Sari la conținut

Tratare Zgarieturi Superficiale


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 31
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Zile cu activitate crescuta

Top participanti la discutie

Postari populare

pretul ptr polishat se ia si in functie de culoare(culorile inchise costa mai mult),protectia ceramica poate tine 18luni pret de la 200- 600 lei.prodetailing,ingrijireauto

Exista si produse profesionale care duc pana la 2 ani daca sunt aplicate corect. Intentionez sa folosesc CQuart (l-am mai folosit) cat de curand posibil. E mai usor (si bine) cand e masina noua.  

Poti sa-i dai un polish.... da' nu te sfatuiesc sa apelezi la Casco! Acum, nu stiu daca ai si fransiza dar... un polisat profesional (in 3 pasi) costa mai putin de 100 eur (cam 300-350 ron) pentru to

Posted Images

recomand sa nu faceti polish prea des...se reduce stratul de lac deasupra vopselei, si din ce in ce mai usor vopseaua "se va ciobi". ptr zgarieturile foarte fine/superficiale ale lacului, eu mai frecam masina cu o carpa fina inmuiata in benzina... dispareau, sau se atenuau semnificativ urmele... daca sunt mai profunde urmele, nu iese decat la polish...

oricum vei mai prinde pietricele/nisip pe capota de pe drumurile patriei, mai faci o iesire in natura, ii mai tragi niste zgarieturi de la ceva crengi.... zgarieturile facute de "binevoitori" nu le includem in discutie....

 

mai las-o 1-2 ani, se aduna mai multe semne si atunci mergi la un polish mai sanatos... intr-adevar pe negru se vede mai tare...dar dupa polish se vor vedea din nou urmatoarele zgarieturi la fel de tare... acuma tu stii cat de tare te enerveaza banii, dar parca 300RON dupa fiecare iesire prin padure nu-mi vine sa dau doar ca sa arate "ca noua" masina...

pe masina de oras ma gandeam s-o duc anul asta (e al8lea an de cand o am...de noua) la un polish...tot pe motiv de zgarieturi intentionate/neintentionate/nisip/pietricele de pe drum, etc... dar n-am mai apucat ca intre timp m-o trosnit unul din spate si a trebuit sa merg la tinichigiu intre timp...

 

parerea mea.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Kidu, ce zici tu e de bun simt si ai perfecta dreptate. Pe de alta parte tratamentul preventiv ceramic nu are treaba cu (si nu e conditionat de) polish.

 

Idea e (daca se poate) sa fie facut inainte de a fi necesar polish. Sau imediat dupa. Oricum polish ala la fiecare trecere mai ia nitel din stratul de lac asa ca prea multe or sa faca masina varza :(

 

Ce pot sa va spun din experienta e ca tratamentul cu cquart elimina complet zgarieturile mici si cu rezultate foarte bune chiar si pe alea medii.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 2 months later...

@mugur, poti da un nume de CQuart ( eu am gasit cquart uk sau asa ceva) si de unde il achizitionezi ? Ai dat pana la urma pe duster cu el ? Ai curatat cu ceva, inainte, vopseaua ?

In caz ca ai ceva zgarieturi fine in vopsea si s-a adunat ceva murdarie in ele cu ce le cureti? sau punctele de bitum de la "asfaltagii" ?

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In caz ca ai ceva zgarieturi fine in vopsea si s-a adunat ceva murdarie in ele cu ce le cureti? sau punctele de bitum de la "asfaltagii" ?

 

Pentru murdaria adunata in zgarieturi sau in porii vopselei se face decontaminare cu argila. Iar pentru punctele de bitum se poate folosi fara probleme benzina.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@mugur, poti da un nume de CQuart ( eu am gasit cquart uk sau asa ceva) si de unde il achizitionezi ? Ai dat pana la urma pe duster cu el ? Ai curatat cu ceva, inainte, vopseaua ?

In caz ca ai ceva zgarieturi fine in vopsea si s-a adunat ceva murdarie in ele cu ce le cureti? sau punctele de bitum de la "asfaltagii" ?

 

revin cu detalii cand ajung acasa.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...