Sari la conținut

Putina Noroiala De Rusalii?


Postări Recomandate

  • 3 weeks later...

am bifat-o si pe asta alaturi de colegul @mirc2003

 

am urmat traseul pe valea azugii, am continuat pe valea garcinului, apoi ne-am intors in rasnov unde ne-am salutat cu @danielcojocar si am ramas peste noapte + ne-am chinuit cu mult gaz si lemne ude sa facem un foc de tabara... rezultatul? total failure, dar macar gratarul a iesit bine (la final am citit si noi instructiunile de pe punga de brichete de carbuni si ne-am dat seama ca ne-am chinuit degeaba sa facem putin foc cu lemne inainte) :) dar am compensat a doua zi dupa ce am parcurs valea zizinului si am intrat intr-o zona ceva mai atractiva dpdv offroad, ceva balti, niste zone cu noroi, sleauri, zone cu bolovani pe care eu personal i-am simtit in scutul de aluminiu, praf cat cuprinde de-l simteam in dinti si zone salbatice in care erau doar carute si tractoare; am terminat ziua printr-un foc de data asta reusit pe o insula unde am ajuns trecand raul cu masinile, iar la intoarcere ca sa nu zicem ca n-am folosit tot echipamentul, s-a lasat cu tras la sufa prin mlastina (publicul de alaturi cu ml-ul se uita dubios rau de tot cum treceam noi prin iarba uda, se adunasera la privit)

 

in ultima zi, luni, am incercat o urcare la ciucas (cabana), insa inaintea noastra a fost un xtrail care a urcat mult subturat si i-a murit motorul in prima panta mai agresiva... avand in vedere ca incepuse sa o ia la vale cu toate franele blocate am decis sa o las si eu inapoi ca sa nu vina peste mine, apoi am incercat sa urc iar, dar pierdusem turatia de cuplu si aveam de urcat o panta foarte nasoala cu plecare din rampa si mult nisip/pietris... am plecat subturat, am urcat subturat, am ajuns la 2 metri inainte sa ies in zona de nivel tot subturat si inainte sa imi moara complet motorul am apasat ambreiaj + frana + frana de mana la maxim + 1cm :) am inceput si eu sa ma duc cam 0.5m inapoi cu toate franele trase, de urcat nu se punea problema decat daca vroiam sa schimb ambreiajul in urmatoarea ora, asa ca am ales traiectoria spre o zona unde aveam aderenta cat de cat, am coborat cateva sute de m in marsarier cu frana de mana trasa + controlat din frana de serviciu si am abandonat urcarea, mai mult in ideea ca deja era prea mult pentru ziua respectiva incat sa si coboram pe acolo (mai erau inca 3 pante similare in sus) ; era riscul prea mare avand in vedere evenimentele de pe parcurs + foarte multi oameni pe mijlocul drumului care nu se dadeau la o parte la claxon... exista riscul sa ma opresc iar in rampa poate chiar intr-o situatie mult mai nasoala

 

am finalizat ziua luni noaptea spre marti, yet again -nu- fara aventuri :)

 

urmatoarea iesire in afara de cele anuntate de colegi pe o voi organiza undeva in piatra neamt

Editat de dtel
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


×
×
  • Creează nouă...