Sari la conținut

Postări Recomandate

Buna ziua.

Locuiesc in Germania si am discutat cu niste posesori de Duster care afirma ca urmatorul an s.ar prepara un facelift si probabil mult asteptata cutie automata.

Nu sunt informatii oficiale precizez, pentru a nu aparea polemici.

Va salut

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E posibil pentru daca ne uitam in industria automotiva, cam trei ani e durata de viata a unui model din zilele noastre si apoi inca 3 ani facelift-ul.

Link spre post

In Brazilia, deja era produs Duster cu cutie automata de mai bine de un an.

Acum vre-o luna am vazut chiar si in Romania un Logan nou cu cutie automata.

Link spre post

La salonul auto de la Bruxelles din acest an a fost prezentat Duster TCe 100 Eco-G.

Este TCe ul  de anul trecut cu combustibil mixt benzina si LPG, 100 cai. 170 Nm ( fata de precedent 160 Nm )

Se pare ca este raspunsul Daciei la normele severe de poluare.

https://autoblog.md/premiera-dacia-introduce-motorizarea-tce-100-eco-g-pe-duster-si-ulterior-pe-aproape-toate-modelele-din-gama/

Editat de ISZY56
tantalau
Link spre post
  • 7 months later...

Masina nu este o investitie, din contra este o cheltuiala, cumpararea unei masini este cea mai proasta investitie....nu intru in detalii.

daca rezista in timp :gandire:, doar timpul ne-o va demonstra ! :P

• Like 1
  • Trist 1
Link spre post

Depinde ce intelege fiecare prin "in timp". Unii vor ca masina sa-i tina 4-5-6 ani, timp in care aduna 150-200.000 km, iar altii vor sa lase masina mostenire copiilor peste 10-12 ani, eventual cu 500-600.000+ km.

A mea e Ph2 din iulie 2016 si are aproape 100.000 km, fara probleme majore. Ma astept sa mai tina lejer inca 4 ani si 100.000 km, cata vreme am grija de ea.

Din punctul meu de vedere, orice masina moderna (chiar si Dacia, asa low-cost cum este ea) ajunge fara probleme la 200.000 km daca faci reviziile la timp (chiar mai repede, la noi - preferabil la 12-15.000 km si nu la ultra-optimistul 20.000 km sau chiar 30.000 km, cum recomanda producatorul). Mai sus de 300.000 km e loterie, dupa parerea mea, ca deja trece de limita pentru care a fost proiectata. Producatorii nu mai fac masinile sa tina prea multe sute de mii de km, ca nu e profitabil pentru ei, iar marea majoritate a cumparatorilor oricum schimba masina la 4-5 ani, din diverse motive (motoare mai eficiente, tehnologie mai noua in interior, protectie mai buna la accident etc.). De la al doilea proprietar incolo nu mai e treaba producatorului, asa ca proiecteaza undeva la mijloc: nici sa pice imediat dupa garantie, dar nici sa tina 10 ani.

Link spre post

Daca ma tine 10 ani fara investiții majore pentru mine e suficient..In primul rand sa nu pierd uleiul in mod misterios!:))

• Like 2
  • Haha 1
Link spre post

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...