Sari la conținut

Problema alerta unghi mort


Postări Recomandate

Oglinda a fost distrusă complet - m-am pupat oglindă-n oglindă cu un Qashqai, a rămas numai ciotul. Erau niște fire smulse pe-acolo, dar nu le-am numărat. Plus că am aruncat deja ciotul. Aș putea să mă uit la cea din dreapta să văd ce fire sunt acolo?

Ca să ajung la mufele astea noi - ar trebui să dau jos iar fața de la ușa. N-a fost ușor, și-am rupt și 2 brăduți. E și altă modalitate să verific firele de la LED? Să dau jos sticla oglinzii? Sau carcasa de plastic din spate?

Pe sticla de oglindă e pictat semnul ăla cu unghi mort - dar dacă nu e LED-ul, sau e defect? Ce-ar fi de făcut?

Mersi!

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La cea din dreapta ai firele din stânga + 2 fire sondă de temperatură.

1) oglinda nu are led

2) oglinda are led cablat aiurea

3) ledul e ars

Verificare funcționare leduri via diagnoză, dar asta înseamnă să fie cablate corect (în cazul tău stânga).

P.S. Poziționarea mufelor e mai ciudată, dar nu e de speriat - mă rog, am câteva retrofituri de sisteme multi view camera la activ deci nu-mi pare greu de dat jos fața de ușă

 

 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 5 ore, ig2109 a spus:

 

Știu că e mai vechi topicul - dar ai rezolvat ceva? Mi-a apărut și mie aceeași problemă de curând... 

 

Da, am rezolvat, au desfacut oglinda si au descoperit un contact imperfect, m-am bucurat ca nu a fost ceva mai grav.. 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 2 years later...

Salutare tuturor.

Am o intrebare: este posibil sa se monteze pe duster 2 avertizor de unghi mort dupa ce acesta a iesit din fabrica?

Intreb asta deoarece am bachizitionat un duster 2 din 2019.

Proprietarul anterior in momentul achizitiei, nu a vazut oportuna montarea pe masina a unor gajeturi suplimentare, dar eu le-as monta daca ar fi posibil.

Sunt constient ca probabil va trebui sa schimb cate una-alta pe masina ...

Si daca tot pun intrebari as pune aici aceasi intrebare si pentru camerele multiview.

Daca aveti careva informatii concrete, v-as fi recunoscator daca le-at partaja.

Multumesc.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 2 years later...

Am si eu aceeasi problema cu aceeasi mesaj si mi s-a spus ca 2 senzori nu functioneaza dupa verificarea cu testerul. Am cumparat altii din China si nu s-a rezolvat nimic. 2pcs 284389618R Blind Spot Parking Sensor. Ce model de senzori aveti va rog ca la mine nu au functionat si masina am cumparat-o second hand si nu am siguranta ca sunt senzorii oficiali? Detin un Duster 1.6 cu GPL din 2019. Multumesc. Un sfat ar fi apreciat.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


  • Susține forumul

    Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

    și vei susține forumul.

    Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

    De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere.

  • Inregistrare/Autentificare

    Pentru a putea posta, te rugam sa te inregistrezi / autentifici.

  • ForumDuster.ro pe Facebook

  • Topicuri

  • Postări

    • Tu ai patit cum am avut si eu o speță! La reprezentanta Skoda..la ITP..Ca de ce la cauciucurile de iarna nu am indice de viteza V sau mai mare? Eu aveam T. Mi.am dat seama ca dorea si el o mica șpagă.. Nu am mai apelat la ei! 
    • Nu Nemultumirea este pentru ca: 1. Am schimbat anul trecut bieleta (pipa) dreapta la reprezentanta cu piesa cumparata de la reprezentanta, am facut geometria si am trecut inspectia itp in ziua respectiva la statia itp din cadrul reprezentantei. Masina avea 74000 Km. Anul acesta tot la statia itp respectiva si tot inginerul acela mi-a spus ca nu ma trece daca nu inlocuiesc bieleta (pipa) drepta. Masina are 78000 Km si a fost condusa (cu grija) numai de mine. Nu mi se pare ok sa-mi ceara sa schimb piesa dupa 4000 Km; 2. Anul trecut nu mi-a spus nimic de flansele de la amortizoarele fata. Acum mi-a spus ca nu ma trece daca nu le schimb. Inteleg ca masina este veche (19 ani) dar nici anul trecut nu era noua. Putea sa ma avertizeze ca trebuiesc inlocuite si chiar le schimbam intr-un interval de un an (la reprezentanta si cu piese de la reprezentanta - cum am si facut acum). Masina este pastrata in conditii foarte bune, la temperatura de 15-20 grade tot anul si fara soare. Cat putea sa imbatraneasca cauciucul de la flanse daca anul trecut a fost cat de cat bun - dovada ca nu am primit nicio atentionare.  Mi-a spus ca ar fi bine sa inlocuiesc si amortizoarele deoarece nu mai sunt noi si tot platesc manopera pentru flanse. Aici am inteles si o sa le schimb dar nu imediat. Nu a fost o cerinta ca sa ma treca la inspectie. A fost doar o avertizare. Inteleg asta. Desi mecanicul cand a inlocuit flansele mi-a spus ca amortizoarele sun incat bune.   (Daca platesc gazele ca sa tin la caldura un Logan vechi nu are rost sa vorbim de bani.)   (Am mers cu Skoda 120 L, fabricata in 1978, prin toata tara, inclusiv pe Transfagarasan. O masina buna si sigura.)
    • in curand vinzi cu tot cu Duster Mi-am facut socotelile -raman doar la bare, cutia nu mi intra deloc in buget .  Daca cineva vrea cutia..raman in cursa:)Daca nu - spor la vanzare!
    • Cum ai vrea sa apară in anunț? Ceva mai concis. 
    • Buna ziua! As dori sa modific anuntul pentru ca nu prea gasesc bare transversale care si fie compatibile cu trpa panoramica de la Bigtser. Prin urmare am de vanzare si o cutie Thule cu setul de genti aferent: 1 x Set de genti Thule GoPack 8006 pentru cutiile portbagaj (Cod pachet: TA8006)       1 x Thule WingBar Edge gri - TA9581 (Cod pachet: TA9581)       1 x Cutie portbagaj Thule Force XT L Negru Mat (Cod pachet: TA6357)   Cutia folosita doar de cateva ori. Vand doar impreuna pentru 2000 RON tot pacehtul. Nu este negociabil.  
×
×
  • Creează nouă...