Sari la conținut

Bogdan19

Prima revizie Dacia Duster

Postări Recomandate

Dci?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 08.04.2019 la 14:00, Kidu a spus:

Nu are niciunul dintre voi programul "Dacia All Inclusive - 5 ani fara griji"?

Nu cred ca se aplica la duster

La 08.04.2019 la 10:21, Texin a spus:

Verificare tehnica in cazul unui autoturism nou e valabil 3 ani.

Recent am fost la serviz Dacia cu Duster 2018 , dci.

Schimb ulei +filtru ulei, filtru particule , filtru aer + diagnostizare computerizata pt verificarea starii filtrului de particule , total 870 lei.

Te-au facut baietii original, piesele costa sub 400 lei iar manopera in jur de 130 lei, restul ai platit pentru lipsa ta de infornare

Partajează acest post

Link spre post

@ionuts, deocamdata sunt la a 6-a masina noua. In ultimii 15 ani am tot avut de-a face cu revizii in garantie, deci as indrazni sa spun ca nu-s chiar prost informat.

Inainte sa ne tot numesti fraieri (mai mult sau mai putin pe ocolite), posteaza pentru comparatie si facturile de la reviziile masinii sau masinilor tale, sa vedem despre ce tot mananci vorbesti acolo..

Partajează acest post

Link spre post

Ti-am dat o informatie, si tot o repet, si anume ca garantia inseamna sa faci revizia la un service autorizat pt masina ta , adica manopera autorizata. Piesele poti sa le ieide unde vrei tu cu conditia sa fie de origine. 

Ce sa demonstrez eu? Ca manopera + piesele nu fac 800 lei? 

O sa fac prima revizie la dci peste o luna

La 0.9tce  5 revizii in reprezentanta au costat fiecare intre 320 si 360 lei

Piesele costa 357 lei pe emag , ce zici pana la 800 este manopera ? :):):)

Partajează acest post

Link spre post
Acum 15 ore, ionuts a spus:

Nu cred ca se aplica la duster

Cum sa nu se aplice? Eu beneficiez de programul asta insa inca nu am fost la prima revizie si eram foarte curios daca a mai fost cineva ce beneficiaza de programul asta si daca a avut de plata ceva.

Din ce stiu eu, filtrele si uleiurile + manopera sunt incluse, placutele de frana nu.

Editat de Kidu

Partajează acest post

Link spre post

Buna ziua. Stie cineva unde gasesc o lista cu serviceurile autorizate Dacia? Desemenea sunt obligat pentru a nu pierde garantia sa efectuez revizia dupa 1 an la dealerul de la care am cumparat masina? Spre exemplu am gasit o oferta pe site-ul de la Serus (http://www.serus-dacia.ro/promotii-service/pachete-promotionale-de-mecanica-revizii) oferta cu 689 RON (TVA inclus) pentru Duster 1.5 DCI cu schimbarea tuturor filtrelor. La Dacoserv de unde am cumparat masina mi-au spus ca costa 800 si ceva de RON.

Partajează acest post

Link spre post

Te salut @ionuts.

Aici pe forum suntem cu totii o familie iar intr-o familie oamenii se ajuta.

"Te-au facut original" nu suna ca si cum ti-ar parea rau de ce a patit cineva sau ca si cum ai empatiza cu persoana respectiva. Si chiar daca ai avea dreptate, tot ai putea sa te exprimi intr-un mod in care poti arata compasiune, nu aroganta sau superioritate. Vorba aia: sunt oameni care se exprima atat de fain incat si daca te-ar face prost indirect, nu te-ar deranja la fel de tare pentru ca pur si simplu stiu cum sa spuna lucrurile.

Probabil ca asta a fost cel mai deranjant pentru ceilalti colegi.

@Stef13 nici o parte din mesajul tau (partea cu "mancatul") nu a fost prea respectuoasa.

Haideti sa ne comportam ca o familie, altfel, doar ca sa mai avem inca o sursa (un forum) unde sa ne putem certa/ironiza, nu cred ca si-ar mai avea sensul.

Va apreciez pe toti si ma bucur asa mult cand vad ca oamenii se ajuta intre ei. Aici nu ar trebui sa fie loc de injurii, de ironii, aici suntem toti cu acelasi scop: sa invatam unul de la altul si sa ne ajutam unul pe celalalt.

Va doresc o zi cat mai frumoasa.

Cu stima.

Partajează acest post

Link spre post

Cam toți "vinovații" au 2018 în semnătură, așa că să le explicăm:

1. Revizia e un bir ogligatoriu dacă vrei garanție

2. Revizia trebuie făcută într-un service autorizat Dacia Renault (are acces la dosarul electronic al mașinii), faptul că acel service e autorizat RAR are valoare zero pentru Dacia, la fel și stampila din manual partea de întreținere.

3. Poți face revizia cu piesele tale, dar:

a) se va consemna cu piesele clientului și în caz de probleme clientul e de vină

b) manopera pentru piesele clientului e mai mare, decât cea cu piesele lor

4. Revizia minimă pentru garanție:

ulei + filtru ulei + filtru de aer + filtru de motorină(dci) și fără filtu habitaclu.

5. În documentația primită cu mașina, e o foaie Fișă de întreținere în care scrie în ce constă o revizie - testul CLiP e inclus,  se vede că nu o citiește nimeni

PS. Se pare că în Piteștistan sunt alte prețuri, la ei piesele cresc în copaci

Editat de t0rquemada

Partajează acest post

Link spre post

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...