Sari la conținut

Smucituri In Timpul Mersului


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 24
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Si mie mi s-a intamplat de cateva ori. Am fost la reprezentanta, am facut testul si... nimic. Un inginer mi-a spus ca este de la un Y pe unde circula combustibil. Se infunda acela de la impuritati. A

Buna dimineata,   Atasat o fotografie cu compartimentul motor. Am incercuit cu rosu cotul acela care se infunda.   O zi frumoasa,

Nu e complicat, iese usor, dar iti trebuie ceva cu care "sa-l suflii".

Posted Images

Daca e sa ma intrebi pe mine, se aseamana foarte mult simptomele tale cu regenerarea filtrului de particule (DPF).

Pe de alta parte, nu iti pot spune exact, pentru ca nu sunt avizat si nu vad masina live cum se comporta. Urmeaza si sfatul colegului @ISZY56, si al meu si du-te cu ea la o diagnoza CLIP.

E posibil sa ai vreo clapeta care a acumulat calamina, sau un injector infundat si mai bine remediezi inainte sa faca mai rau.

Editat de huskyuk
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si eu cred ca este DPF

in mod normal acest filtru se regenereaza la o data stabilita de calculator la o temperatura mare corelata cu viteza (de asta nu se simte)

eu fac drumuri scurte zilnic 15 km cu viteza mica (max 60kmh)

nu a avut cum sa ajunga la o temperatura necesara regenerarii pentru ca nu merg cu viteza si cred ca face acest lucru fortat.

am mai citi pe forumuri si cam astea sunt simptomele.

mentionez ca prima oara mi-a facut la 44000 km (eu am luat-o sh)

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

salut

si a mea se comporta exact la fel.

intre 2200-2800 parca ar avea intreruperi in alimentare...nu tot timpul si nici nu e corelata de temperatura motorului sau viteza. De exemplu am facut un drum pina la Vaslui si m-a fortat sa merg cu pina in 2000 RPM. Interesant este ca in treapta a 6-a nu se intimpla, toarce frumos.

Am fost la reprezentanta si am facut testul...totul pare Ok

Mi-au recomandat sa schimb filtrele si am facut revizia completa. Nu s-a schimbat mare lucru.

Apoi am urmat sfatul inginerului de servis si am adaugat ulei 200ml ulei 2T la un plin.

Ei bine, poate a fost doar o coincidenta urmand cateva zile mai caldute, dar chiar daca nu am scapat in totalitate de "smucituri", acestea s-au ameliorat considerabil. De am tras concluzia ca ar putea fi totusi ceva pe circuitul motorinei...poate gresesc.

Acum sunt plecat din tara, dar cand revin voi incerca si varianta cu solutia de curatire recomandata de colegul @vsebas.

 

Daca rezolvi intre timp, sa ne spui te rog si noua.

 

L.E. am uitat sa mentionez..la a treia vizita la reprezentanta mi-au facut si resoftarea, fara rezultate insa.

Editat de ayrts
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si mie mi s-a intamplat de cateva ori. Am fost la reprezentanta, am facut testul si... nimic.

Un inginer mi-a spus ca este de la un Y pe unde circula combustibil. Se infunda acela de la impuritati. Atunci l-au pus la un compresor si au scos mizeria de acolo.

O sa fac poza cu acea piesa, daca imi mai amintesc care era :)

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si mie mi s-a intamplat de cateva ori. Am fost la reprezentanta, am facut testul si... nimic.

Un inginer mi-a spus ca este de la un Y pe unde circula combustibil. Se infunda acela de la impuritati. Atunci l-au pus la un compresor si au scos mizeria de acolo.

O sa fac poza cu acea piesa, daca imi mai amintesc care era :)

 

merci pt feedback.

asteptam cu mare interes si nerabdare poza!

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...