Sari la conținut

Duza spalator luneta infundata


Postări Recomandate

De cateva zile am observat ca duza spalatorului de la luneta nu mai merge. Am incercat sa o desfund cu un ac insa fara succes.

Am o banuiala cum ca lichidul de spalare ar fi inghetat pentru ca am schimbat lichidul de spalare cu unul pentru iarna insa nefolosind prea des acel spalator de luneta, ma gandesc ca odata cu minusul de afara o fi inghetat pe traseu. Am lasat acum masina intr-o parcare inchisa la un mall unde ar trebui sa fie peste zero grade, poate rezolv asa problema.

A mai patit cineva asta, are cineva alte sugestii?

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu la Logan pusesem duze de Duster (perdea) si mergeau foarte bine. Iarna trecuta s-au infundat si nu am reusit sa le desfund.

Le-am schimbat si s-au infundat si cele noi.

Abia cand s-a incalzit si am schimbat lichidul de spalat am realizat ca era de la el. Desi era de iarna pur si simplu nu trecea prin duze. Si nici nu era prea frig. Era un lichid de iarna luat din Kaufland. Probabil vascozitatea era prea mare.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Duzele din fata de la parbriz imi merg, eu suspectez ca nefolosind asa des duza din spate, mi-a ramas lichid de vara pe traseu, lichid care a inghetat.

Editat de Kidu
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca e inghetat ci mai degraba e infundat traseul.

Am schimbat si lichidul insa tot fara succes. Cred ca dau o fuga pana la reprezentanta unde cel mai probabil un tinichigiu piate desface plafonul sa verifice furtunul ce vine de la recipientup din compartimentul motor.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit rezolvarea, duza respectiva se poate scoate cu mana daca tragi putin mai tare. Recomandabil ar fi sa nu faceti asta cand este minus afara si atentie la garnitura de etansare, sa n-o pierdeti.

Bine ca nu m-am dus la reprezentanta ca ma faceam naibii de ras. :)

IMG-20200125-134610.jpg

IMG-20200125-134621.jpg

Editat de Kidu
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


×
×
  • Creează nouă...