Sari la conținut

Postări Recomandate

Eu am o curiozitate, se poate sa pornesc masina cu cheia aia fara butoane si sa ma dau jos si sa o incui din a 2 a cheie cu butoane, ea fiind pornita? Ca ar fi super asa cel putin cand plec de la munca, ma duc o pornesc, o incui, mai frec menta un pic pe la birou si apoi 10-15 minute mai tarziu o gasesc calda. Mai ales acuma pe frigul asta. Asta daca merge.

Pai de ce nu incerci ?
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 985
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Asta cu roata de rezerva e ok! N-am mai auzit-o... Si nici lichidul de parbriz nu e necesar, restul daca sunt pe min, e ok! Plinul niciodata, doar cate 50 de lei o data la pompa. Si economisesti cred

Desi ce ai scris mi se pare o ironie ieftina si gratuita, o sa-ti dau cateva motive - de la primele alimentari mi s-a parut ca am un consum real mai mare decat cel afisat pe CB, tinand evidenta reala

Roata si scaunele care nu sunt folosite. Si torpedoul sa fie gol

Posted Images

@dr_dumi, on 09 January 2015 - 10:50 AM, said: Eu am o curiozitate, se poate sa pornesc masina cu cheia aia fara butoane si sa ma dau jos si sa o incui din a 2 a cheie cu butoane, ea fiind pornita? Ca ar fi super asa cel putin cand plec de la munca, ma duc o pornesc, o incui, mai frec menta un pic pe la birou si apoi 10-15 minute mai tarziu o gasesc calda. Mai ales acuma pe frigul asta. Asta daca merge.

 

Pai de ce nu incerci ?

 

Merge sigur, dar daca ai diesel, DPF-ul (filtrul de particule) nu va fi incantat deloc de manevra asta. Risti sa-l colmatezi. Nu prea se recomanda sa lasi diesel-ul la relanti asa mult, in plus nici nu prea se incalzeste la relanti, ci in sarcina! spre deosebire de benzina.

La mine, in 5 min max dupa pornire incepe sa bage caldurica, asa ca nu ma agit. In plus am luat de la Hornbach o solutie de degivrare Dr.Marcus. Dau cate 2-3 puf-uri pe fiecare geam si in 10 sec sunt curate si uscate.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este vreo recomandare scrisa prin manual despre 1.5 dci referitor la timpul in relanti?

Producatorul recomanda sau mecanicul din service

In manual, nu cred...

Din punctul meu de vedere recomanda experienta cu alte diesel-uri cu DPF, si sfaturile celor de prin service-uri care curata si decolmateaza DPF-uri din cauza mersului subturat sau stat la relanti.

Producatorul cred ca ar fi de acord ca nu asta e cea mai buna solutie sa dezgheti masina. :) Putem intreba la Vocea Clientului sau cum se numeste. Cine suna? :)

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tot uit sa iau a doua cheie cu mine. Dar clar incerc sa vad daca merge. Ati fi uimiti dar se incalzeste destul de repde si la relanti, in 10-15 min deja incepe sa bage caldurica, daca mai am si incalzirea in scaune pornita, e parfum.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Raman la parerea mea: daca nu e musai, astept primavara... plus ca e un ghetus pe strazile laterale !!!!

Cum adica "astepti primavara"? Ca sa scoti masina din barlog? Pai taman acum iarna cand te poti bucura pe deplin de toate calitatile masinii, tu o tii pe dreapta? :)

E nedrept! Eu am un malamut de Alaska acasa. E ca si cum acum, iarna, cand e in mediul lui, l-as tine in casa! :)))

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...