Sari la conținut

quarelin

Members
  • Număr conținut

    313
  • Înregistrat

  • Ultima Vizită

  • Zile Câștigate

    3

Orice postat de quarelin

  1. nici să nu ai ... eu am luat mașina de vreo 2 luni și deja a... murit un bec pe faza scurtă ( osram - nu știu de când era pe mașină ) m-am hotărât să le schimb pe toate 4 ( H1 + H7 ) cu H7 a mers ușor ( 5 min. schimbate amândouă ) cu H1 a fost poveste...; nu reușeam să scot becul din papuc...cu puțină răbdare și sprijin din partea unor colegi ( vsebas și killer82 - cărora le mulțumesc încă odată ) am descoperit ce se întâmpla și am rezolvat problema ( papucul se bloca într-un punct pe soclul becului ) așa că cine mai întâmpină greutăți la scoaterea becurilor să pună mâna pe o șurubelniță
  2. ISZY56 scuze, dar nu îmi băusem laptele ... stimă!
  3. Salut, Aveti idee ce ar putea pocni in urmatoarele conditii: Uneori cand virez la maxim ( sau pe aproape, deci nu fortez...) la plecarea de pe loc ( mai des la parcare laterala/ spate..) Daca nu ma insel de la ultima pocnitura nici nu mai e " centrat " volanul ( are o mica abatere spre dreapta - adica daca tin volanul perfect drept masina are o usoara tendinta de a merge spre stanga...) Pocnitura este ca de ... plastic ( infundat) Banuiesc ceva pe la directie... Nu e deranjant, aproape insesizabila devierea dar ... ceva este sigur in neregula asa ca va intreb - pana ajung la un mec
  4. ce bine ar fi dacă toți colegii de pe ar fi săritori ca vsebas sau killer82... ( sau dacă unii ar înțelege că decât să răspunzi cu ironie la o solicitare de ajutor ...mai bine te abții...) mai suntem și noi - ăștia mai ...afoni - pe lume, și cred că urile pentru asta sunt făcute ( pentru a ne ajuta ) deci, mulțumiri colegilor vsebas și killer82 pentru sfaturi! era problema pe care a descris-o vsebas ( papucul bloca soclul becului într-un punct - s-a rezolvat cu o șurubelniță ) stimă!
  5. corect.. dar nu vrea să iasă din papuc... crede-mă că am scos cablul cu tot cu bec cât mai mult afară ca să am poziție să apuc cu o mână papucul și cu cealaltă becul și tot nu vrea să iasă... doar nu este primul bec pe care-l schimb... stimă!
  6. normal că mă refeream la mufa aia tip mamă....( papuc...) că doar nu era legat cablul de bec... nu iese oricât am tras de bec...( s-a lungit becul ...de atâta tras... ) de aceea am cerut ajutorul aici... poate că au vreo șmecherie ... e prima dată când pățesc așa ...( și am schimbat câteva becuri până acum, pe diverse mașini) stimă!
  7. salut, cum scot becul fază lungă de pe cablu? din far l-am scos dar nu reușesc să-l scot de pe cablu ... mulțumesc! stimă!
  8. salut, cum scot becul fază lungă de pe cablul de alimentare ( din mufa mamă ...) din far l-am scos dar de pe cablul de alimentare nu iese... mulțumesc! stimă!
  9. Culmea este că de obicei cam ăsta era consumul ( ce - mi dă CB ul...) Cum se resetează? Selectez consumul din maneta ștergător parbriz și apoi apăs pe butonul negru din bord? Ai văzut poza cu ... covorasul ? Merci!
  10. Stan pățitul... Dacă până acum CB arăta cam aceeași valoare cu ce puneam plin/ plin ... ieri am rămas fără cuvinte... Adică: consum pe CB - 9.3% consum plin/ plin - 12% Alimentat la același peco, prin aceeasi metodă ( când se opreste singura pompa nu mai insist...) Intrebare de baraj : Sa fi fost masluita pompa??? De ce zic asta... Pentru ca la celelalte 2 pompe apropiate era pus un jalon...; adică te cam ghidau către acea pompă... Până la urmåtoarea alimentare stau cu această dilemå...; a crescut consumul sau am fost ... furat??? ( sincer prefer a doua varian
  11. sunt făcute în magazin eu nu am mai cumpărat ( și, acum, parcă îmi pare rău... - era bun de rezervă ) stimă!
  12. covor portbagaj : am găsit azi în dedeman covor portbagaj dimensiuni 90/100 preț - 38 ron fab. Italia arată mai bine decât ce am eu ( made in Poland - pe care am dat 80 ron ) nu are exact forma portbagajului - este un dreptunghi - dar zic că merită! stimă!
  13. întrebare ...de baraj : - se poate vedea consumul instant ( în mers ) ? - că eu nu văd la al meu ...( PH1 - 2011 1.6 16 V) stimă!
  14. - A/T de la BFGoodrich merg bine iarna ? ( pe zăpadă? ) - oare se rod mai repede pe asfalt ( merg mai tot timpul pe asfalt, ieșiri ocazionale offroad...) - adică ar putea fi ținute pe mașină pe tot timpul anului - să nu tot schimb iarnă / vară ? - să fie un compromis ok ... să nu le tot schimb în funcție de sezon / teren ( on / off )? stimă!
  15. dacă știam mă uitam și eu după el...( am fost ieri prin sellgros...) - dar oare o fi la fel de bun cu ce știai? - dai pe bord, plasticele de pe oglinzi, de pe capetele pragurilor sau de sus de pe cupolă? stimă!
  16. SYL40, Killer82, în concluzie recomandați pentru al meu 1.6 16V din 2011 : ELF Evolution SXR 5W30 sau 5W40 corect? LE: killer82 : să înțeleg că eu am același motor - cum ai avut pe megane? dacă da, înseamnă că este un sfat pe verificate și numai bun de urmat! stimă!
  17. și eu am aceeași dilemă ... 5W30 sau 5W40 ? de aceea am apelat la sfatul vostru ... stimă!
  18. să înțeleg că uleiul cu RN0710 este ok pt benzinarele duster ? ( pentru cel de 1.6 16V din 2011 ?) acest cod RN0710 se găsește scris pe bidonul de ulei ? mulțumesc!
×
×
  • Creează nouă...