSG LKW 75W80 :roll:

Ce uleiuri imi puteti recomanda in afara de clasicul ELF NFX ?

Editat de andrei_s
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...