Sari la conținut

Nivel Ulei Duster 1.5 Blue dCi


Postări Recomandate

Va salut, 

Saptamana trecută am fost la reprezentanță și am facut revizia mașinii. La schimbul de ulei au pus 5.5 L in motor. Pe un grup am vazut că la motorul 1.5, nu cel cu ad-blue, se pun maxim 4.5 L de ulei. La acesta este la fel? Culmea e că nu prea îți dai seama la ce nivel este pe jojă pentru că după ce o ridici, rămâne ulei pe tunelul jojei și se murdărește. Cei care ați mai făcut schimbul, cât ulei au pus la motor? Ar trebui să mai scot?

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La mine au pus 4.5 litri (mi-au si dat bidonul de 5 litri in care ramasese jumatate de litru). Nivelul uleiului e fix la maxim pe joja.

Verifica sa nu fie o eroare pe hartie, totusi. Daca ai stat langa ei si ai vazut ca au pus 5.5 litri, e prea mult, trebuie scos urgent.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 6 minute, Stef13 a spus:

La mine au pus 4.5 litri (mi-au si dat bidonul de 5 litri in care ramasese jumatate de litru). Nivelul uleiului e fix la maxim pe joja.

Verifica sa nu fie o eroare pe hartie, totusi. Daca ai stat langa ei si ai vazut ca au pus 5.5 litri, e prea mult, trebuie scos urgent.

Al tau este Blue dCi? stiu sigur ca au pus 5.5 L. am vazut.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

5,7 l se baga in noul blue-dci.

Nu ai printata de la dealer o foaie cu numele: Cartea mea de service?

Acolo scrie cat si ce se baga si la cati km. Sunt 2 coli A4.

Daca nu ai, te poti duce sa ceri sau iti faci cont pe My Dacia, te inregistrezi cu VIN-ul masinii tale si ai acolo tot ce trebuie pentru masina.

Daca nu este secret, cat te-a costat revizia. Mai am un pic si urmez si eu. ;) Sa fiu "pregatit".

 

Apropo de joja ca uitasem, o mizerie. Mult mai buna era aceea de plastic galbena.

Pe asta de metal este imposibil sa-ti dai seama de nivelul uleiului, cel putin pana incepe sa se innegreasca. Cat este curat nu se intelege nimic pe ea.

Editat de cbogdy
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
acum 1 oră, cbogdy a spus:

5,7 l se baga in noul blue-dci.

Nu ai printata de la dealer o foaie cu numele: Cartea mea de service?

Acolo scrie cat si ce se baga si la cati km. Sunt 2 coli A4.

Daca nu ai, te poti duce sa ceri sau iti faci cont pe My Dacia, te inregistrezi cu VIN-ul masinii tale si ai acolo tot ce trebuie pentru masina.

Daca nu este secret, cat te-a costat revizia. Mai am un pic si urmez si eu. ;) Sa fiu "pregatit".

 

Apropo de joja ca uitasem, o mizerie. Mult mai buna era aceea de plastic galbena.

Pe asta de metal este imposibil sa-ti dai seama de nivelul uleiului, cel putin pana incepe sa se innegreasca. Cat este curat nu se intelege nimic pe ea.

revizia a costat 935 ron. Asa e cu joja, nu prea iti dai seama nivelul. am primit si eu foile alea. am sunat la vocea clientului si astept vesti in legatura cu nivelul de ulei. 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Scuze, este fara adblue (martie 2018) si am presupus ca e acelasi motor, diferenta fiind doar sistemul SCR. La a mea, joja e cu plastic galben in partea inferioara, nivelul se observa destul de usor.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


×
×
  • Creează nouă...