Sari la conținut

Postări Recomandate

Si eu sint foarte interesat intro asa modificare completa. Sper ca va fi avalabil si pentru duster cu volanu pa dreapta.

As vrea sa aflu daca cauciucurile 225/75R16 sa pot instala fara sa atinga nicaieri masina, mai ales la rotile din fata cind volanu e dat intro parte sau alta la maximum?

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 56
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Buna seara ,   Va prezint in cele ce urmeaza proiectul denumit Mudster :   - inaltare garda la sol cu 6cm - jante cu et 40 - anvelope BFG KM2 225/75R16 - power chip 143 cp - scut aluminiu de 6

Buna seara,   Multumesc tuturor pentru aprecieri si critici, atat de pe forumduster cat si de pe facebook ! Revin conform celor promise cu ultima modificare: bara spate metalica, cu carlig de remor

Salutare,  Eu am un duster de la Petrom ce a venit cu cu arcuri H&R, trei scuturi si bandouri. Ca upgrade am facut un soft la 130CP (marire cuplu de la 240Nm la 300Nm nemasurat pe dyno dar se

Posted Images

Si eu sint foarte interesat intro asa modificare completa. Sper ca va fi avalabil si pentru duster cu volanu pa dreapta.

As vrea sa aflu daca cauciucurile 225/75R16 sa pot instala fara sa atinga nicaieri masina, mai ales la rotile din fata cind volanu e dat intro parte sau alta la maximum?

 

Salut ,

 

Voi deschide topicul si pe "bursa" pentru cei ce vor detalii comerciale .

 

Da , se poate ajusta carenajul de plastic ( la cald ) asa incat sa nu atinga in viraje .

Este oricum maxim din ce se poate pune pe masina fara a pune flexul pe ea si fara a intra in zona de offroad extrem .

 

Se poate modifica orice duster, indiferent de pozitia volanului sau de motorizare - sugerez insa varianta diesel intrucat cutia in 6 trepte suplineste destul de bine lipsa reductorului si in plus diferenta de diametru a anvelopelor nu este atat de pregnant simtita la aceasta varianta ( fata de benzina )

 

Costin

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut ,

 

Revin si cu cea mai noua modificare : suportul de troliu + troliu Warrior ( pe care le importam noi ) de 8000lbs cu sufa sintetica; de asemenea, poza din interior cu tapiteria de piele ( cu incalzire in scaune )

:post-2864-0-36480000-1394392035_thumb.jpgpost-2864-0-51857700-1394392038_thumb.jpg

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut ,

 

Revin si cu cea mai noua modificare : suportul de troliu + troliu Warrior ( pe care le importam noi ) de 8000lbs cu sufa sintetica; de asemenea, poza din interior cu tapiteria de piele ( cu incalzire in scaune )

:post-2864-0-36480000-1394392035_thumb.jpgpost-2864-0-51857700-1394392038_thumb.jpg

v-ati gandit si la un suport de roata de rezerva la spate?
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

v-ati gandit si la un suport de roata de rezerva la spate?

v-ati gandit si la un suport de roata de rezerva la spate?

 

Da , dar nu pe haion pt ca este suficient de fragil incat la utilizare offroad sa-i fie afectata integritatea functionala.

Vom veni cu doua variante : un suport ce se va monta pe ultima sectiune din barele longitudinale de pe plafon ( cele pentru portbagaj )

si alta varianta cu suport integrat in bara metalica spate ( sustinut de aceasta ) .

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 2 weeks later...

Masina arata foarte bine! O sa postez linkul pe Facebook daca e ok. Eu inca aștept soluții specifice pentru Duster 2, pentru ca sunt destul de multe diferențe si unii comercianți tind sa zică "merge domnle" chiar daca nu este cazul - pana acum am descoperit (pe banii mei) ca scutirile suplimentare si carligul de remorcare nu se potrivesc de la Duster 1. In principiu ma interesează o înălțarea din suspensii cu vreo 30 mm, amortizoare pe gaz, arcuri ceva mai tari si niște roti de genul ăla cu AT-uri un pic mai carnoase decat cele de serie.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

.... In principiu ma interesează o înălțarea din suspensii cu vreo 30 mm, amortizoare pe gaz, arcuri ceva mai tari si niște roti de genul ăla cu AT-uri un pic mai carnoase decat cele de serie.

 

eu cam asta am in desfasurare

kitul complet IronMan iti ofera - amortizoare pe gaz si arcuri mai tari + o inaltare de 3.5 - 4 cm - la mine deja montat

la anvelope am ales BFGoodrich AllTerrain TA/KO 215/70R16 - iti mai ofera o inaltare de 1 cm datorita diferentei in raza a anvelopei. Am mai folosit BFG TA/KO pe alta masina si sunt multumit cu ele. Anvelopele deja se odihnesc in depozit la dealer. Nu vreau sa merg pe 225 sau mai in sus pe latime, pentru ca doresc sa schimb si jentile cu unele care imi vor mari ecartamentul cu 2.6 cm, si anvelopele mai late de cele 215 deja ar iesi in afara caroseriei. Jentile in curs de achizitionare.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 3 weeks later...

Jantele celor de la Mudster deja iti scot roata mai in afara cate 10 mm pe fiecare parte (ET 40 fata de original 50). Singura problema este ca eu nu am gasit aceste jante de tabla cu ET 40 nicaieri. Am gasit undeva ET 46, care inseamna doar +8 mm la total ecartament, fara schimbare cauciuc. Sunt tare curios ce jante sunt astea si daca rezista bine in timp la 4x4 si greutatea Dusterului cu echipament pe el. In afara de asta, trebuie sa te gandesti ca pot exista probleme cu rulmentii la o iesire a jantei prea mare in exterior fata de serie.

Eu sunt aproape de a face pasul, dar ITLand nu mi-a raspuns inca la topicul de pe bursa. M-am decis sa merg cu arcurile H&R si amortizoare Ironman (acum, sau mai tarziu), asa cum are Daniel. Cauciucurile vor fi BFG A/T 225/70/16.

Daca ar fi sa pun un troliu, am vazut o solutie cu el undeva sub bara. Cred ca prefer metoda aia, atat estetic cat si pentru ca pare sa blocheze radiatorul mai putin.

O sa sun la ei cand intra banii si vad atunci daca fac doar modificarile de care sunt interesat eu. Singura treaba cu care nu ma descurc ar fi modificarea la cald a carenajului de plastic, dar as prefera sa fac toata lucrarea intr-un singur loc.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...