Jump to content

Parteneri forumduster.ro
- - - - -

Fum albăstrui, duster 1.5 110 dci 4wd, 1 an vechime 23000 km

• This topic is locked This topic is locked
9 replies to this topic

#1 drdaniela

drdaniela

Duster Starter

• Members
  • 1 posts

Posted 27 November 2011 - 06:09 PM

La viteza constantă, treapta a 3-a, între 2700 și 2800 turații, mașina se îneacă, pierde din putere și scoate un fum albăstrui, la accelerare cu pedala în podea peste 3000, revine la puterea normală. Mașina are o vechime de 1an și o luna. Simptomele prezentate au fost observate după ce s-a aprins martorul de la catalizator, a fost pusa pe tester la Petroșani, la tester arata un cerc roșu cu semnul exclamării, la vana EGR, domnii de la Lascăr Service, au resetat calculatorul mașinii, nu a mai apărut aprins martorul acela în formă de robinet și au zis ca au rezolvat problema martorului, dar mașina nu mai merge deloc bine. Pierde din putere, scoate fum albăstrui și consumul de motorina a crescut simțitor. În special dimineața se observă această înecare la viteza de până în 50 la oră, viteza 3, 2700-2800 turații.
Va rog sfaturi, care ar fi cauzele pierderii puterii și înecarea care este deja foarte supărătoare la condus, în momentul înecării mașina trepidează, parcă tușește.
Mulțumesc.

#2 adailton

adailton

Veteran Duster Member

• Members
  • 345 posts
  • Duster PH1 Diesel 4x2 110cp

Posted 27 November 2011 - 10:14 PM

Insista la service

adBot

adBot
  • Dacia Duster diesel 4x4

forumduster.ro - pt pasionatii Dacia Duster

#3 melcu

melcu

Addicted Duster Member

• Members
  • 930 posts
  • Duster PH1 Diesel 4x4 110cp

Posted 28 November 2011 - 06:40 PM

Fiind diesel vana EGR recuperea gazelor arse(o parte pentrufunctionare Ok auto si scadere consum cat si norma poluare).Deeeci...
"Sistemul E.G.R. (Reciclarea Gazelor de Eşapament) coboară temperatura de ardere prin înlocuirea excedentului de oxigen cu gazele de eşapament (gaze inerte)." 8-)

#4 sapdasinul

sapdasinul

Duster Starter

• Members
  • 4 posts

Posted 02 February 2012 - 12:16 PM

Salutare am si eu un duster are un an si ceva si 39000 km decand a inceput gerul cand se incalzeste motorul intre 2200-3000rpm la acceleratie usoara motorul nu mai trage cum trebuie parca tuseste si nu mi se aprinde in bord nici un martor luminos,dar daca o calc la fund pedaua pleaca de sub mine.Cei de la service miau spus ca nu are nmk motorul k este din cauza la motorina si paradoxal am alimentat numai de la OMV cu motorina premium

Astept un sfat multumesc

#5 Furious Jay

Furious Jay

Addicted Duster Member

• Members
  • 508 posts
  • Duster PH1 Benzina 4x4 1.6 16v 105cp

Posted 02 February 2012 - 12:21 PM

Face la fel si dupa ce s-a incalzit? Si a mea se cam balbaie la accelerari usoare cand e motorul rece dar ii trece dupa ce s-a incalzit.

#6 deceneu

deceneu

Weekly Duster Member

• Members
  • 121 posts

Posted 02 February 2012 - 01:16 PM

Confirm si eu o inecare usoara la accelerari, asta la temperaturi de -20 grade dimineata. La pranz cand se mai ridica temperatura nu mai face la fel. Presupun ca ar fi de la vascozitatea motorinei la temperaturi foarte scazute.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Sponsori

Esti nou pe forum ? Click aici pt a te inregistra!

Don't speak Romanian? Select your lanugage from top right side! You may want also to register as a member, click here!