Sari la conținut

eliadib

Alb de Bacau

Postări Recomandate

Update la 10k KM - ma declar foarte multumit, in afra de problema la tabloul de bord - avarie motor care s-a rezolvat intre timp cu update de soft la tabloul de bord si de rontaitul care se aude dupa 50 de KM/h... doar in sarcina, totul e superb, nu regret nici o secunda alegerea facuta. 

La consum, deasemenea ma declar multumit, ultima cursa facuta - Bacau - Brasov (pe Oituz) - Zarnesti - Magura - Zarnesti - Brasov - Timisul de Jos - Brasov - Zarnesti - Magura - Moeciu - Bran - Sinaia (DN1) - lacul Bolboci, Transbucegi, Sinaia (DN1) - Zarnesti - Magura - Zarnesti - Prejmer - Sfantu Gheorge - Lacul Sf. Ana - Baile Balvanios - Tg Secuiesc - Oituz - Bacau - in total 800 si ceva de KM, drum de munte asa cum se vede, portbagaj full, 3 persaoane permanent in masina - medie de 7.0 l/100KM,  medie de viteza 44.7 KM/h, mie, personal mi se pare minunat acest consum pentru 1.6. Probabil ca real e undeva la 7.5 l/100KM, chiar si asa tot mi se pare OK.

In rest aceiasi parere pe care am relatat-o mai sus.

Faza cu zgariatul plasticului de pe stalp can dau drumul la centura am rezolvat-o cu un autocolant negru... parca e de acolo... ornamentul antiderapant... m-am obisnuit cu el :), scaunul de la sofer... tre sa mai fac o vizita la service... dar, overall, mi se pare o alegere chibzuita.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ceva poze pe unde ii sta bine Dusterului:

- Durau spre Izvorul Muntelui (Axial) un pic iesit de pe traseu :)

Drumuri bune sa avem cu totii.

IMG_20190831_170852.jpg

IMG_20190831_170913.jpg

IMG_20190831_171104.jpg

IMG_20190831_173342.jpg

IMG_20190831_173404.jpg

Partajează acest post

Link spre post

Să o folosiți sănătoși!

Frumușel ... Dusterica ... 🤩

Și eu cam același consum scot ...;

Cca 7% extraurban ... ;

8% cu AC ;

9 - 10 % urban;

1.6 16 V din 2011 ;

Și tot din ... Bacău 😁 ;

Prima poză ... este din fața Dedeman BC?

Ai cumpărat o de la ei?

Ce impresie au făcut?

Mă bate gândul să- l schimb pe actualul cu noul tce 150 ...;

De aceea mă interesează cum au decurs tratativele cu ei ... ;

Discount, ceva?!?

Mulțumesc!

Editat de quarelin

Partajează acest post

Link spre post

@eliadib, cum se mai merge pe Axial? S-au mai unit craterele între ele? Drumul ala a rămas singură alternativă directă spre Durau dinspre Piatra Neamț. Varianta prin Poiana Teiului e in reparație pe durata nedeterminată. 

Partajează acest post

Link spre post

@eliadib Sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de masina.!

@quarelin Ai k4m, un motor superfiabil. Treci pe GPL si nu o mai dai !

Partajează acest post

Link spre post

Ca sa ma bag si eu in vorba. @taviro are mare dreptate.De ce sa dai ceva ce functioneaza si cu Unisol?E un motor ce si.a dovedit fiabilitatea!

Partajează acest post

Link spre post
La 07.09.2019 la 2:08, quarelin a spus:

Să o folosiți sănătoși!

Frumușel ... Dusterica ... 🤩

Și eu cam același consum scot ...;

Cca 7% extraurban ... ;

8% cu AC ;

9 - 10 % urban;

1.6 16 V din 2011 ;

Și tot din ... Bacău 😁 ;

Prima poză ... este din fața Dedeman BC?

Ai cumpărat o de la ei?

Ce impresie au făcut?

Mă bate gândul să- l schimb pe actualul cu noul tce 150 ...;

De aceea mă interesează cum au decurs tratativele cu ei ... ;

Discount, ceva?!?

