Sari la conținut

Postări Recomandate

Minunat!

Vă invidiez pentru ieșirile la iarbă verde.

La Felix voi fi cazat 4 zile. În aceste zile nu am de gând să mă prăjesc ca o un gușter la Soare.

Intenționez să fac câteva plimbări prin Apuseni.

Acum întreb:

1. Oradea - Beiuș- Stâna de Vale - Remeți - Oradea.

2. Cum este drumul de la Stâna de Vale pe lângă Lacul Leșu la Remeți?

3. De la Stâna de Vale se poate ajunge la Moara Dracului cu auto 4X2?

4. Cetatea Bologa a fost renovată?

Orice informație este binevenită.

Vă mulțumesc!

 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 225
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Un traseu scurt si frumos mai ales iarna pentru cei care sunt in zona Rasnov-Bran.

Vine, viiiiine, plimavala!

Duter curubeu

Posted Images

1,2,3 Nu stiu calitatea actuala a drumurilor din zona Stina de Vale nu am fost de mult.

Eu circul pe Beius - Suncuius - Bratca - asfalt ok

4. Renovarea a inceput in 2019 si va dura 36 luni.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In mod normal s-ar putea merge si cu 4x2 pana la Moara Dracului. Din păcate aceasta vara este una atipică cu foarte multe ploi si daca prinzi o urcare mai umezită pot apărea probleme.

Drumul Stână Remeți poate fi parcurs, dar trebuie sa te înarmezi cu răbdare ca e destul de prost.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mulțumesc pentru informații dle ISZY.

Totuși în vara anului 2018 am ajuns până la Cetatea Bologa, pe drumul îngust și accidentat care urcă până sus.

 În luna August ,,se lucra de zor” la consolidarea cetății .

Nu m-au lăsat să mă apropii foarte mult ca să nu-i văd lenevind la umbră.

Dacă îmi aduc bine aminte am făcut și câteva fotografii.

Dar dacă astea sunt datele oficiale... ne vom conforma.

Cu stimă!

 

Mulțumesc dle Marco. Preventiv voi lua lanțurile și bineînțeles voi echipa bibiul cu M+S-uri.

Vara trecută m-am călit cu drumurile din Apuseni. ( Padiș- Doda Pilii- Smida-Giurcuța- Poiana Horia.) 

După socoteala mea de la Stâna de Vale la Remeți sunt vreo 30 de Km.

Voi merge încet și mă voi bucura de frumusețile patriei.

Vă mulțumesc la toți pentru informații.

 

 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 1 month later...

Am revenit din mini-vacanță.

Ca de fiecare dată, nu am reușit să vizitez toate obiectivele propuse.

Prin Beiuș am ajuns la Stâna de Vale, am făcut fotografii la Izvorul Minunilor, apoi m-am îndreptat spre Remeți.

M-am înarmat cu multă răbdare și am ajuns cu bine la Remeți.

Am văzut cascada Vălul Miresii, cascada Săritura Ieduțului și am admirat peisajul deosebit de frumos și nepoluat.

Din moment ce am parcurs anul trecut un fel de traseu al groazei de la Padiș la Doda Pilii, apoi prin Smida spre Giurcuța și cu punct final Poiana Horia. Acest drum care a fost asfaltat înainte de anii 90, nu mi s-a părut extrem de dificil.

Din Remeți am apucat spre barajul Drăgan Floroiu, peisajul și relieful au fost deosebit de frumoase.

Drumul până la baraj este un asfalt peticit și răs-peticit cu gropi și hopuri-dâmburi, dar accesibil oricărui tip de mașină.

Dorința mea ar fi fost să mă întorc la Remeți, iar de acolo să mă îndrept spre Suncuiuș unde sunt multe obiective turistice.

Dar independent de voința mea a trebuit să mă îndrept înspre europeanul care duce de la Cluj spre Oradea.

Voința majorității primează.

Mâine voi posta câteva fotografii.

 

 

 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie precizat că drumul de la Stana de Vale la Remeți oficial este închis. Va intra în reparații majore. A apărut si o bariera la 2 km dupa intrarea pe el( imediat după intersecția cu Cabana 4 brazi). Deocamdată bariera este deschisă dar nu se stie cat timp va mai fi.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Așa este Marco, am întâlnit o barieră deschisă după intersecția de care pomenești.

Dar nu am întâlnit perechea ei spre Remeți.

Drumul este îngust, cu puține refugii, dar deosebit de pitoresc.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate nici nu stiu ce să îmi doresc. Daca se va așteaptă drumul vor merge tot felul de "personaje" șinu știu dacă va mai rămâne la fel de curat. Cam la fel s-a întâmplat și cu zona La duș (Glăvoi). După ce s-a asfaltat drumul au urcat urcat cu zecile iar poiana e un dezastru.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...