Sari la conținut

Postări Recomandate

Salut comunitatea proprietarilor de Duster și, in același timp, vreau să vă pun câteva întrebări!

Așa cum am scris și în titlul topicului, dețin un BMW X1, din 2010, 4x4, diesel, 177 cai putere, dar am nevoie de o mașină mai înaltă și mai potrivită pentru offroad. 

Am ajuns să mă uit la Duster, dar am unele nelămuriri cu privire la comportamentul mașinii pe șosea/asfalt. Mașina actuală desi este un miniSUV, este foarte stabila in curbe și îi place foarte mult asfaltul, putând rula cu viteză mare in condiții de siguranță.

Dusterul cum se comporta in curbe? Pe șosea, când treci pe lângă camioane se simte că vibrează mașina?  S-au rezolvat problema cu sirenajul, este prezent la toate mașinile?

Am fost și am făcut un drive test, dar într-un timp așa scurt nu îți poți da seama de ce este în stare mașina.

Eu as vrea un Duster nou, 4x4, motor pe benzina, prefer cel de 150 cai, dar mă uit și la cel de 1.6, 114 cai.

Ce mă sfătuiți să fac, eventual ce varianta sa aleg?

Mulțumesc anticipat!

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Niciodată Duster-ul nu va avea pe curbe stabilitatea BMW-ului, dar nici prea rău nu stă. Eu zic că se descurcă decent. În ceea ce privește depășirea TIR-urilor nu ai nici-o problemă de stabilitate. Despre sirenaj nu știu ce să îți spun pentru că n-am. Nu am avut bani și de sirenaj. :D

Partajează acest post

Link spre post

Salut

Dacă îl iei pe cel de 1.6 cu siguranță o să fii dezamăgit ( demaraj, accelerație 0/100 ) ,cel de 150 poate te satisface. 

In privinta sierajul cum iti este norocul ,si de stat in curbe stă ok .

Iar cand depășești tir nu simți nimic ,ce naiba doar nu este tico .

Si Duster ul te duce pe unde Bmw ul nici sa vrea nu te duce .Unde mai pui că este mai ieftin la întreținere decât Bmw .

Partajează acest post

Link spre post

Parcă motorul de 1.6 nu mai este în ofertă. 

Partajează acest post

Link spre post

Nu mai este în oferta, dar mai sunt câteva noi pe stoc.

Mulțumesc!

Editat de adl

Partajează acest post

Link spre post

Dacă vrei benzinar ia 1.3! Turbina îți asigură un cuplu semnificativ mai mare decât aspiratul de 1.6

Partajează acest post

Link spre post

Cel de 150 cp este relativ nou ,nu poti sa fii sigur pe fiabilitatea motorului, pe cand cel de 1.6 este de ceva timp pe șosele  si nu sa plâns lumea de el .Este adevarat este puțin gurmand dar il pui pe gaz si sanatate .

Partajează acest post

Link spre post

Nu este chiar nou. Este de ceva timp pe Renault, ba chiar acolo este dus la 160 CP și nu a ridicat probleme.

Partajează acest post

Link spre post

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...