Sari la conținut

Declupare 4x4


Postări Recomandate

Salutare!

 

Am incercat sa aflu raspuns, prin. ”cautare”, dar fara rezulat pozitiv.

 

Am auzit ca in modul 4x4( nu stiu daca auto sau lock) decupleaza tractiunea spate.

1. S-a rezolvat problema?

2. Care era cauza?

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La toate sistemele similare cu al Duster-ului (adică fără diferențial central și cu un cuplaj temporar al punții spate), la o anumită viteză, se decuplează puntea spate.

Că vorbim de Duster, Qashqai, freelander, RAV4, TT, golf R, A45 AMG etc., la toate se întâmplă asta. Deoarece nu există un diferențial central, iar cardanul se învârte cu o turație constantă față de turația diferențialului față, deci pentru siguranță și pentru a preveni problemele angrenajului spate se interpune un cuplaj (electromagnetic, vascocuplaj etc.) care, in anumite condiții, să transmită rotația cardanului către diferențialul spate.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 oră, cristic1982 a spus:

De fapt trece pe la 40-50 km/h.

am 1,5 dci 2018 si pana nu ating 80-90 nu imi decupleaza 4wd lock am testat ....nu stiu in altecazuri dar la mine asa se comporta

lafel cablocarea usilor panala 10km/h nu le blocheaza cand atinge 10km/h se blocheaza usile 

poate ne spui ce model de duster ai, ce setari ai facut de trece cand ai 40-50km/h?

chiar sunt curios.

Drumuri bune!

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 19 ore, Stef13 a spus:

3. Unde ai auzit?

Azi am avut timp de navigat:

https://www.daciaclub.ro/index.php?s=60a810b9cff07afb1c41cdd173da09c7&showtopic=195190&st=0

 

 

 

Doar doua exemple.

 

 

Acum 3 ore, MAK a spus:

Eu cu rotile bracate si pe lock mi.a decuplat(sarit).

E firesc, fiind cuplare nonmecanica. Pentru protectia lantului homocinematic fata. 

 

Eu citisem undeva ca se incinge( nu stiu ce, de aceea intrebam) si apoi trebuie asteptat pentru racire, apoi cupleaza din nou 4x4.

 

Cunosc functionarea sistemului clasic 4x4, fiind detinator de Grand Vitara 1  si fost detinator de Vitara(a.f. 1996).

Am vazut si schema de distributie  existenta pe Duster. Dar acea incalzire de care citisem, care genereaza decuplarea puntii spate, pare a fi un defect de fabricatie, asa intuiesc. 

Editat de Nic
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


×
×
  • Creează nouă...