Mulțumesc!

Mulțumesc mult! 

Incantat de cunoștință.

Da, prima poza e în fata la dedeman Bacău, de unde am cumpărat-o. 

Legat de impresie, cam 9 din 10, overall e ok. 

Ideea e ca sunt cam aerieni, sunt informații pe care nu prea le știau la acel moment legat de motorizare, în oferta scria sce115, eu citeam si vedeam ca e sce114, întrebam, dar nu prea stia ce sa îmi zică tanti. În afara de asta am mai avut o surpriză neplăcută cu firma lor de finanțare care mi-a zis ca nu sunt eligibil avand venituri din PFA în caoditiile în care venitul e ok, în fine, a fost ok și asa pt ca m-a ambiționat sa o iau cu banul jos și am scăpat de dobânzi. În rest nu prea aveau habar de statusul sasiului, adică dacă e încă pe linie, sau ieșită de pe linie și gata de livrare, nu prea aveau habar de statusul comenzii, dar surpriza a fost plăcută ca a venit totuși cu câteva zile înainte de data estimata, doar ca nu am putut-o lua în ziua în care a venit, ca nu era pregătită... Any way, over all ok. 

Discount a fost cel de baza de 500 EUR la momentul respectiv, acum nu mai știu ce mai e. 

Și pe mine ma bate gândul sa îl dau pe asta și sa iau tce 1.3 de 150 cp, dar aștept sa se maturizeze puțin motorul si apoi dacă va mai fi în oferta ma bate gândul sa îl schimb. 

Drumuri bune! 

La 07.09.2019 la 8:03, Stef13 a spus:

@eliadib, cum se mai merge pe Axial? S-au mai unit craterele între ele? Drumul ala a rămas singură alternativă directă spre Durau dinspre Piatra Neamț. Varianta prin Poiana Teiului e in reparație pe durata nedeterminată. 

Groaznic, de la Durau primii 6 km, rezonabil, restul varza, nu e o problema pt duster, face față cu brio, doar ca bucșe... pivoți... Te doare sufletul, cel puțin pe mine ma doare rău când trec prin fiecare gaura... 

Acum 15 ore, taviro a spus:

@eliadib Sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de masina.!

Mulțumesc, asemenea! 

acum 1 oră, Mak a spus:

Ca sa ma bag si eu in vorba. @taviro are mare dreptate.De ce sa dai ceva ce functioneaza si cu Unisol?E un motor ce si.a dovedit fiabilitatea!

Eh, pentru câțiva căluți în plus și un cuplu un pic mai bun :)

Încă ceva ce am uitat sa menționez, mi-am extins garanția la 5 ani, pt 750 de lei mi se pare un chilipir. În caz ca se intampla ceva mi se pare mai ok sa îl repar pe banii lor, bine înțeles, ceva ce tine de garanție. 

Editat de eliadib

Partajează acest post

Link spre post
Acum 4 ore, eliadib a spus:

Groaznic, de la Durau primii 6 km, rezonabil, restul varza, nu e o problema pt duster, face față cu brio, doar ca bucșe... pivoți... Te doare sufletul, cel puțin pe mine ma doare rău când trec prin fiecare gaura... 

Aici gresesti. Ai luat o masina care rezista foarte bine la drumuri mai grele. Eu am ajuns la 73k km cu ea si a vazut destule drumuri forestiere proaste. Nu mai zic de albii de rauri.... Nu am schimbat nimic inca, nu bate, nu s-a slabit nimic. Mai rau ma doare mijlocul dupa 1-2 ore de sarit prin gropi decat sufletu.'... Masina rezista !

Ai sa ajungi sa apreciezi drumurile asfaltate cu gropi !!!!

PS: Am avut si eu garantie extinsa. Inutil, cat m-am straduit sa stric masina pe drumuri proaste nu am reusit... Insa am pierdut cel putin 3 ani in care puteam sa pun GPL...

Editat de taviro

Partajează acest post

Link spre post

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...