Sari la conținut

Vibratii suspensie + directie pe viraj


Postări Recomandate

Salutare

Am aceeasi problema, a aparut in vacanta de Sf. Maria cand am facut ceva kilometri in zona Lepsa. Deci: la coborare pante accentuate, in frana de motor si virand stanga sau revenind din viraj stanga apar vibratii care se simt foarte bine in volan. Astazi ma duc la Apan, dar nu am prea mari asteptari. La drum intins, la ses, nu apare nici o problema, asa ca nu prea am cum sa le demonstrez. Problema eu cred ca e grava, poate afecta siguranta tuturor. O zi buna

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 188
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Nu inteleg de ce puneti 2.2? Pe stick-ul lipit de caroserie scrie 2.0 pe toate (pentru utilizare normala - asfalt). Eu asa am umflat rotile si nu am nici o bataie/vibratie in roti. 0.2 e o diferenta

Cam ce-ar putea afecta (negativ sau pozitiv) o presiune in roti "setata" la valoarea recomandata de producator? 2.0 este presiunea la care toate testele facute cu aceasta masina au iesit exact asa cu

Ceea ce ati observat amandoi (un zgomot asemanator cu roata frecand un plastic) se numeste ASR si este foarte normal in momentul in care una (sau mai multe) din roti are o turatie diferita de celelalt

Posted Images

Am fost la Apan dar cum era de asteptat nu au gasit absolut nimic in neregula. Ba un "aburitor de serviciu" mi-a zis ca am trecut cu rotile peste nu stiu ce limitator al partii carosabile ! Plec duminica in zona Tg Secuiesc Miercurea Ciuc Gheorgheni, observ ce se intampla si mai vedem. As vrea sa apelez la un service autorizat Dacia din zona aceea...Ce credeti, am sanse sa ma asculte careva? Sau apelez la Dacia ? O seara buna tuturor

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am fost la Apan dar cum era de asteptat nu au gasit absolut nimic in neregula. Ba un "aburitor de serviciu" mi-a zis ca am trecut cu rotile peste nu stiu ce limitator al partii carosabile ! Plec duminica in zona Tg Secuiesc Miercurea Ciuc Gheorgheni, observ ce se intampla si mai vedem. As vrea sa apelez la un service autorizat Dacia din zona aceea...Ce credeti, am sanse sa ma asculte careva? Sau apelez la Dacia ? O seara buna tuturor

Cred ca te asculta dar in limba lor :)

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 1 month later...

Salut. Revin la problema sesizata de mine. Am fost in concediu pe traseul Braila-Buzau-DN10-Tusnad-Miercurea-Ciuc-Gheorgheni si retur. La Gheorgheni am urcat pana la Izvorul Oltului cu 5 persoane pe un drum putin zis forestier. Am mai facut ceva off-road prin zona. Bref, masina s-a comportat IREPROSABIL. Nici o vibratie, nici un zgomot suspect. Vreau sa ajung iarasi pe drumul spre Lepsa si daca apar iar vibratii... e ceva cu soseaua aceea. Toate cele bune.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 3 weeks later...

salut accelasi defect il am si eu am fost la services chiar de 2 ori si mi-au spus ca nu e nici o problema e un zgomot normal am fost la auto marcus deci nu stiu cum sa procedez dupa cum citesc cel mai probabil o sa imi sckimbe caseta de directie dar ma tem ca o data sckimbata caseta originala nu mai e la fel si cred ca tot acolo voi ajunge dupa cateva mii de km!

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
salut accelasi defect il am si eu am fost la services chiar de 2 ori si mi-au spus ca nu e nici o problema e un zgomot normal am fost la auto marcus deci nu stiu cum sa procedez dupa cum citesc cel mai probabil o sa imi sckimbe caseta de directie dar ma tem ca o data sckimbata caseta originala nu mai e la fel si cred ca tot acolo voi ajunge dupa cateva mii de km!

 

Eu am schimbat caseta, dar dupa 5000 km a reaparut vibratia , cei drept nu la fel de urat ca la prima caseta. Eu cred ca zgomotul vine si din coloana .

Deocamdata o las sa faca mai urat si mai ma duc odata.

Modelele din 2011 mai au aceasta problema?

Eram curios daca si fluieratul de la diferential s-a remediat pe noile modele.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...